W czwartek 8 marca w "Wyborczej" czytelnicy znajdą specjalny dodatek o diecie DASH uznawanej za najzdrowszą dietę świata. Poza korzyściami zdrowotnymi dieta ta jest też smaczna, łatwa i szybka w przygotowaniu, oparta na łatwo dostępnych produktach i nieskomplikowanych przepisach kulinarnych. Daje korzyści zdrowotne już po dwóch tygodniach.

Przegapiłeś dodatek "Gazety Wyborczej" a bardzo chcesz go mieć? Dodatki do "Gazety Wyborczej" można zamówić na kulturalnysklep.pl oraz pod numerem telefonu (22) 555 44 00. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 17.00

Ta dieta jest w Polsce nie wystarczająco spopularyzowana. Owszem, lekarze ją znają i szanują. Mają świadomość, że to jedna z najbardziej udowodnionych diet pod względem naukowym. Jest pełno badań, które mówią o jej skuteczności i wiarygodności. Na Zachodzie to gwiazda wśród diet. Nie ma takiej diety, która jest idealna dla każdego. Ale jeśli jakaś dieta jest najbliższa ideałowi, to na pewno jest nią DASH - mówi w rozmowie z Margit Kossobudzką mgr inż. Aleksandra Cichocka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Najwięcej korzyści z diety DASH odniosą osoby:

  • z nadciśnieniem tętniczym;
  • bez nadciśnienia, ale z ciśnieniem wyższym niż optymalne;
  • z zaburzeniami lipidowymi (zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego i „złego” cholesterolu LDL we krwi);
  • z chorobą sercowo-naczyniową; 
  • z rodzinnym obciążeniem chorobami układu sercowo-naczyniowego;
  • z cukrzycą typu 2;
  • z predyspozycjami do rozwoju cukrzycy typu 2 (w tym ze stanem przed cukrzycowym).

Jak stosować dietę DASH? Co jeść, a co wyeliminować? Czytaj w dodatku "Dieta DASH" w czwartek 8 marca w "Wyborczej".

 
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A dla nas prenumeratorów wirtualnych ?
już oceniałe(a)ś
8
0