"(...) Największą zdobyczą protestujących w 1968 r. jest wolność wyboru. To dzięki niej możemy żyć, jak chcemy, a nie tak, jak nam każą – póki nie krzywdzimy drugiego. Jej granice są ustalane w demokratycznej debacie, a nie wolą satrapy czy wyimaginowanego suwerena. Mam prawo do szacunku i równego traktowania. Jako Syryjka, Ukrainiec, Ślązaczka, katoliczka, homoseksualista, kobieta, mężczyzna" - pisze we wstępie Aleksandra Klich, zastępczyni redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.
W specjalnym numerze przedstawiono wydarzenia z Polski i ze świata. W dziale poświęconym Polsce przeczytamy o marcowych protestach studenckich i antysemickiej polityce Władysława Gomułki. Adam Michnik rozmawia z przywódcą studenckiej rewolty w Paryżu - Danielem Cohn-Benditem o tym, czego nauczył nas rok 1968. Swoje wspomnienia z polskiego Marca 1968 roku opisują też Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński, Małgorzata Szpakowska, Zygmunt Stępiński i Paula Sawicka, którzy określają siebie mianem "dzieci Marca".
W dziale poświęconym wydarzeniom na świecie przeczytamy m.in. o Praskiej Wiośnie oraz proteście francuskich i niemieckich studentów. Znajdzie się też przegląd tego, co działo się za Atlantykiem czyli teksty o rewolucji feministycznej w USA, zabójstwie Martina Luthera Kinga, a także o krwawym stłumieniu studenckiej manifestacji na placu Tlatelolco w Meksyku.
Magazyn Na jeden temat: 1968. Rok, który zmienił świat dostępny jest w punktach sprzedaży prasy do 21 maja 2018 r. w cenie 11,99 zł (w tym 8% VAT).
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze