W Polsce jest ponad 7,6 miliona emerytów. Średnia emerytura to nieco ponad 2 tys. 100 złotych brutto. Emerytura minimalna to odrobinę ponad 1029 złotych brutto (na rękę 880). Ale żeby tyle co miesiąc dostawać, trzeba mieć odpowiedni staż emerytalny - czyli przepracować co najmniej 20 lat, jeśli jest się kobietą i 25, jeśli jest się mężczyzną.
Ale emerytura emeryturze nierówna i, jeśli staż pracy i składek jest niższy, można dostawać dosłownie grosze. Skąd tak kolosalne różnice w wysokości emerytur? - Te różnice w świadczeniach to wypadkowa liczby i wysokości składek, które ubezpieczony odkładał przez cały okres swojego zawodowego życia - odpowiada Bartłomiej Celejewski z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I tłumaczy tak, że prościej już się nie da: - Jeżeli zarobki danego ubezpieczonego są wyższe to oczywiście przekłada się do na odpowiednio wyższą emeryturę.
Kto i gdzie pobiera najwyższą i najniższą emeryturę w Polsce? Jak radzą sobie Ci, którym nie starcza nawet na bułkę, a jak żyją Ci którzy co miesiąc za emeryturę mogliby jeździć na luksusowe wakacje?
Czytaj w środę 4 lipca w Wyborczej w dziale "Witamy w Polsce".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze