W sobotnim wydaniu "Magazynu Świątecznego" ukaże się wywiad z Janiną Ochojską, reportaż Wojciecha Czuchnowskiego i Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej o "aferze Getbacku" oraz rozmowa z Katarzyną Nosowską o jej debiutanckiej książce.

W sobotnim wydaniu "Magazynu Świątecznego" przeczytasz:

  • Janka, łap kulę i wstawaj. Jestem ta dzielna Ochojska, co stworzyła Polską Akcję Humanitarną i jeździ do tych wszystkich krajów, gdzie są wojny. Nikt nie wie, że przez kilka lat pomocą w Syrii zarządzałam ze szpitala. Że zarabiam 4400, z czego połowa idzie na rehabilitację i leki, a zaraz muszę kupić łóżko elektryczne, bo z tego mogę spaść. A i tak mam lepiej niż większość niepełnosprawnych. Z Janiną Ochojską rozmawia Paula Szewczyk
  • „A ja żem jej powiedziała Kaśka” to literacki debiut wokalistki i autorki tekstów Katarzyny Nosowskiej. W rozmowie z Michałem Nogasiem opowiada o Instagramie, zdrowym podejściu do diet i kanonów urody oraz o tym, skąd się wzięła jej książka. 

    - Mam Instagram, bo w tych czasach każdy musi mieć oficjalne konto. Moje właściwie nie wiadomo czemu służyło, bo tam się nic nie działo, i moja serdeczna przyjaciółka, menedżerka i prawie siostra Marta błagała: - Weźże coś tam zamieść czasami.
    Akurat przyszła Agata Kulesza. Po latach widywania się w przelocie - co było zabawne, bo obie jesteśmy ze Szczecina, chodziłyśmy do tej samej klasy w podstawówce - nagle zostałyśmy sąsiadkami, teraz Agata mieszka tak niedaleko, że przemyka w szlafroku, pod spodem ma piżamkę i bywa u mnie codziennie na kawce. I któregoś razu na tej kawce pokazała mi Snapchata, filmiki, które w tej aplikacji tworzy jej siostrzenica. Nie miałam w ogóle pojęcia o tym zjawisku, a że akurat czułam deficyt bodźców zdolnych wprowadzić odrobinę radości na moje oblicze, zaczęłyśmy z Agatą sobie to testować. Uciecha była tak duża, że następnego ranka postanowiłam zamieścić w sieci swój pierwszy filmik. No i od razu nakręciłam się jeszcze bardziej, bo ucieszyłam się, że wreszcie coś się naprawdę dzieje na moim Instagramie.
    Szczerze mówiąc, nie wyobrażałam sobie, że ktoś w ogóle będzie to oglądał. Bo w statystykach było napisane, że mój profil obserwuje 900 osób, ale jakoś nie starczało mi wyobraźni, żeby zrozumieć, że za tymi cyferkami kryją się jakieś realnie istniejące osoby. A nagle one zaczęły pisać, komunikować się i mówić: „Ha, ha, od razu mam lepszy dzień”.

    We wtorek o 12 na Radio Książki będzie można usłyszeć całą rozmowę.

  • GetBack, czyli Amber Gold PiS-u - reporterskie śledztwo Wojciecha Czuchnowskiego i Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej
    Giełdowa spółka GetBack, której grozi bankructwo, to dzisiaj 2,5 mld zł strat i ok. 10 tys. pokrzywdzonych. Działalność finansową podpierała dobrymi relacjami z władzą i popierającymi ją mediami. Upadek GetBacku oznaczałby duże kłopoty dla premiera Morawieckiego i PiS.

  •  Od wódki rozum krótki, czyli jak piją Polacy
    - Picie z okazji nadal ma się dobrze, ale do tego doszedł model znany z amerykańskich seriali rozgrywających się w latach 50. i 60. w rodzaju „Mad men” albo „Masters of sex”, gdzie panowie po ciężkim dniu pracy siadają do drinka. Picie codziennie jeszcze 15 lat temu było dla nas czymś przesadnym, niebezpiecznym. Dzisiaj ten drink po pracy wiele osób traktuje jak zasłużoną nagrodę, moment upragnionego relaksu. (...) Powielamy amerykański miejski model. Wyjście na drinki, spotkania koleżanek przy winie, lampka wieczorem na rozluźnienie - dziś to w wielu środowiskach norma, co też w dużej mierze wynika z globalizacji, czerpania wzorców z zachodniej kultury.

    Z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek o książce Marka Forsytha „Krótka historia pijaństwa" rozmawia Anita Karwowska

Wszystkie teksty "Magazynu Świątecznego" przeczytasz w sobotę 19 maja. Magazyn  jest weekendowym dodatkiem "Gazety Wyborczej".

Komentarze