Pożar paryskiej katedry Notre Dame 15 kwietnia 2019 r. będzie z pewnością tematem jeszcze wielu filmów, nie tylko tego nakręconego przez Jeana-Jacques'a Annaud "Notre Dame płonie" (2022). Od 19 października można oglądać na Netfliksie sześcioodcinkowy serial "Notre Dame" Hervé Hadmara.

Stanowi on specyficzną mieszankę - jego współscenarzystą jest Romain Guibert, współautor właściwie dokumentalnej książki „Noc Notre Dame", o strażakach, którzy gasili wówczas katedrę. Ale pod scenariuszem podpisał się również Oliver Bocquet, specjalista od tekstów do komiksów. Łatwo dopatrzyć się tu także motywów nieomal telenowelowych.

Jedno nie budzi wątpliwości - „Notre Dame" ma charakter polifoniczny, opowiada o tamtych wydarzeniach z perspektywy wielu osób. Postaci fikcyjnych, choć czerpiących z tych autentycznych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Więcej
    Komentarze
    Skąd ogień? Przecież to już wszystko dawno zostało wyjaśnione. Ojciec Spejsona Pan Wiesiu Przecież tam robił fuszkę na dachu jak dla obcego. Coś nie wyszło i dach się spalił.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Czy zapewniona została wśród bohaterów odpowiednia reprezentacja? Inżynierowie, czarni, lgbt?
    @zlyzly
    Skończ kwiczeć
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Wszyscy tam się kochają jakoś we wszystkich konfiguracjach.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2