Europa przygotowuje się na możliwe przerwy w dostawie prądu, a COP15 rzuca światło na światowy kryzys bioróżnorodności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Magazyn "Tydzień w Europie" to subiektywny przegląd tygodnia, widziany z perspektywy Europejczyków. Co ważnego do odnotowania wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w polityce, gospodarce, kulturze? 

Francja przygotowuje się na możliwe tej zimy przerwy w dostawie prądu. Nic bowiem nie wskazuje na to, by problemy energetyczne Europy miały wkrótce ustąpić. W Montrealu trwa konferencja ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP 15). Stąd pytanie, co robi Europa, by chronić dziką przyrodę? W kulturze w tym tygodniu o nowej wystawie "Musicanimale" o muzyce inspirowanej światem przyrody.

ZOBACZ WIDEO:

(odcinek dostępny do 5 stycznia 2023) 

 

Pozostałe filmy ARTE.TV są dostępne POD TYM LINKIEM

Chcesz wiedzieć więcej? Przypominamy artykuły dziennikarzy "Wyborczej":

Historyczne porozumienie ONZ w sprawie globalnej ochrony przyrodyOchrona 30 proc. przyrody planety, odtworzenie 30 proc. zniszczonych ekosystemów i fundusz na ochronę przyrody dla krajów Globalnego Południa – to główne punkty porozumienia ONZ w sprawie bioróżnorodności, które zachodnie media już okrzyknęły historycznym.

O tym, jak z roku na rok tracimy dzikie gatunki. Przykłady i analizy z całego świata – od Amazonii, Boliwii i Kanady po Zambię, Kenię, Indonezję i Australię – pokazują, że zdrowie naszej planety jest coraz gorsze.

Czy szczyty klimatyczne mają sens? Rozmowa z Katarzyną Snyder, ekspertką polityki klimatycznej i byłą szefową polskiej grupy negocjacyjnej na COP. 

"Zwycięstwo na polu bitwy to dopiero początek". O scenariuszach długiej wojny w Ukrainie według europejskich polityków. 

"Tydzień w Europie". Współpraca "Wyborczej" z francusko-niemiecką telewizją ARTE 

"ARTE: Tydzień w Europie" to nowy magazyn informacyjny w wersji wideo dostępny co poniedziałek na Wyborcza.pl. Nagrania przygotowane przez francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE przedstawiają europejskie wiadomości tygodnia w swobodnym tonie. 15-minutowe odcinki omawiają ważne informacje polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturalne. W magazynie pojawiają się też rozmowy z dziennikarzami, reportażowe nagrania z miejsc zdarzeń i polecenia redakcji ARTE. Magazyn można oglądać na arte.tv i Wyborcza.pl, a także na platformach innych partnerów projektu – obok "Wyborczej" są nimi "El Pais", "Le Soir", "Internazionale", "Kathimerini" i Telex. Dzięki temu ważne, bieżące informacje dotyczące Europy mogą docierać do szerokiego grona odbiorców w aż 8 wersjach językowych.

Program "ARTE: Tydzień w Europie" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania przygotowawczego "Europejskie Platformy Medialne".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze