Crusoe, Don Kichot i Guliwer - od początku z oryginalnych wersji usuwano niestosowne fragmenty i "szkodliwe" wątki polityczne, korygowano aluzje religijne. Skąd więc awantura o retusze książek Roalda Dahla?

Tekst pochodzi z dwumiesięcznika "Książki. Magazyn do Czytania". O czym jeszcze piszemy w wydaniu 2/2023 czytajcie tutaj. Zapraszamy do nabycia prenumeraty "Książek" w wyjątkowej cenie.

Zastanawialiście się kiedyś, co musiałoby się stać, żeby w sprawie książek dla dzieci głos zabrali naraz premier Wielkiej Brytanii, pisarz Salman Rushdie i rodzina królewska? Albo żeby o kanonie dla dzieci – to jest o książkach znanych od dekad – rozpisywali się nagle felietoniści największych mediów? Otóż wystarczy napomknąć o wprowadzeniu zmian w książkach, które uwielbialiśmy w dzieciństwie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze