Czy związek bez dziecka może być szczęśliwy? I dlaczego stawianie pytania w ten sposób jest szkodliwe? Czytaj w sobotę w "Wysokich Obcasach"

Psychoterapeuta Tomasz Teodorczyk tłumaczy dlaczego bezdzietne pary wciąż są stygmatyzowane i czemu zamiast pytać, jak utrzymać związek bez dziecka warto zapytać jak utrzymać związek.

Dwie pary. Jedna nie chce, druga nie może mieć dzieci. Obie są stygmatyzowane, związek bez dziecka wiele osób uważa za niepełny. Dokądkolwiek pójdą, słyszą:
„Najwyższa pora”, „Na co czekacie?”, „No to kiedy?”. Pierwszych to irytuje, drugich rani. Ci pierwsi chcą żyć inaczej, niż dyktuje większość. Drudzy często chcieliby żyć tak jak wszyscy, ale nie mają na to szansy. Czy związek bez dziecka może być szczęśliwy? Psychoterapeuta Tomasz Teodorczyk uważa to pytanie za niemądre, bo tendencyjne, sugerujące odpowiedź. A czy szczęśliwi mogą być ludzie, którzy są w związku i bardzo chcieliby mieć dzieci, ale ich nie mają?
Tu psychoterapeuta mówi z przekonaniem: tak. Oboje muszą jednak wykonać pewną pracę. - pisze Magdalena Karst-Adamczyk, redaktorka prowadząca najbliższy numer "Wysokich Obcasów".

W numerze także:

MIŚ Z MISJĄ
Na wózkach inwalidzkich, z protezami nóg, szynami i chodzikami. Klaudia Ciastoń skupuje stare misie i daje im drugie życie

MOZÓŁ, LETARG I DEPRESJA
Mała stabilizacja, powojenne nadzieje, kolorowe lodówki i auta na podjazdach domów na przedmieściach. Ten obrazek epoki może i jest prawdziwy – dla białych, heteroseksualnych, twardych mężczyzn - o filmie "Kraina wielkiego nieba" pisze Krzysztof Kwiatkowski, zapraszając do klubu filmowego "Wysokich Obcasów". Z numerem na 1 grudnia obowiązuje zniżka na przedpremierowe pokazy.

MĘSKI KLUB DLA KOBIET
Kobiety wciąż mniej zarabiają i mniej chętnie walczą o podwyżki. W walce z luką płacową zyskały właśnie nowych sojuszników. Mężczyzn.

„NIE” TO JEST PEŁNE ZDANIE
- Ludzie myślą, że skoro nie mam problemu, by na scenie mówić o seksie, to nie powinno mi przeszkadzać, że ktoś mnie dotyka - ze slamerką Rudką Zydel rozmawia Wiktoria Bieliaszyn.

URATOWAŁA DZIECI Z ZATRUTEJ HUTY
„Robiłam to, co powinnam. Czym mogliby mnie ukarać? Mogli co najwyżej wysłać do pracy na prowincję”. Dr Jolanta Wadowska-Król w PRL-u leczyła dzieci chore na ołowicę. Dziś jej wizerunek widnieje na muralu w Katowicach.

TWARZE SINÉAD O’CONNOR. NIE WIERZ NIKOMU, KTO MÓWI, ŻE JESTEŚ NIC NIEWARTA
Przez całe życie szukała siebie. Wierzy, że w nowej religii – islamie – w końcu się odnajdzie. O przemianie wokalistki pisze Anna Dudek.

NA CO DZIECIOM ZABAWKI
Można nią pomieszać w fasoli albo zanurzyć ją w błocie. Można nią stukać i cieszyć się wydawanym dźwiękiem. Drewniana kuchenna łyżka jest dla dzieci bardzo ciekawa. Bo zabawką może być wszystko, a okazją do zabawy – dowolny moment.

ZIEMNIAK DO KWADRATU
Babka ziemniaczana mistrzyni świata Elżbiety Mierzyńskiej-Majki, kartacze Ireny Kulbackiej. Po najlepsze z ziemniaka Magdalena Gorlas wybrała się na Suwalszczyznę i Podlasie.

EDYCJA LIMITOWANA
Kilkanaście kremów, olejków, balsamów oraz kosmetyków do makijażu. Czy aż tylu ich potrzebujesz?

ZĘBY TEGO NIE LUBIĄ
Wiele nawyków może szkodzić zębom. Które są najgorsze?

ŻYCIE BEZ PRESJI TO NIE ŻYCIE
- Żona wie, że może mi zaufać. Nie uganiam się za dziewczynami, bo mam wspaniałą rodzinę, która mnie kocha i którą ja kocham - z Michałem Kubiakiem, dwukrotnym mistrzem świata w siatkówce i kapitanem polskiej reprezentacji, rozmawia Joanna Wróżyńska.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 1 grudnia razem z "Gazetą Wyborczą" i magazynem "The Wall Street Journal.".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem