Urzędnicy państwowi ani samorządowi nie wybudują "wiedeńskich" mieszkań. Przedstawianie Wiednia jako modelowego przykładu polityki mieszkaniowej, którą należy naśladować w Polsce, to robienie ludziom wody z mózgu.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Piotr Stefaniak przez 11 lat doradzał największym firmom i rządom w 16 krajach, pracując w renomowanych firmach doradztwa strategicznego. Od czterech lat zarządza polskim oddziałem globalnej firmy IT. W artykule zostały przedstawione jego prywatne poglądy.

Zapowiedziany przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana z PSL program „Mieszkanie na start", mający wspierać zakup pierwszego mieszkania przez osoby i rodziny w gorszej sytuacji finansowej, spotkał się z lawinową krytyką lewicowych koalicjantów oraz komentatorów, którzy jako alternatywę lansują swój pomysł budowy przez państwo (w tym także samorządy) mieszkań na wynajem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Innym przykładem budownictwa komunalnego jest Berlin, zapewne z takimi samymi problemami, ale inne miasta w Niemczech mimo to chciałby przejąć ten model (sprzeciwił się bodaj sąd najwyższy). Po drugiej stronie medalu mamy takie miasta jak Paryż czy Londyn, gdzie trzeba mieć naprawdę dużo pieniędzy, żeby choćby mieszkanie wynająć.
    Zatem miło, że przedstawił pan autor kontekst historyczny, szkoda jednak, że nie zaproponował rozwiązania: sam pomysł wynajmu po regulowanych cenach mieszkań jest jak najbardziej szlachetny i pożądany. Chyba że pan autor ma inny pomysł, to bardzo prosimy. Na razie Warszawa, w porównaniu z Londynem czy Paryżem, dość przykra europejska dziura (stąd pochodzę i tu mieszkam całe życie, żeby nie było) osiąga powoli tamtejsze pułapy cenowe. Cieszą się deweloperzy, tyle że ja uważam, że państwo powinno co najmniej w takim samy stopniu jak deweloperami interesować się obywatelami.
    już oceniałe(a)ś
    77
    15
    Autor sam przyznaje, że przystępne cenowo mieszkania można mieć tylko metodami "komunistycznymi". cóż za krytyka kapitalizmu.
    @Trans.Europ.Express
    3/4 Europy ma takie, obywając się bez komunizmu.
    już oceniałe(a)ś
    25
    6
    @Trans.Europ.Express
    nieprawda... autor pisze jak to zrobic w cywilizowany sposob
    już oceniałe(a)ś
    6
    15
    @Trans.Europ.Express
    Pewnym minusem socjalistycznych rozwiązań jest to, że można zagwarantować wszystko "przystępne cenowo" ale nie dla wszystkich i nie od razu.
    Ja pamiętam takie sytuacje z czasów komuny, że ludzie czekali na przydział, rodziły im się dzieci, nabywali praw do przydziału coraz większego mieszkania, dzieci rosły, przesuwali się w kolejce, dzieci dorastały, prawa do większego metrażu ustawały, a przydziału nadal nie było, bo dystans do początku kolejki malał za wolno.
    Tak to działa w socjalizmie. Nie ma do czego tęsknić.
    Dzisiaj łatwo jest wychwalać socjalizm wnukom tych, którzy zajmują mieszkanie komunalne w centrum Warszawy, na które przydział dostał dziadek za Bieruta. Szkoda, że pytania o to czy za Bieruta wszyscy mogli dostać taki przydział i dlaczego akurat dziadkowi się udało uważają za co najmniej niestosowne.
    PiS realizował program wynajmu mieszkań o wysokim standardzie i przystępnych cenach. Oczywiście dla swoich ludzi, bo dla wszystkich to nie da rady. Na tym polega "wyższość" socjalizmu nad kapitalizmem albo wyższość państwa "solidarnego" nad "liberalnym".
    już oceniałe(a)ś
    8
    7
    @brunet_wp
    "PiS realizował program wynajmu mieszkań o wysokim standardzie i przystępnych cenach."
    ???
    coś ci się pozajączkowało
    już oceniałe(a)ś
    4
    5
    @poziomka2
    Macierewicz został zakwaterowany w willi na Klonowej - to nie jest wysoki standard?
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @poziomka2
    Czyżby?
    "Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba przeprowadzili kontrolę w zarządzanym przez ministra infrastruktury Transportowym Dozorze Technicznym. Urząd wybudował w centrum Warszawy biurowiec, w którym powstały apartamenty. - Współpracownicy ministra i wiceministrów z PiS, dyrektorzy, ich rodziny bliższe i dalsze, to dla nich stworzono program mieszkań na wynajmem za grosze - mówią posłowie." "Rzeczpospolita", 24.07.2023 r.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @poziomka2
    "PiS realizował program wynajmu mieszkań o wysokim standardzie i przystępnych cenach. Oczywiście dla swoich ludzi, bo dla wszystkich to nie da rady."
    Poziomko2, jakiś problem ze zrozumieniem słowa pisanego, czy celowa manipulacja?
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Dywagacje Stefaniaka całkowicie nieistotne, gdyż oparte na błędnych założeniach.
    Z samej Konstytucji wynika, ze państwo polskie i samorządy mają obowiązek być aktywnym podmiotem na rynku mieszkaniowym - „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania”.

    Zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkalnictwa polega na urozmaiconym i wyważonym miksie, a nie jedynie na 2% czy nawet 0% odsetkach finansowanych przez wszystkich podatników.
    Polityka mieszkaniowa wymaga całego spektrum rozwiązań systemowych wykraczających poza dotowane kredyty - nie dla każdego obywatela - co przeczy podstawowej zasadzie demokracji, jaką jest równość obywateli.

    Austria jest krajem federalnym, a Wiedeń jest nie tylko największym miastem, stolicą państwa, ale również i przede wszystkim krajem związkowym. Podobnie jak Berlin, Hamburg i Brema w Niemczech.
    Burmistrz miasta jest równocześnie premierem kraju. Zakres kompetencji i decyzyjności jest nieporównywalnie większy od prezydentów miast w Polsce.

    Na początku XXw Wiedeń liczył 2,1 mil mieszkańców i był jednym z największych miast na świecie.
    Już po I WŚ liczba ludności spadła o 200 tys, przez rozpad Austro-Węgier. Wielu polityków, urzędników, wojskowych powróciło do krajów pochodzenia - np do Polski - Daszyński, Biliński etc.
    Podczas II WŚ wymordowana lub wygnana została ludność żydowska. Dodatkowo działania wojenne i migracja spowodowały, że Wiedeń po wojnie liczył 1,6 mil mieszkańców. Od lat 60.tych liczba ludności stałe wzrasta i wynosiła na początku października wliczając również moją skromną osobę - 2.002.821

    W obliczu mieszkalnej mizery z przełomu XIX i XX wieku - czynszowe mieszkania nie były wyposażone w toalety i bieżąca wodę, nie wspominając o łazienkach - 100 lat temu powstało właśnie w Wiedniu przykładowe budownictwo komunalne,
    Wiedeńska kultura kawiarniana powstała z braku własnej kuchni, jadalni i salonu, niektóre mieszkania nie posiadały nie tylko toalety - 92%, ale nawet wodę trzeba było nosić z korytarza. Bassena to zlew na klatce schodowej sluzacy do pobierania świeżej i wylewania zużytej wody.

    Obecnie Wiedeń nie bez powodów jest uznawany najlepszym miastem do życia na świecie, gdyż jednym z nich - jest dostępność mieszkań na wynajem, również dla mniej zamożnych.
    Przykładowe budownictwo komunalne zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkaniowe obywateli, dbające o infrastrukturę i zapewnia żłobki, przedszkola, opiekę medyczną w obrębie bloku, osiedla.
    Do dzis miasto, a właściwie kraj związkowy, buduje mieszkania z pełna infrastrukturą.
    Miasto też wynajmuje mieszkania od prywatnych właścicieli na potrzeby lokatorów.
    Deweloper budując nowe kompleksy mieszkaniowe, cześć mieszkań musi przeznaczyć na wynajem.
    Duży segment rynku mieszkaniowego stanowi budownictwo spółdzielcze - kupuje się jedynie udziały w spółdzielni - zwracane z % przy opuszczeniu lokalu - a nie lokale na własność.
    Notabene w „lewackim” Wiedniu największym wynajemcą lokali zarówno mieszkaniowych, jak i usługowych jest kościół katolicki.
    Ceny najmu - także komercyjnego - są kontrolowane i niższe nie tylko niż w większości stolic zachodnich, ale również … w Warszawie.

    Zresztą systemy mieszkalnictwa wspomaganego przez państwo istnieją nie tylko w Austrii czy też Skandynawii, gdzie stanowią 20% rynku najmu, ale również we Francji, w Niemczech, w Niderlandach, a nawet w Szwajcarii.

    Jak się ma jedynie mgliste pojęcie w tematyce, dodatkowo zabarwione dogmą wolnorynkowego dewota - lepiej nie pisać artykułów pełnych bzdur.
    Redakcja @style
    To absolutna nieprawda, że "z Konstytucji wynika, ze państwo polskie i samorządy mają obowiązek być aktywnym podmiotem na rynku mieszkaniowym". W cytowanym artykule konstytucji niczego takiego nie ma.

    Wspieranie budownictwa socjalnego i wspieranie obywateli w dochodzeniu do własnego mieszkania wcale nie jest równoznaczne z rolą "aktywnego podmiotu na rynku mieszkaniowym". Wspieraniem obywateli jest np. dbanie o wzrost gospodarczy, niską inflację i inne warunki, dzięki którym obywatele ci mogą zarobić i kupić sobie mieszkanie.

    Zwróciłbym za to uwagę na inny artykuł konstytucji: "Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej".

    Ta WŁASNOŚĆ PRYWATNA zapisana w konstytucji jako fundament gospodarki raczej nie pozwala na zastępowanie prywatnych firm deweloperskich i budowlanych przez państwo.
    już oceniałe(a)ś
    34
    33
    @Wojciech Maziarski
    a kto chce zastępować ? wystarczy stworzyć obok państwowy/samorządowy lub w partnerstwie prywatno-publicznym
    już oceniałe(a)ś
    28
    13
    Redakcja @Altarotw2
    Lewica Adriana Zandberga chce zastępować.
    już oceniałe(a)ś
    29
    22
    @Wojciech Maziarski
    "wspieranie rozwoju budownictwa socjalnego" (Konstytucja) nie zawiera się we "wspieraniu rozwoju gospodarczego" (red. Maziarski). Sektor prywatny nie jest od budownictwa socjalnego - tu jest właśnie rola sektora publicznego.
    już oceniałe(a)ś
    26
    8
    @Wojciech Maziarski
    Zarówno ojcowie konstytucji, jak i redaktor nie do końca zrozumieli istotę realnej - nie tylko na papierze - społecznej gospodarki rynkowej, którą stworzyli liberałowie ze Szkoły Fryburskiej a politycznie zrealizowali chadecy - na zgliszczach II WŚ w Niemczech od 1949r.
    Stworzyli trzeci system gospodarczy, pomiędzy neoliberalna gospodarka wolnorynkowa, a państwową gospodarką planową.

    Społeczna gospodarka rynkowa opiera się na korelacji - regulacji prawnych funkcjonowania gospodarki, jak i poszanowania własności prywatnej, dążeniu do stabilności rynku pracy, gwarancji praw pracowniczych, progresji podatkowej oraz wspólnocie solidarnościowej.
    System społecznej gospodarki rynkowej umożliwia realizację życiowej sprawczości i rozwoju osobistego, a gwarantują państwowe struktury - zwłaszcza na Zachodzie Europy.
    Na Zachodzie Europy systemy mieszkalnictwa wspomaganego przez państwo stanowią 10-20% rynku najmu mieszkaniowego.
    Pora nie tylko na koniec klękania przed klerem, ale również na koniec społecznego darwinizmu.
    już oceniałe(a)ś
    30
    18
    Redakcja @Avadoro1
    "wspieranie polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli" zawiera się we "wspieraniu rozwoju gospodarczego". A sektor prywatny jak najbardziej może realizować cele socjalne i publiczne. Np. niektóre szkoły i wszystkie bary mleczne są prywatne.
    już oceniałe(a)ś
    24
    16
    Redakcja @style
    Ja doskonale rozumiem istotę modelu ustrojowego, który Pan/Pani zachwala i propaguje. Tyle tylko, że oceniam go negatywnie i nie chciałbym go w Polsce.

    Zwłaszcza po doświadczeniach 8 lat rządów PiS, które pokazały, że władza autorytarna łatwo przejęła kontrolę nad sferami, w których dominuje państwo. Natomiast własność prywatna okazała się dość skuteczną gwarancją autonomii i niezależności obywatelskiej.

    Które media zachowały niezależność - państwowe czy prywatne? W jakich szkołach PiS łatwiej zaprowadził swoje porządki - w państwowych czy prywatnych? Konduktorzy w jakich firmach przewozowych współpracowali z pisowską bezpieką i donosili na ludzi jadących na demonstracje - w państwowej PKP czy w prywatnych firmach autobusowych? W jakich wydawnictwach i instytucjach kulturalnych min. Gliński przeprowadził czystki - w państwowych czy w prywatnych?

    I to samo dotyczy mieszkań - obywatel w swoim własnym mieszkaniu jest autonomiczny i niezależny. W lokalu wynajętym od władz publicznych jest potencjalnie zagrożony i narażony na szantaż egzystencjalny. Dlatego chcę, żeby Polacy byli właścicielami mieszkań, a nie najemcami.
    już oceniałe(a)ś
    27
    23
    @Wojciech Maziarski
    W tym z kredytem na 30 lat też?
    Cala ta wasza liberalna retoryka wali się właśnie na ryj
    W Londynie właśnie protestują rezydenci bo nie stać ich na wynajem mieszkania, na spłatę kredytów studenckich
    W całej Europie przez lobby funduszy inwestycyjnych ludzie nie mają szans ani na zakup anu na wynajem. Cała premie za wzrost PKB dziś zgarniają wielkie koncerny , cała reszta żyje na niekończących się kredytach
    Wszytko co glosiliscie dziś okazuje się śmiertelną pułapka
    Polski przemysł zlikwidowaliście, bo po co przemyśl niech ludzie chińskimi gaciami na bazarach handlują
    Nie mamy własnej produkcji w kluczowych sektorach gospodarzcych
    Dziś gdy stoimy przed ogromnym ryzykiem wojny nie mamy nawet firm zdolnych do produkcji kluczowej dla wojska amunicji
    Stacje radiolokacyjne polikwidowane, obrony cywilnej nie mamy , do schronów 30 lat nikt
    nie wchodził
    Wojsko , a po co nam wojsko?
    Jesteśmy w NATO jakoś tam będzie..
    Ciekawe co powiecie jak czarne scenariusze się sprawdza i za 2 lata te zachodnie firmy w poplochu będą z Polski uciekać zabierając wszystkie maszyny produkcyjne

    Srednie i zawodowe szkoly techniczne polikwidowaliscie dziś brakuje wykwalifikowanych techników, mechaników, nie mówiąc o kadrze zdolnej do kształcenia młodych pokoleń

    Ochrone ę zdrowia zaoraliście likwidując miejsca na studiach medycznych i późniejszych specjalizacjach
    Najważniejsze że mamy z 5 mln specjalistów od spraw sprzedaży i obsługi klienta
    I tak można wymieniać długo jak bardzo Sp.. liście
    już oceniałe(a)ś
    26
    25
    @Wojciech Maziarski
    Skoro redaktor rozumie istotę społecznej gospodarki rynkowej - aktualnie najbardziej efektywnego systemu gospodarczego, wszechobecnego w całej Europie Zachodniej i nie życzy jej Polsce - oznacza jedynie, że redaktor nie życzy Polsce demokracji, dobrobytu i postępu.
    Widzieć świat przez pryzmat doświadczenia pisiego matrixu, równocześnie jako remedium widząc jedynie dogmaty wolnorynkowe to nie jest argumentacja.

    Na Zachodzie Europy większość uczniów zdobywa naukę w państwowych szkołach, a studenci studiują w państwowych uczelniach. Teatry, filharmonie, opery są również finansowane z budżetu państwa.
    Regulacje prawne - przypomnę, że w Polsce rynek najmu jest nieuregulowany - stanowią na Zachodzie Europy gwarancję niezależności lokatorów wynajmowanych mieszkań. Etc.

