Zbigniew Ziobro nie wie, czym się różni nieposłuszeństwo obywatelskie od ordynarnego łamania prawa oraz nieprzestrzegania wyroków sądowych, z którymi obywatel się nie zgadza.

Autorka jest prawniczką Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), aplikantką adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz doktorantką w Katedrze Prawa Karnego na Uniwersytecie Warszawskim.

Gdy sądy kolejnych instancji wydały orzeczenia niekorzystne z punktu widzenia organizatorów Marszu Niepodległości, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wezwał uczestników marszu do rzekomego „nieposłuszeństwa obywatelskiego". W ten sposób ujawnił, że nie rozumie, na czym takie zjawisko polega.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Nie może rozumieć idei obywatelskiego nieposłuszeństwa ktoś, kto w ogóle nie rozumie idei prawa. To się wydaje niemożliwe u kogoś, kto coś-tam coś-tam niby studiował, ale idzie tu nie tylko o lekceważenie prawa i selektywne wykorzystywnie go do własnych celów, ale o kompletną niezdolność do jego rozumienia. Żyjemy w kraju, w którym znaleziono człowieka o tak unikalnej właściwości i zrobiono z niego ministra sprawiedliwości.
    Dlaczego półwybrany prezes Polski nie wykona tego własnoręcznie? Ze strachu oczywiście. Prosta kalkulacja: sądzić będą ręce. Tylko gdzie znaleźć takie użyteczne narzędzie? Takie, które nie cofnie się przed zagrożeniem wyrokami za wszelkie możliwe polityczne zbrodnie, bo to się już naskładało. Musiałby być odważny, ale tacy są niesterowni. Prosta głupota też nie wyklucza elementarnego instynktu samozachowawczego. Tylko kompletne nierozumienie, co się robi plus kilka cech, którymi trudno się chlubić, daje oczekiwany efekt.
    Dlatego to stwierdzenie w tych ustach zabrzmiało absurdalnie. Jak patriotyzm w wydaniu Gomułki czy polityków dzisiejszego obozu władzy.
    @Tales
    Pamiętam październik 1956, pamiętam dokładnie, pamiętam nadzieje jakie wzbudził wtedy Gomułka, pamiętam entuzjazm który towarzyszył wtedy Polakom. Nie przypominam sobie ani jednej publicznej sytuacji z Zerem, którą można by porównać z tamtym czasem. Pomnę tylko piosenkę w której cztery ziobra, miały sprawić by Polska była dobra. Pobekiwał ją dyżurny zapiewajło wszystkich dyktatorów niejaki Rosiewicz. "Patriotyzm" dzisiejszego obozu władzy to oksymoron i wręcz mało śmieszny żart!!!
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @Tales
    niezdrowy ten ryj i uzębienie zera
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @korab1
    Tak, entuzjazm '56, ale on raczej nie obejmował samego Gomułki.
    Jako odniesienie brałem raczej patriotyzm 68/70. Pasuje, nie?
    W ogóle Gomułkowszczyzna dość pasuje do dzisiejszych czasów. Na początku entuzjazm jakby mniejszy, bo też punkt startowy inny: zbrodniczy reżim jednak nie Bieruta, a Tuska. Żaden mały goebelsik ich wiarygodnie nie zrówna. Ale zauważ, jak końcówki się zbiegają. Ciekawe, czy podobnie będzie dwa lata po antysemickiej eksplozji.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Tales
    niewykonywanie wyroków sądów to jest obywatelskie nieposłuszeństwo? ciekawa teoria
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    ten osobnik jest już obelgą dla zera...
    już oceniałe(a)ś
    83
    0
    ja mam zapytanie, kto temu chłopu dal tytuł mgr prawa?
    już oceniałe(a)ś
    71
    0
    Wygląda jak ptaszek Tłiti po zażyciu serum od doktora Dundersztyca.
    @Serratiamarcescens
    XDXDXD!!!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Rany! Dlaczego ten osobnik jest taki niewyględny. To już Kaczyński lepiej wygląda, mimo że stary
    @BS
    Pewnie w sondażach co druga pisiura stwierdziłaby, że przystojny.
    Kiedyś Pawlak tak miał, klasa zbliżona.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @BS
    Może ma piękne wnętrze...
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @Tales
    jak kulawy jest w środku
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @Tales
    No no, Pawlak to była ekstraliga wobec tej dzisiejszej C klasy
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    bardzo oryginalna konstrukcja: minister rządu, które kieruje i odpowiada za państwo wzywa obywateli do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Coś poprzestawiało się temu czlowiekowi w głowie. Chciałby, żeby nie uznawać wyroków sądów, i to głosi minister sprawiedliwości. Przewrotność ma swoje granice. Ale... jeszcze ci wierzgnie nieposłuszeństwem obywatelskim naród, przyjdzie taki czas niedługo
    już oceniałe(a)ś
    43
    0
    PiSowskie państwo prawa ??? Boki zrywać. Kaczystowski okupant ma swoje prawo,w kolizji do polskiego prawa obywatelskiego.
    Nieposłuszeństwo poddanych wkurza namiestnika ziobra. Koniecznie muszą wrócić pręgierze, dyby, baty i łamanie kołem.
    już oceniałe(a)ś
    37
    0
    S. Lem w 2004 r.: „Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe”
    już oceniałe(a)ś
    32
    0