Może i tną wrogów żyletkami, ale plamią krwią wyłącznie dobrze skrojone garnitury. Gang Peaky Blinders zaprowadził własne porządki nie tylko na ulicach Birmingham, ale również w świecie współczesnej mody.

„Peaky Blinders”

serial gangsterski, Wielka Brytania 2013-, twórca: Steven Knight,
wyk. Cillian Murphy, Helen McCrory, Paul Anderson, Finn Cole, Sam Claflin, Tom Hardy, Adrien Brody
5 serii dostępnych w Netfliksie

2013 rok, premiera serialu „Peaky Blinders”. Po ekranach brytyjskich telewizorów paradują po raz pierwszy cygańscy gangsterzy z Birmingham. Stylowi, nonszalanccy, ubrani w kaszkiety, dopasowane trzyczęściowe garnitury i wypastowane buty, szybko zdobywają serca widzów, w tym miłośników mody. Wkraczają na wybiegi Dolce & Gabbany, Balenciagi, Alexandra McQueena czy Ralpha Laurena.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Więcej
    Komentarze
    Bardzo fajny artykuł. Lubię kiedy piszą ludzie merytoryczni a nie samozwańczy eksperci-lanserzy z blogosfery.
    już oceniałe(a)ś
    18
    1
    Ojej, przecież ten gangsterski, uliczny sznyt i kaszkiety były zawsze obecne w angielskiej modzie. To prawda, że jest teraz moda na peaky blenders, można nawet kupić oficjalny kaszkiet z serialu, ale to jest dalej moda głównie dla tych którzy i tak by chodzili w harringtonkach i kaszkietach. NIe przesadzałbym że to jakaś rewolucja.
    już oceniałe(a)ś
    10
    6
    to tylko moda teraz są brodaci, w latach 90 tacy buntownicy jak guns n roses byli z długimi włosami ale gładcy, jeszcze wcześniej the beatles z włosami i bez bród, można mnożyć przykłady wielkich którzy kreowali rzeczywistość wpływając na fanów także i to przejdzie niech się nie martwią słabo zarośnięci :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Bardzo dobry merytoryczny materiał szkoda, że napisany suchym, połamanym językiem.
    @mia001
    W punkt.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    No to pojechaliście. Peaky Blinders. Dobre sobie... Moda na kaszkiet jest zawsze. Zanim zaczął się serial w Londynie tradycyjni skini starzy i młodzi paradowali w kaszkietach. Akurat te bufiaste znane z serialu przez złośliwych zwane "gejczapkami" całkiem dobrze się przyjęły pod koniec lat 90 ub. wieku w środowisku motocyklowym oczywiście w formie skórzanej. Poza na początku XXI w. rodzi się zjawisko retromanii opisywane przez Simona Reynoldsa. Dotyczy ono równrównieżiez ubioru. Zatem teza zawarta w artykule nie przemawia do mnie.
    @NGNM
    Czapka, o której piszesz to podobna w kroju amerykańska gatsby cap. Ma zwykle nieco mniejszą główkę i dłuższy daszek a potnik wokół głowy jest na całej szerokości przyszyty do czapki, tworząc otok. Jeszcze inna popularna wśród harleyowców była gawroszka, w której główka nie jest przyszyta do daszka.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    I dlatego tego filmu nie trawie, pieknisie gangsterzy, brakuje im tylko imaców i latte, ludzie to jest chlam cukierokowy, kolejny z platformy dla korpo luda.
    @bol_and_rotor
    chyba nie oglądałeś
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Peacemak3r

    Zgadzam sié z @bol_and_rotor. Zresztą serial nie tylko przejaskrawiony wizualnie ale też aktorsko. Emocje grane z wyolbrzymieniem. Scenariusz taki se, przewidywalny.
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @bol_and_rotor
    Nie ma przymusu żeby oglądać
    już oceniałe(a)ś
    0
    0