Czytaj też artykuł Radosława Sikorskiego "Rosyjski niedźwiedź się obudził i straszy Zachód"
1999 Druga wojna czeczeńska
Inwazja na zbuntowaną prowincję i jej brutalna pacyfikacja zainaugurowała epokę Putina i przetarła mu drogę do władzy absolutnej. To był koniec wyjątkowej dekady, w której pojawiła się nadzieja, że Rosja upodobni się do liberalnych demokracji zachodnich.
2000 Rozgromienie niezależnej telewizji NTV
Władimir Putin rozprawił się z głównymi niezależnymi mediami podczas pierwszej kadencji prezydenckiej. Symbolem stała się tzw. sprawa NTV. Ten ogólnorosyjski kanał, którego właścicielem był Władimir Gusiński, krytykował politykę władz i przedstawiał wyniki śledztw dziennikarskich. Dotyczyły one m.in. korupcji elit, okoliczności dojścia Władimira Putina do władzy i jego przeszłości oraz II wojny czeczeńskiej. 13 czerwca 2000 r. Gusińskiego zatrzymano i oskarżono o udział w aferze prywatyzacyjnej. Zwolniono go, gdy sprzedał swoje udziały w NTV. Kanał przeszedł pod kontrolę Gazpromu, Gusiński wyemigrował.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
2010-2015 Wykupienie 90% zbiorników gazu w Niemczech
09.2021 Zakręcenie kurka i opróżnienie zbiorników w Niemczech
Zgadza się. I z wczesnej fazy przełom 2004/05 na Ukrainie - putinowska propaganda wobec Majdanu i wyborów. Może jacyś eksperci dodaliby jeszcze dwa odmienne konteksty - kaukaski (Azerbejdżan?) i chiński... To niemożliwe, że Putin tam nie próbował albo się nie zabezpieczał...
Niewątpliwie. Rosją rządzi czwórka starców: Putin, Szojgu, Patruszew i Bortnikow. Na panienki i wódkę zdrowie już nie te, a więc myślą jak zapisać się chwalebnie w historii. Recepta na to zdaniem Rosjan jest jedna i odwieczna - podboje. Tyranów i agresorów pokroju Iwana Groźnego, Piotra I, czy Katarzyny II wspominają z szacunkiem. A takiego cara Mikołaja II, za którego rządów Rosjanie mieli dobrobyt i liberalne swobody niespotykane w swoich dziejach, pogardliwie.