Wbrew temu, co twierdzi Witold Gadomski, kapitalizm nie trzyma się mocno. Trzyma się podobnie jak przed 2008. Niestety.

„Dziewięć lat po upadku Lehman Brothers można powtórzyć sentencję księcia Fabrizia Saliny, bohatera powieści »Lampart« Giuseppego Tomasiego di Lampedusy: »Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu«”. Tak twierdzi Witold Gadomski w komentarzu zatytułowanym „Kapitalizm trzyma się mocno dziewięć lat po upadku Lehman Brothers”.

Pogląd, że „wszystko zostało po staremu”, trudno przyjąć nie tylko w Polsce PiS. Zdziwiłby też więzionych przez Erdogana dziennikarzy i profesorów, amerykańskich Demokratów pod rządami Trumpa i Węgrów pod rządami Orbána, Brytyjczyków w obliczu brexitu, Francuzów zmuszonych wybierać między Macronem a Le Pen, Filipińczyków drżących przed samosądami szwadronów Duterte, Greków płacących koszmarną cenę za programy naprawcze etc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Obyś żył w ciekawych czasach! Zmiany zmiany zmiany nic nie jest wieczne ciągła ewolucja dlatego nasz ukochany przywódca proponuje nam osamotnioną wyspę pełna szczęśliwości i miłości bliźniego gdzie opozycja będzie tłusto i regularnie karmiona na koszt państwa w łagrach i nikt nam nie zakłóci obrazu prawdziwego Polaka i naszych kobiet rodzących dużo dużo dzieci,które po reformie szkolnictwa będziemy masowo eksportować jako tania siłe roboczą do krajów zgniłego zachodu.I jak tu nie popierać oazy szczęśliwości i jedynie słusznej linii partii.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    To jest taki pomysł, Żakowski przed 2015: kapitalizm umiera cos nadchodzi, głosujcie przeciwko PO, na wszystko tylko nie na liberałów i nadszedł PiS, Żakowski w 2017: rządzi populistyczny PiS , nie lewica, oczywiście winny jest kapitalizm, nie Żakowski. Proste, co by nie było kapitalizm zawsze winy, Żakowski zawsze ma racje
    już oceniałe(a)ś
    9
    3
    Jak już pisałem kapitalizm ma wiele twarzy, w sferze zachowań społecznych ma pan rację, ludzie próbują na swój sposób go naprawiać co prowadzi Kaczyńskich, Erdoganów do władzy.
    Cały problem z kapitalizmem dotyczy działania wolnego rynku.
    Zbankrutował model w którym wolny rynek miał stać ponad państwami. Nic dziwnego że najmniej wskutek kryzysu ucierpiały te państwa które miały silne regulacje wewnętrzne regulujące obrót kapitałowy i gospodarczy jak np. Europa zachodnia.
    W Stanach sytuację uratował FED drukując biliony pustych dolarów, ale i tak nie uratowało to zwykłych Amerykanów, których dochody do dziś nie osiągnęły poziomu sprzed 2008 roku.
    Niech pan się nie martwi, kapitalizm zostanie bo nikt nie wymyślił na razie nic innego, ale wolny rynek będzie mocno ograniczony regulacjami państwowymi lub regionalnymi jakie np. obowiązują w Unii Europejskiej.
    Im bardziej ten kapitalizm będziemy cywilizować tym mniejsze będzie ryzyko samodzielnych regulacji przez różnych oszołomów.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Jeżeli przez kapitalizm rozumiemy te wszystkie mechanizmy, które doprowadziły do kryzysu w 2008 r. to redaktor Gadomski ma rację. Kapitalizm trzyma się bardzo mocno. Pytanie co zrobią Ci wszyscy populiści gdy pęknie kolejna fala kryzysu. Być może zdołają przejąć władzę pod hasłami przepędzenia obcych i obrony interesów narodowych. A potem wszyscy będziemy szczęśliwi do kolejnej bańki ...i znowu przepędzimy obcych. Całe szczęście że ziemia jest okrągła (prawie) i można uciekać bez końca.
    @slawek_bc
    Tylko gdzie uciekniesz, jak stonka homo sapiens obsiadła już wszystko, co nadawało się do zasiedlenia.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    może kapitalizm trzyma się dobrze, a może trzyma się słabo, ale bez kapitalizmu demokracja nie istnieje. Więc jeśli rzeczywiście z tym kapitalizmem słabo, to i z demokracją marnie.
    @jamci44
    > bez kapitalizmu demokracja nie istnieje.

    Podejrzewam, że starożytni Grecy, Rzymianie a nawet Wikingowie mogliby mieć na ten temat radykalnie odmienne zdanie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @arthur_dent
    dobry przykład, jakoś wtedy "demokracja" zawsze kończyła się tyranią.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @jamci44
    A my to w jaką stronę zmierzamy?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ze starszej generacji dziennikarzy publikujących w GW tylko Jacek Żakowski i Wojciech Orliński dostrzegają zachodzące w świecie przemiany i przynajmniej próbują odczytać 'znaki czasu'. Owszem, czasem się mylą, ale zwykle raczej nie bawią się w prognozy, poprzestając na obserwacjach i próbach rzetelnego opisu rzeczywistości. No i mają solidny kapitał kulturowy. Czasem przypada im rola prześmiewanych sygnalistów, ale nie ich doprawdy to wina, tylko tej okropnej rzeczywistości, która w żaden sposób nie chce się dostosować do oczekiwań niektórych ich kolegów. Albowiem Gadomski, Skalski, Maziarski i reszta chwalców neoliberalnych praktyk gospodarczych dewastujących życie społeczne i świat polityki potrafi tylko powtarzać wciąż te same zaklęcia i mantry, oczekując jakiegoś powrotu do czasów sprzed kryzysu, gdy doktryna, która go wywołała i która wciąż wyznają utrzymywała, ze nie ma dla niej alternatywy. A ich tez o rzekomo nierozerwalnym związku kapitalizmu z demokracją nie chce mi się nawet komentować. Prenumeruję GW m.in. by czytywać właśnie teksty Jacka Żakowskiego i kilku jego młodzych kolegów (np. Sroczyński, Skarżyński), dobre reportaże (to mocna strona Gazety). Natomiast wiekszość analiz politycznych jest, niestety, słabiutka...
    @proprius
    Hear, hear. Gazeta zamiast analiz politycznych oferuje tylko marnej jakości polit-agitkę. Nie wiem dla kogo przeznaczoną, bo wyznawcy pislamu "koszernej" nie czytają (w ogóle nie czytają nic oprócz "Gościa niedzielnego"), funkcjonariusze pislamu są bardziej betonowi niż kaplica w Ronchamps a preaching to the choir nie ma sensu.

    To tak wygląda, jakby największa gazeta w Polsce nie miała nikogo zdolnego sensownie analizować i przewidywać wydarzenia polityczne. Jak za ekspertki od polityki robią p. Kublik i p. Wielowieyska to jest źle.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W istotę kapitalizmu są wpisane cykliczne kryzysy gospodarcze. Tak było, jest i będzie. Zaś na pochwałę obecnej gospodarki światowej należy rzec, że od 2008r. nie było nowego załamania koniunktury, co oznacza, że mamy jeden z dłuższych okresów prosperity gospodarczej. Taki stan potrwa jeszcze z rok, a może i dwa.
    @azon123
    Tak, tak. A w istotę cyklu rocznego wpisane jest przymieranie głodem na przednówku. Tak było, jest i będzie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    odwracanie kota ogonem - dlaczego konsekwencją kapitalizmu miałby być Duterte, Le Pen czy Trump??? To skutek raczej eksplozji populizmu, którego ważnymi elementami jest głoszenie, że jest dla kapitalizmu dobra alternatywa (jaka? ktoś ją kiedyś gdzieś widział?), że nacjonalizm i protekcjonizm jest OK (bo wiadomo, ze kapitalizm to tylko wielkie korporacje korporacje i żydzi), że wszystkim powinno zająć się omnipotentne państwo.
    @arthur_dent
    trafione w sedno. chciałem coś pisać ale po co jak Ty już wszystko napisałeś.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0