O chińskiej potędze, bitcoinie jako dominującej walucie, migrantach błąkających się po królewskich ziemiach i niewolnikach w malediwskim raju przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu "Więcej świata", w środę 14 listopada z "Wyborczą".

Chiny będą rządzić światem w 2049 r.
Dzięki technologiom informacyjnym i sztucznej inteligencji mają stać się potęgą. Na stulecie powstania Republiki Ludowej Chiny chcą być wreszcie światowym supermocarstwem. Odkrywamy tajemnice funkcjonowania budzącego się giganta.

Rosjanie kochają Chiny – ale nie Chińczyków
Na dalekim wschodzie Rosji Putin i Xi spotkali się, by pogłębić swoje partnerstwo polityczne, gospodarcze i wojskowe. Obaj odwracają się od zachodu. Rosyjskie społeczeństwo nie ma jednak zbyt dobrego zdania o Chińczykach.

Jak Chiny zbroją Afrykę
Pekin chce wykorzystać sprzyjający moment, aby stać się najważniejszym światowym mocarstwem. Afryka odgrywa szczególną rolę w planach szefa państwa Xi Jinpinga.

Chiny zarzucają na świat ekonomiczną sieć
Pekin finansuje kontrakty na 8 bilionów dolarów w 68 państwach Azji, Afryki i Europy.

Chiński wywiad – nota ostrzegawcza francuskich służb specjalnych
Francuskie służby kontrwywiadowcze ostrzegają przed „szeroko zakrojoną operacją” prowadzoną w ostatnich latach na platformach społecznościowych dla specjalistów przez agentów chińskiego wywiadu.

Międzynarodówka autokratów rośnie w siłę
Przywódcy nacjonalistyczni i ksenofobiczni mają wielkie wzięcie u wyborców.

Koraliki na twarzy chronią jego życie
Uderza w polityków, prawników i działaczy sportowych – Anas Aremeyaw Anas jest najbardziej znanym dziennikarzem śledczym Afryki i przedstawicielem małej, ale rosnącej grupy zawodowej. Słowa uznania znalazł dla niego sam Barack Obama.

Porozmawiajmy o przyszłości. Wywiad z Yuvalem Noah Hararim
Dzisiaj na całym świecie toczy się walka o przyciągnięcie uwagi. W ostatnich latach specjaliści odkryli, że nic tak jej nie przyciąga, jak nienawiść, strach i chciwość. Jedyne co trzeba zrobić, to zidentyfikować lęki takiej osoby, a później je karmić.

Czy Bitcoin może stać się dominującą walutą?
Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że istnieje zapotrzebowanie na alternatywną walutę, podczas gdy ich przeciwnicy przekonują, że cyfrowy pieniądz pozostanie głównie w rękach spekulantów.

Niewolnicy w raju
Na Malediwach pracują tysiące gastarbajterów, większość z nich pochodzi z Bangladeszu. Są wykorzystywani i wyzyskiwani, wielu umiera podczas budowania luksusowych hoteli. Rząd bagatelizuje jednak ten problem, bardziej troszczy się o reputację urlopowego raju.

Kiedy migranci błąkają się po królewskich ziemiach
Wdrożone środki ochrony parkingów sprawiają, że migranci chcący przeprawić się do Anglii szukają miejsca coraz dalej od wybrzeża. Od kilku miesięcy kilkudziesięciu migrantów ukrywa się w ciągu dnia w lesie w miejscowości Villers-sur-Lesse nieopodal Rochefort.

Trypolis: Miasto-widmo, gdzie rozejm jest tylko iluzją
Pozamykane sklepy, opustoszałe ulice i posterunki milicji na każdym kroku. Włochy gotowe do całkowitej ewakuacji.

Drużyna piłkarzy-gejów daje kopa uprzedzeniom
Nazywa się Revolution Soccer Team i została założona we Florencji z inicjatywy grupy chłopaków o orientacji homoseksualnej. Jej prezes mówi: „Rzucamy wyzwanie ostatniemu bastionowi we Włoszech, w którym ten temat pozostaje tabu”.

Najlepsze teksty zagranicznych dzienników w magazynie "Więcej Świata", w środę 14 listopada razem z "Wyborczą".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem