Prezydent Argentyny Javier Milei nie ma dobrej prasy. W rzeczywistości jednak nie jest awanturnikiem ani niekompetentnym ignorantem. Pytanie tylko, czy skala wyzwań w argentyńskiej gospodarce go nie przerośnie.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Komentatorzy polityczni w wielu krajach ustawiają go na tej samej półce co Donalda Trumpa, byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro czy premiera Węgier Viktora Orbána. Wpływowy portal Politico uznał go za przedstawiciela „brudnej dwunastki" – polityków, którzy przybyli na konferencję w Davos, ale nie pasują do tego dobrego towarzystwa, które walczy ze zmianami klimatycznymi, nierównościami i biedą.

Współpracująca z Politico australijska dziennikarka Zoya Sheftalovich nie szczędzi Milei uszczypliwości. Pisze o nim: „Szaleniec dzierżący piłę łańcuchową", który ma „niezapomnianą fryzurę", prowadzi „libertariańską politykę anarcho-kapitalistyczną", lubi  gangstera Ala Capone, a nie lubi papieża Franciszka, którego uważa za lewaka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wszystko jest lepsze od narodowych socjalistów.
    już oceniałe(a)ś
    30
    8
    pocieszne idiotyzmy red, Gadomskiego.. Tak dla przypomnienia - Argentyna juz 9 razy bankrutowala. Nie tylko pod rzadami peronistow ale katastrofa konczyly sie rzady wszystkich neoliberalow: zarowno Videli, Carlosa Menema 1989–1999 i prezydenta Mauricio Macri w latach 2015–2019. Klątwą Argentyny jest gigantyczne zadluzenie , glownie w Miedzynarodowym Funduszu Walutowym.Kryzys, w którym znajduje się dziś Argentyna, wynika z ciągu zadłużenia, który zmusza kolejne rządy do spłacania długów swoich poprzedników, którzy z kolei zadłużali się, by spłacać swoich poprzedników Nieuprzemysłowiona, słaba gospodarka nastawiona na eksport surowych materiałów ( 7 na 10 dolarów, które kraj zarabia na handlu, pochodzi z eksportu produktów rolnych, takich jak wołowina, soja czy zboża) , nie jest w stanie wygenerowac dochodow wystarczajacych do splaty w minimalnym stopniu wciaz zaciaganych pozyczek . By uzyskać kolejne zagraniczne kredyty, twardo realizowalno neoliberalne wytyczne Międzynarodowego Funduszu Walutowego – do 1994 roku sprzedano 90 proc. państwowych przedsiębiorstw, co zakończyło się zwolnieniem ponad 700 tysięcy pracowników i gwałtownym wzrostem bezrobocia, które przekroczyło 50 proc.
    Terapia szokowa zaaplikowana Argentynie przez międzynarodowe instytucje finansowe i prywatne amerykańskie banki sprawiła, że ponad połowa społeczeństwa znalazła się poniżej progu ubóstwa. Na koniec dziesięcioletniej prezydentury Menema kwota zagranicznych pożyczek wzrosła z 65 do 147 miliardów dolarów, co do dziś stanowi największy niespłacalny dług w historii ludzkości.
    już oceniałe(a)ś
    20
    3
    Wstyd gazeto publikować takie teksty. Pierwsze co wprowadza Milei, to policyjny zamordyzm. Jeśli się utrzyma, to jedynym efektem będzie niespotykana bieda, bogactwo elit i faszystowska dyktatura. Ciekawe czy wróci wyrzucanie opozycjonistów z samolotów do oceanu.
    @Trans.Europ.Express
    Co za bzdury piszesz . Czy plan Balcerowicza to spowodował w Polsce ? Przypominam ze też był wyklinany i przypisywano mu jakie to nie szczęścia spadną na Polskę . Jak na razie wszystkie rządy tą politykę finansową prowadzą oprócz BANDYCKIEGO piSSu który zbudował państwo bandyckie i kradł na potęgę .
    już oceniałe(a)ś
    5
    8
    @Trans.Europ.Express
    Przecież autor bardzo sobie ceni faszystowskie dyktatury - pod warunkiem, że są wolnorynkowe.
    już oceniałe(a)ś
    12
    4
    @Trans.Europ.Express
    Redaktor Gadomski jest niereformowalny.
    już oceniałe(a)ś
    7
    5
    Dajmy mu szansę, cierpliwie czekajmy, nie krytykujmy przedwcześnie. Nawet jeżeli mu się nie uda, Argentyna nie będzie w bardziej rozpaczliwej sytuacji niż w tej zafundowanej przez polityków tradycyjnych.
    @pcc
    Zgoda, dajmy mu szansę. Wielkich szans powodzenia nie ma, jak każdy utopijny program, ale na szczęście Argentyna jest na końcu świata i ma na nasa marginalny wpływ.
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    Myślałem, że to będzie analiza reform planowanych w Argentynie a mamy jakąś laurkę, która pokłada głęboka wiare w polityka tylko dlatego, że jest takim samym "liberalem" jak autor tego tekstu
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    czy felietonista właśnie udawadnia jakimi idiotami są liberałowie?
    już oceniałe(a)ś
    16
    7
    to nie była piła tarczowa. Łańcuchówka (choć bez założonego łańcucha)
    @MiG
    No właśnie o to byłem ciekaw. Raz pisał łańcuchowa, a raz tarczowa. To zupełnie inne narzędzie. Ta różnica może być bardzo istotna dla gospodarki.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Dajcie mu spokój, antylibkowie!
    Ten zły człowiek musi przeprowadzić te reformy, żeby Argentyna wstała z kolan i dorobiła się jakiejś nadwyżki finansowej
    Żeby potem kolejni dobrzy peroniści mieli z czego rozdawać i znowu doprowadzić kraj do nędzy
    Tak to tam działa, odwieczne prawo natury - i nic z tym nie zrobicie
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    'Tak to tam działa, odwieczne prawo natury - i nic z tym nie zrobicie'

    Z naciskiem na 'tam'. To jest tak samo jak z ludźmi - jak ktoś jest (...) to zrobi innym piekło niezaleznie od tego czy występuje w roli prywatnego przedsiębiorcy czy urzędnika państwowego. Podobnie jest z Argentyną - tam przez ostatnie kilkadziesiąt lat przerobili chyba już wszystkie możliwe ustroje (plus wojnę).
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Tam???.... nasz mały Peronek ledwo co został odsunięty od władzy
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @simoner
    a duPeronek dalej w pałacu
    już oceniałe(a)ś
    3
    0