Imamka, która ratuje islam przed nim samym - przeczytasz o niej w najnowszym numerze "Wysokich Obcasów", w sobotę z "Gazetą Wyborczą"

Trudno mówić o tym, że Sherin Khankan łamie stereotyp islamskiej duchownej, bo takowy nie istnieje. Ale na pewno łamie obiegowe opinie na temat tego, kim powinna być pobożna muzułmanka. Na co dzień nie nosi nakrycia głowy, a gęstym włosom w kolorze ciemnego blondu pozwala swobodnie opadać na ramiona. Nie stosuje się do norm dotyczących wyglądu, które islam nakłada na kobiety, bo jej zdaniem wynikają nie z zapisów Koranu, ale z ich szowinistycznych interpretacji.
Kojarzony z islamem patriarchalny porządek nie jest weń wpisany. Został skonstruowany przez uzurpujących sobie wyłączne prawo do czytania świętej księgi mężczyzn – uważa.
Chciałaby interpretować Koran w duchu feministycznym. Robi to w niewielkim kopenhaskim meczecie dla kobiet - pierwszym w Danii i jednym z niewielu na świecie.
O imamce Sherin Khankan pisze Magda Działoszyńska

W numerze także:

Kirke. Pierwsza nieposłuszna
Jest ucieleśnieniem męskiego strachu przed kobiecą władzą. To przerażające – kobieta, która posiada tak potężne moce, że może dosłownie zmienić mężczyznę w zwierzę.
Z Madeline Miller, autorką „Kirke”, rozmawia Katarzyna Wężyk

Czy nagość dzieci nam przeszkadza?
Karcimy je: „Nie paraduj nago”, „Nie świeć pupą”. To sprawia, że nagość źle im się kojarzy. Kodują sobie, że części intymne są gorsze. Tymczasem nie ma dobrych i złych części ciała – wszystkie powinny być traktowane na równi. Z Aleksandrą Józefowską, pedagożką, psychoterapeutką, koordynatorką Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, rozmawia Magdalena Karst-Adamczyk.

Irena, która uczyła jak żyć
Irena Gumowska chciała zrobić z Polaków naród czysty, grzeczny i dobrze odżywiony. Slow food, minimalizm, DIY, zero waste – te trendy pojawiły się w jej poradnikach, zanim jeszcze zostały nazwane.

Czy Katarzyna Sztop-Rutkowska zostanie prezydentką Białegostoku?
Jestem praktykującą katoliczką i feministką. To oznacza wieczne napięcie, ale się nie gryzie. Nie przeszkodzi też w zarządzaniu miastem, zwłaszcza takim jak Białystok.

Basia Starecka smakuje Wiedeń
Nie tylko kiełbasa z szampanem, sznycel i lukrowane ciastka. Dzisiejszy Wiedeń zaskoczy cię wegetariańską kuchnią i społecznymi ogródkami warzywnymi

Zdrowie: Uwolnić powięź
To słowo odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Już nie dieta bezglutenowa ani napar z czystka. Najmodniejszym tematem podczas towarzyskich spotkań jest teraz tajemnicza błonka.

Uroda: Co nas uczula
Przede wszystkim konserwanty i zapachy. W Europie 4-5 proc. populacji cierpi na alergie skórne spowodowane nadużywaniem perfum i substancji zapachowych.
Z Ewą Daniél Eriksen, duńską toksykolożką, rozmawia Malwina Wapińska-Piotrowicz

Gusta i guściki Romana Gutka
Na wsi miałem wolność. Rodzice teraz na dzieci chuchają, dmuchają, a my wtedy robiliśmy, co chcieliśmy.
Rozmowa Agi Kozak

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 4 sierpnia razem z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze