Jak sobie radzić ze stratą? Czytaj w sobotę w "Wysokich Obcasach"

Koniec związku, rozpad wyobrażenia o sobie, zwolnienie z pracy. To wszystko domaga się przeżycia i opłakania.

- Bez strat nie ma życia. Niektóre z nich są rozwojowe, co oznacza, że tracąc coś, jednocześnie coś innego zyskujemy, i nie wymagają przeżywania żałoby. Małe dziecko na przykład w pewnym momencie musi się pożegnać z byciem karmionym piersią czy butelką, to je frustruje, ale dzięki temu idzie do przodu: uczy się jeść łyżeczką, usamodzielnia się. Nastolatek z kolei dostrzega, że rodzice wcale nie są idealni. Popełniają błędy, mówią jedno, robią drugie. To też jest strata. Umiejętność uznania, że rodzic co prawda nie jest bogiem, ale nadal pozostaje wartościowym człowiekiem, sprawia, że nastolatek się urealnia. Zaczyna rozumieć, że świat jest trochę dobry, trochę zły, ludzie są trochę dobrzy, trochę źli i on sam też taki jest. Każdy etap życia przynosi takie naturalne straty. Ale poza tym istnieje całe mnóstwo strat, które podobnie jak śmierć bliskiego domagają się przeżycia i opłakania - mówi psychoterapeutka Ewa Chalimoniuk w rozmowie z Agnieszką Jucewicz.

W numerze także:

Hazardzistki. Chore na granie
- Cholernie trudno wyłuskać ten moment, kiedy z dobrze zapowiadającej się dziewczyny stałam się człowiekiem, który nie ma nic. Ani przyjaciół, ani pieniędzy, ani godności. I okrada swoich własnych rodziców - mówi jedna z bohaterek reportażu Agnieszki Urazińskiej.

O męskim orgazmie z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem
- Pacjentka przybiegła do mnie przekonana, że jej partner ma padaczkę. Podczas orgazmu wyginał się w łuk, dyszał mocno i głęboko. Miał drgawki. Nigdy w życiu się z czymś takim nie spotkała, a miała spore seksualne doświadczenie. Uspokoiłem ją, że był to nie napad padaczki, tylko takie właśnie przeżywanie ekspresji orgazmicznej - mówi seksuolog w rozmowie z Krystyną Romanowską.

Czy istnieje typowa Polka?
Psycholożka społeczna Marta Majchrzak zbadała jaki jest stosunek Polek do rodziny i pracy, jakie mają poglądy na temat feminizmu, aborcji i legalizacji związków jednopłciowych, czym jest dla nich kobiecość i co same o sobie myślą. Na podstawie badań wyodrębniła pięć typów kobiet w Polsce: bokserki, domowe królowe, ogarniaczki, dziarskie dziewuchy i e-księżniczki. Czy są w stanie być ze sobą solidarne? Czy wierzą we wspólnotę kobiet? Na te pytania badaczka odpowiada w rozmowie z Agą Kozak i Marią Wojdygą.

Ilu kosmetyków naprawdę potrzebujemy?
- Przez całą dobę mamy coś na twarzy. Jak nie kremy z filtrem lub bez, to zanieczyszczenia miejskie lub przenoszone dłońmi. Później pozbywamy się wszystkiego, ale dalej bombardujemy skórę bodźcami. Tymczasem ona jest niesamowicie inteligentnym, zdolnym do autoregeneracji organem! Nie potrzebuje tych wszystkich mazideł dzień w dzień - z Aleksandrą Knaflewską, kosmetolożką, właścicielką spa Na Temat Piękna, rozmawiają Monika Kucel i Paulina Puchalska/Element Żeński.

Przez jajko do serca
Na kaca, chandrę i miłość. Jajko w rękach Kasi i Zosi Pilitowskich jest lekiem na wszystko. O właścicielkach krakowskiej restauracji Ranny Ptaszek pisze Maria Hawranek.

Zdrowie: szyjka uratowana
Australia prawdopodobnie będzie pierwszym krajem na świecie, który wyeliminuje raka szyjki macicy. Dzięki szczepieniom. Szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV jest refundowane (w całości lub części) w większości krajów w Europie. W Polsce nie jest obowiązkowe i oczywiście nie jest refundowane - pisze Margit Kossobudzka.

Jak pies z kotem
- Nie zająłem się bratem po udarze nie dlatego, że go kochałem albo nie kochałem. Zabrałem go do domu, bo tak po prostu się robi - z Januszem Kondratiukiem, reżyserem filmu „Jak pies z kotem”, rozmawia Krzysztof Kwiatkowski.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę razem z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze