W sobotnim wydaniu "Wyborczej" (29 grudnia) oprócz "Magazynu Świątecznego" i "Wysokich Obcasów", czytelnicy znajdą noworoczny magazyn redakcji "New York Timesa" i "Wyborczej" - "Turning Points".

Znane postaci światowej polityki i kultury opowiedzą o punktach zwrotnych 2018 roku - najważniejszych wydarzeniach z minionego roku.

W magazynie m.in:

  • Hito Steyerl: Odzyskać rzeczywistość 
    Kiedy sztuczna inteligencja staje się sztuczną głupotą, przegranymi mogą się okazać rzeczywistość i prawda. Punkt zwrotny: W ramach walki z botami oraz trollami Facebook i Twitter usuwają bądź zawieszają miliony kont, stron oraz grup użytkowników.
  • Tricia Tisak: 20 faktów, które w 2018 r. wydarzyły się pierwszy raz
    Zaskakujące wydarzenia i trendy, czasem poważne, czasem mniej, które w mijającym roku zaobserwowano po raz pierwszy w historii.
  • Gordon Brown: Otwórzmy drzwi do szkoły na oścież, i pozostawmy je otwarte raz na zawsze. Do 2030 r. możemy posłać każde dziecko do szkoły. Oto plan, jak za to zapłacić. Punkt zwrotny: W latach 2000-2018 liczba dzieci w Afryce uczęszczających do szkół podstawowych wzrosła ponad dwukrotnie, z 60 do 150 mln.
  • Alisa Ganieva: Rewizjonistyczna historia Rosji 
    Rząd przywraca pamięć o chwalebnej przeszłości Związku Radzieckiego. Nawet jeśli jest wyimaginowana. Punkt zwrotny: W lutym 2018 r. polski rząd postanowił karać więzieniem osoby, które wiązałyby polski naród ze zbrodniami Nazistów. Przepisy złagodzono po wybuchu międzynarodowego oburzenia.
  • Gerry Adams: Negocjacje – alternatywa dla konfliktów zbrojnych
    Kiedy na całym świecie ludzie walczą o prawo do samostanowienia, warto przypomnieć przykład Irlandii. Do ustanowienia tu pokoju doprowadził dialog, a nie przemoc. Punkt zwrotny: Dzień, w którym w Gazie zginęło najwięcej osób od 2014 r. Izraelscy żołnierze zabili wówczas kilkudziesięciu Palestyńczyków i ranili tysiące innych.
  • Lee Hyeon - Seo: Nowa, zjednoczona, gościnna Korea?
    Długofalowe korzyści ze zjednoczenia warte są swej ceny, najpierw jednak Koreańczycy z Północy i Południa muszą zaakceptować różnice.
    Punkt zwrotny: Na olimpiadzie zimowej w południowokoreańskim Pjongczangu północno i południowokoreańscy sportowcy maszerowali pod wspólną flagą.
  • Tim Berners-Lee: Jak ocalić Internet?
    Rządy, przedsiębiorstwa i użytkownicy na całym świecie muszą zobowiązać się do przyjęcia zestawu podstawowych zasad dla internetu.
    Punkt zwrotny: do 2019 r. 50 proc. populacji na świecie będzie online.
  • Venus Williams i Armando Arrieta: droga do emancypacji
    Zawsze sobie powtarzam, że nie ma nic złego w tym, że się denerwuję, ale nie mogę pozwolić, żeby nerwy wpłynęły na to, jak gram.
    Punkt zwrotny: Podczas badań przeprowadzonych wśród prawie dwóch tysięcy amerykańskich dziewcząt w ramach zbierania materiałów do wydanej w 2018 r. książki „The Confidence Code for Girls” [Kod pewności siebie dla dziewcząt], naukowcy odkryli, że między ósmym a czternastym rokiem życia dziewczynki tracą około 30 proc. pewności siebie. Podobnego spadku nie zaobserwowano u chłopców.                                                                                           
  • Rok 2018 oczami pięciorga artystów: Zoe Buckman, George Condo, Alfredo Jaar, Saba Khan, Hank Willis Thomas
  • Timothy Snyder: Tchórzliwa twarz autorytaryzmu
    Przejście od demokracji do kultu jednostki zaczyna się od przywódcy, który cały czas kłamie. Punkt zwrotny: Chiny kończą z kadencyjnością prezydentury.    
  • Laurene Powell Jobs: Amerykański kryzys sumienia
    Nasz system imigracyjny stoi w sprzeczności z naszymi najcenniejszymi wartościami. Czas to naprawić. Punkt zwrotny: Polityka „zera tolerancji” wobec imigrantów, która nakazuje, by każda osoba nielegalnie przekraczająca granicę była ścigana sądownie, skutkuje odrywaniem tysięcy dzieci od ich rodziców.
  • Masha Goncharova: Wydarzenia, które wstrząsną światem w 2019 r.
    Zaplanuj rok. Program wydarzeń i imprez na świecie, m.in. nurkowanie do wraku Titanica i pierwsza kalifornijska edycja targów sztuki Frieze.

"Turning Points" noworoczny magazyn redakcji "New York Timesa" i "Gazety Wyborczej" w sobotę 29 grudnia z "Wyborczą" i "Wysokimi Obcasami".

Komentarze
Dobra nasza, ale będzie tez dostępne on-line?
już oceniałe(a)ś
3
0