30 lat za poronienie. Morena Herrera walczy o prawa kobiet w Salwadorze - w sobotę w "Wysokich Obcasach"

Od 20 lat salwadorskie prawo zakazuje aborcji w każdym wypadku, nawet gdy ciąża zagraża życiu czy zdrowiu matki.

- To niesprawiedliwość, na którą nie zasługuje nikt na świecie. Nie można zmuszać dziewczynek do rodzenia dzieci z gwałtu. Nie można zmuszać kobiet do umierania, żeby ratować dzieci nienarodzone. Szczególnie, że w Salwadorze co trzecia matka jest samotna. Te kobiety są odpowiedzialne za całe rodziny - mówi w rozmowie z Martyną Wojciechowską Morena Herrera, salwadorska aktywistka działająca na rzecz kobiet, założycielka Obywatelskiego Stowarzyszenia na rzecz Depenalizacji Aborcji.
Herrera zajmuje się pomocą tym, które zostały skazane na wieloletnie więzienie, bo straciły ciążę przez poronienie lub ich dzieci zmarły na skutek komplikacji okołoporodowych. Walczy także z przemocą seksualną oraz zabójstwami - Salwador zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby zabójstw kobiet na świecie.

W numerze także:
Tkanie Herstorii - Łódzkie włókniarki
Spały mało, pracowały dużo. Zmęczone na granicy wycieńczenia zaciskały zęby i szły dalej – ogarnąć dom, wychowywać dzieci. Jak mam słabszy dzień, mówię sobie: „Madejska, masz łatwiej, dasz radę! Weź się w garść!”. Z Martą Madejską, autorką książki „Aleja Włókniarek”, rozmawia Mike Urbaniak

Made in Mathare
Kurtki z Jezusem, wielkie białe czapy, płaszcze podbijane kocem z wyprawki szkolnej. Licealiści z Warszawy i Nairobi stworzyli kolekcję zimową. Cały dochód ze sprzedaży trafi w ręce kobiet ze slumsu Mathare, które ją uszyły.

LP: Chcę wierzyć w "na zawsze"
Gdy czytam komentarze pod jakimiś swoimi zdjęciami, że wyglądam na zmęczoną, to czasami naprawdę mam ochotę napisać: „No bo, kur..., jestem zmęczona” Z LP, czyli Laurą Pergolizzi, rozmawia Joanna Wróżyńska

Szkoła gotowania Stareckiej: Kuszenie lukrem
Pierniczki, ciasto cytrynowe z makiem, świąteczny pudding. W święta dieta na bok. Jedzmy desery bez poczucia winy.

Na tropie podarunków
Święta, magiczny czas? Jeden z najbardziej stresujących w roku. Do gorączki doprowadzają nas zakupy i wybór prezentów.

Co potrafi tabletka szczęścia
Antydepresanty budzą i lęk, i pożądanie. Jedni boją się, że leki zmienią ich osobowość i uzależnią, inni chcą tłumić nimi każdy ból. Z dr Joanną Krzyżanowską-Zbucką, psychiatrą, rozmawia Ewa Pągowska.

Wicha o projektowaniu
Ludzizm to niechęć do ludzi za to, że są ludźmi. Wszystkich nas to dotyka. Jednak umiejętność wczucia się w drugą osobę jest warunkiem dobrego projektowania. Z Marcinem Wichą rozmawia Natalia Mazur.

Złamane zakazy
Ojciec najchętniej opowiadał o kobietach. Gdy nałożono na niego areszt, to się zmieniło, skupił się na sobie. W „Trzech twarzach” powrócił do tematu, który naznaczył jego twórczość, i znów patrzy na kobiety. Z Solmaz Panahi, córką irańskiego reżysera Jafara Panahiego, aktywistką, rozmawia Artur Zaborski.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 15 grudnia razem z "Gazetą Wyborczą" i magazynem "The Wall Street Journal.".

Komentarze