    Sam bardzo bym życzył w Polsce demokratycznych, zachodnich standardów, zarówno prawnych jak i gospodarczych.
    Twierdzę nawet, że gdybyśmy mieli ordoliberałów formatu Alfreda Müller-Armack i Ludwiga Erharda, a nie neoliberała Balcerowicza - PiS nigdy nie wygrałby żadnych wyborów.
    już oceniałe(a)ś
    29
    16
    @Wojciech Maziarski
    Sama prawda
    już oceniałe(a)ś
    7
    16
    @pl2020
    Akurat do techników brakuje chętnej do nauki młodzieży - wiele szkół nie może skompletować klas.
    już oceniałe(a)ś
    7
    6
    @style
    "Zarówno ojcowie konstytucji, jak i redaktor nie do końca zrozumieli istotę realnej - nie tylko na papierze - społecznej gospodarki rynkowej"
    Dobrze że tylko ty, geniuszu, zrozumiałeś. Wszyscy powinni postępować zgodnie z twoją, lewacką wykładnią.
    Spróbuj najpierw wygrać wybory.
    już oceniałe(a)ś
    11
    18
    @Altarotw2
    ależ partnerstwo prywatno-publiczne to właśnie 2% kredyt od panstwa do prywatnego mieszkania i tak trzymac!
    już oceniałe(a)ś
    3
    13
    @Wojciech Maziarski
    Spójrzmy na Indie: imponująco rozwijają się gospodarczo, ale spora część obywateli mieszka bardzo źle, więc chyba jednak nie bardzo.
    już oceniałe(a)ś
    11
    3
    @Wojciech Maziarski
    To, że faszyści wpierw przejmują państwowe instytucje a dopiero później likwidują prywatne nie czyni prywatnych lepszym czy bezpieczniejszymi. Gdyby zamiast zdziadzialych nieudaczników w PiSie byli młodzi, krzepcy i przebiegli to na 100% nie miałbym już możliwości pisania tu komentarza. PS a może by tak plaże sprywatyzować i Tatry? Bo pojezierza już praktycznie całe ogrodzone lub zabudowane ...
    już oceniałe(a)ś
    15
    4
    @Wojciech Maziarski
    Własność prywatna to jeden z 3 (trzech) filarów ustroju gospodarczego RP. Szanowny Pan dobiera sobie zatem elementy pod swoją tezę. Przymiotnik „społeczna” jest dla ekonomistów dosyć trudny w interpretacji, ale pomijanie go jest manipulacją. Zgodnie z Konstytucją, ale kto by się tam tym przejmował, gospodarkę mamy mieć dwu-przymiotnikową.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @style
    "Dywagacje Stefaniaka całkowicie nieistotne, gdyż oparte na błędnych założeniach. " Wręcz przeciwnie. Stefaniak podaje fakty, a ty serwujesz ideologiczne dywagacje pomijając elementarnie proste fakty, jak choćby przepaść w PKB na głowę Polaka i Austriaka.

    Jeszcze najbardziej elementarna obserwacja: gdyby model wiedeński świetnie działał i był możliwy do wprowadzenia wszędzie, niezależnie od poziomu życia, to nie byłby modelem wiedeńskim, ale modelem ogólnoświatowym.
    już oceniałe(a)ś
    9
    10
    @jac_l_w
    Jaclwku, jesteś stalkerem. Nie znasz tak samo faktów podstawowych jak Stefaniak, więc nie o dysput ci chodzi, a o stalkerską zaczepkę.

    Analiza rynku, to nie porównanie. Model wiedeński, jak sama nazwa wskazuje wynika z lokalnej specyfiki rynku.
    Stefaniak napisał „ Wiedeń […] stał się celem migrantów z obszaru starego imperium.” Fakty historyczne są takie, że Wiedeń po rozpadzie Austrii-Węgier utracił 200. tys mieszkańców, którzy powrócili do krajów pochodzenia.
    Stefaniak twierdząc, że „Wiedeń uzyskał bardzo dużą autonomię” dowodzi jedynie braku zrozumienia ustroju państwa federalnego i kompetencji krajów związkowych, który w kwestii budownictwa ma znaczenie podstawowe. Wiedeń był i jest krajem związkowym, z zakresem kompetencji na poziomie krajowym, a nie metropolitarnym.

    Kompletnym idiotyzmem jest twierdzenie Stefaniaka - „muszą oni na początku dołożyć się do lokum i są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy euro. Dostają za to umowę najmu!”
    Spółdzielnie mieszkaniowe w Wiedniu działają po prostu na zasadzie wykupu udziałów na czas zasiedlania mieszkania. Wykupuje się udziały, które po zakończeniu umowy najmu są zwracane z procentami. Za zamrożenie kapitału spółdzielca otrzymuje bardzo, bardzo tani najem lokalu, oraz współdecyzyjność w zakresie zarządzania nieruchomością.
    Specyficzne w Wiedniu pozostaje przekazywanie umów najmu z zamrożonym czynszem, nawet w wysokości sprzed ponad 100 lat. Aby otrzymać taką umowę najmu trzeba solidnie za nią zapłacić, ale można ją tak samo przekazać dalej za opłatą. Jednak ten model powoli zanika.

    Czego Stefaniak nie uwzględnił w dywagacji - właśnie ze względu na różnorodność i dużą podaż mieszkań zarówno komunalnych, jak i spółdzielczych - ceny najmu wolnorynkowego pozostają nadal umiarkowane, nie tylko względem Paryża czy Londynu, ale wobec wszystkich miast niemieckich, a nawet Warszawy.
    Ceny najmu - także komercyjnego - są kontrolowane, a największym wynajemcą lokali zarówno mieszkaniowych, jak i usługowych jest kościół katolicki.

    Jaclwku, zacznij analizować fakty. Skończ ze stalkerstwem.
    już oceniałe(a)ś
    9
    6
    @style
    Analiza faktów wskazuje, że model wiedeński jest właściwie nie do powtórzenia gdziekolwiek, choćby ze względów historycznych, a pominięcie sprawy PKB w twojej odpowiedzi pozwala zgadywać, że świetnie o tym wiesz.

    Trzeba być mocno zaślepionym lewackim demagogiem, by nie zauważyć patologii całego tego systemu, choćby tych cen najmu sprzed 100 lat, za które trzeba słono zapłacić na wejściu. Regulacja cen najmu komercyjnego też ci nie zgrzyta, nawet twój "ukochany" KK z krwiopijcy staje się dobroczyńcą, skoro w tej zabawie uczestniczy.

    Podpowiem ci, że dla ludzi, którzy pamiętają realny socjalizm z jego polityką wpieprzania się we wszystko "od żłobka do nagrobka" i anegdotycznie nieudolnymi próbami zaplanowania wszystkiego zza biurka, lansowanie modelu wiedeńskiego pachnie powrotem do tych praktyk i jest nie do przyjęcia. Na szczęście biorąc pod uwagę poparcie, jakie od lat ma (a właściwie jakiego nie ma) w Polsce radykalna lewica, możemy spać spokojnie.
    już oceniałe(a)ś
    8
    4
    @jac_l_w
    Odkryłeś prawdziwą twarz stalkerską. Wypad!
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    @style
    Jeżeli stalking miałby polegać na wytykaniu patologicznego dogmatyzmu, nietolerancji, kłamstw, półprawd, kopiowania i wklejania wpisów itd, to jak najbardziej jestem twoim stalkerem. Gnębienie takich niedorobionych wypierdków nieboszczki komuny jak ty, to rzeczywiście przyjemność i obowiązek jednocześnie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    4
    @jac_l_w
    Jesteś stalkerem! Wypad!
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @style
    Być twoim prześladowcą, to jak wspomniałem, przyjemność i obowiązek. A wracając do mojej misji: znowu się powtarzasz. Wymyśl coś nowego, zmień szyk zdania, zrób cokolwiek nie tak, jak zawsze!
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    @jac_l_w
    Stalker! Wypad!
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    @style
    Cechuje cię innowacyjność godna kretyna, co nie jest specjalnie zaskakujące.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @jac_l_w
    Stalkerze wypad!
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    @style
    No, w końcu próbujesz coś zmieniać! Do gwiazd jeszcze nie poleciałeś, ale przynajmniej próbujesz. Choć prawdę mówiąc z tym szykiem zdania, to trochę żartowałem. Nie sądziłem, że zadziała.
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    @jac_l_w
    Wypad!
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @style
    Zdaje się, że dotarłeś do granic swojej kreatywności. Ale nie będę okrutny, więc OK, napisz to jeszcze raz, a ja dam za wygraną.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @jac_l_w
    Wypad! Wypad! Wypad!
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @REDAKCJA Panie jak żeś z tego artykułu konstytucji wysnuł wniosek że nie pozwala on na na budowanie mieszkań przez państwo to ja nie wiem. Kolejny konstytucjonalista na miarę Przyłębskiej
    już oceniałe(a)ś
    6
    3
    @style
    Burmistrz miasta jest równocześnie premierem kraju.

    No nie!
    Obecnie: premier - Karl Nehammer
    Burmistrz Wiednia - Michael Ludwig

    Sam byłem świadkiem, jak w końcówce lat 90 w restauracji wiedeńskiej burmistrz Haupl popijał piwo z kolegą - premierem Victorem Klimą. Co mnie uderzyło - bez jakiejkolwiek obstawy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @kluska
    Glupiś, czy udajesz? Nie rozumiesz struktur federalnych?
    Nehamer jest premierem rządu federalnego. Ludwig jest premierem rządu kraju związkowego Wiedeń.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Polscy studenci wyjeżdżający na erazmusa do Wiednia nie wracają do Polski. Nie stać ich na mieszkanie w dużych polskich miastach. W Wiedniu po zakończeniu studiów za 50mkw mieszkanie w centrum płacą 400 euro.
    @Gombrowicz
    i kto finansuje reszte?
    już oceniałe(a)ś
    12
    9
    @Gombrowicz
    Komunalne przez tzw.WienerWohnen owszem ale trzeba spelnic wiele warunkow. W centrum na komunalne czeka sie 15 lat bo tam sie pryktycznie nic nowego nie buduje z braku terenow.
    W dalszych dzielnicach jest szybciej.
    Spodzielcze (Genossenschaft) o takiej powierzchni kosztuje sporo wiecej.
    Na wolnym rynku 2 razy tyle. W centrum i 3 razy tyle.
    już oceniałe(a)ś
    10
    3
    @PanWrzdycki0809
    Może raczej 500 euro za 40 metrów kwadratowych niż 400 za 50, ale nie "2 razy tyle" (aktualne, Mariahilf).
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Ja rozumiem, że się nie da i nadal trzeba pozwalać instytucjom finansowym kupować całe piętra nowobudowanych bloków aby windować ceny wynajmu.
    Rentierstwo samo się nie sfinansuje!

    Skoro to zły pomysł, to gdzie jest propozycja lepszego pomysłu?
    Nie ma?
    Skoro nie ma lepszego, to trzeba pomyśleć nad tym, co leży na stole.
    @terpa7
    przeciez autor pisze o tym na samym poczatku - liberalizacja przepisow lokatorskich i przyspieszenie administracji
    już oceniałe(a)ś
    9
    9
    @Costam11
    Przecież to nie rozwiąże problemu mieszkalnictwa, tylko umożliwi autorowi i jego kolegom łatwiejsze zarabianie pieniędzy ;)
    już oceniałe(a)ś
    18
    6
    Nie chce mi się czytać całej tej absurdalnej tyrady, ale czy autor serio uważa, że faszystowski zamach stanu był efektem budowy tanich mieszkań dla robotników? Dlaczego Gazeta Wyborcza publikuje takie rzeczy? Przecież to jest poziom gimnazjalnego fana Korwina.
    @thengel2
    Autor wcale nie uważa, że faszyści przejęli władzę w Austrii z powodu tanich mieszkań w Wiedniu. Warto czytać ze zrozumieniem i do końca…
    już oceniałe(a)ś
    23
    18
    @thengel2
    nie czytaj, skoro nie potrafisz...
    już oceniałe(a)ś
    18
    16
    @thengel2
    To może jednak przeczytaj.
    już oceniałe(a)ś
    7
    6
    @thengel2
    przecież taki gadomski też jest gimnazjalnym fanem korwina, więc się nie dziw
    już oceniałe(a)ś
    11
    6
    @JimmyDore
    Korwin ma wiele dzieci z różnymi osobami, ale żeby z Mentzenem?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    najwazniejsza czesc tekstu to:
    1. liberalizacja przepisow lokatorskich
    2. przyspieszenie procesow administracyjnych
    @Costam11
    3. A wszystko inne to komuna i nie da się :)
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    O, pan Stefaniak kompradorski lobbysta zagranicznych korporacji kolejny raz kompromituje się w Wyborczej.
    @JimmyDore @Slowak
    A kim wy, cipusie jesteście? Może jeszcze odniesiecie się do pochodzenia autora?
    Śmiało, walnijcie, że to żydowski lobbysta! Taki wasz sposób dyskusji i dobór argumentów. Zobaczcie sobie w google co znaczy argumentum da personam, ciemniaki!
    już oceniałe(a)ś
    9
    12