Stracili dom, pracę i ubezpieczenie, ukrywają się przed własnymi dziećmi. Mieszkają w kamperach i dźwigają paczki w Amazonie w realiach jak z Orwella. Nie odebrano im tylko godności - mówi Jessica Bruder, autorka "Nomadland. W drodze za pracą", jednej z najlepszych reporterskich książek 2020 r.

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

MICHAŁ NOGAŚ: Bohaterowie twojej książki sprzedali domy lub - podobnie jak pracę - stracili je w wyniku kryzysu w 2008 r. Wsiedli do vanów, przyczep, kamperów, ciężarówek, pikapów i ruszyli w Stany Zjednoczone. Zaczęli nowe życie - w poszukiwaniu pracy, ciągle w ruchu, od stanu do stanu, od wybrzeża do wybrzeża. Kiedy zrozumiałaś, że to zjawisko tak duże, a problem tak ważny dla Ameryki, że należy o tym napisać?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Nie można zapominać, że społeczeństwo amerykańskie jest wciąż silnie kastowe"
    Wystarczy za cały komentarz. Drapieżny kapitalizm, pomiatanie człowiekiem, wyzysk, wszystko to ma się dobrze. Cieszę się, że mieszkam w Europie, choć tutaj też dużo się psuje...
    @dobry_czlowiek...
    Psuje się w Europie Zachodniej, bo po wojnie stworzono tam coś, co od lat '80. można było psuć. W Środkowo-Wschodniej nie zdążyło się nawet poprawić, więc nie tyle jest to psucie, co kontynuacja:).
    już oceniałe(a)ś
    38
    4
    @tumaczka
    W środkowo - wschodniej Europie jest różnie. Popsuło się i owszem w kilku krajach a w innych zdecydowanie, gwałtownie się poprawiło. Oczywiście zależy gdzie przyjmiemy cezurę. Nie mniej należy wziąć pod uwagę, że zachód E. i wschód były ze sobą ściśle powiązane. A "amerykanizacja" czy lepiej "pauperyzacja" relacji społecznych w Europie zaczęła się po 89 roku.
    już oceniałe(a)ś
    8
    9
    @g96
    No nie...:). "Taczeryzacja" - równa początkom wzrostu nierówności - zaczęła się w chwili dojścia Małgośki do władzy w Jukeju (to też Europa, chociaż od zawsze nieco "osobna" z racji geopolityki). '79 lub '80 rok, tak na szybko, prawie jednocześnie z Reaganem w Stanach. Potem natomiast to się pauperyzowały stopniowo relacje społeczne w Skandynawii.
    już oceniałe(a)ś
    23
    1
    @tumaczka
    Można oczywiście tak na to spojrzeć. I pewnie rzeczywiście należy, choć gdyby po 89 nie nastąpiło rozbicie dwubiegunowego świata to i Margareth i Roland mogli być jedynie normalnym zjawiskiem w falowej naturze gospodarki. Dzikie relacje za to można było łatwo wdrożyć w dotychczas zamkniętej strefie wmawiając ufnym mieszkańcom, że to właśnie jest wolność.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @g96
    Ale właśnie po '89 roku rozbicie dwubiegunowe się skończyło i stopniowo zeżarła nas globalizacja, której jedynym celem jest zysk (dlatego np. ruscy oligarchowie są bez zbędnych pytań dobrze widziani na Wyspach razem z ich całkiem pokaźną kaską). W obliczu "końca historii", rzekomego "zwycięstwa na wieki demokracji liberalnej", blablabla, szeroko rozumiany Zachód (w tym Stany) jakoś tak rozmył prawa człowieka i ich nieprzestrzeganie w państwach formalnie demokratycznych coraz mniej mu przeszkadza.
    już oceniałe(a)ś
    24
    3
    @tumaczka
    No właśnie to miałem na myśli:)
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @g96
    Racja, każdy tekst należy czytać, a nie obieżnie skanować, mój błąd z pośpiechu:).
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @tumaczka
    "pobieżnie", tym razem to wina telefonu, nie moja:).
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @tumaczka
    Brutalne ale prawdziwe !
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @dobry_czlowiek...
    Kapitalizm jest tak straszny, że lgną do niego ludzie z Afryki i Azji i jakoś nie można im wytłumaczyć , że tu w USA i Europie jest piekło
    już oceniałe(a)ś
    8
    8
    @tumaczka
    :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @umysl321
    Bredzisz oczywiście.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @umysl321
    "Tu" to znaczy gdzie: w USA czy w Europie? A jeżeli widzisz tu "piekło", to się przenieś do Afryki, droga wolna. Tfu!
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @dobry_czlowiek...
    "Cieszę się, że mieszkam w Europie..." - ciesz się i pamiętaj dzięki komu nie jest ona kolejną gubernią imperium albo landem pewnego państwa. Zrozumiesz wtedy może, że to ten wściekły kapitalizm wyprodukował, broń, ideę i propagande dzięki której pławisz się jak pączek w masełku
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    Hej, Panie Gwiazdowski, kandydacie na RPO, czyż to nie jest pańska wymarzona Ziemia Obiecana? Tam ZUS na pewno nie zbankrutuje...
    już oceniałe(a)ś
    93
    5
    Tak właśnie wygląda ta PRAWDZIWA wolność....
    @gti
    Żebyś wiedział, wolność oznacza to co piszę w artykule. W przeciwieństwie do wygodnej klatki. Żeby rozumieć pojęcie wolności trzeba by jej kiedyś doświadczyć.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Znakomite dzieło Jessiki Bruder, wstrząsająca rzeczywistość. Jedna tylko uwaga: "alternatywnej rzeczywistości" nie wymyślił Orwella - on ją opisał. Przyjęło się mówić: rzeczywistość orwellowska - a należy mówić: opisana przez Orwella! Dotyczy to wszystkich języków i całego świata.
    już oceniałe(a)ś
    73
    2
    Świat który marzy się młodym Polakom bałamuconym przez "Konfederację" i Korwiona.
    @brnxb
    dokladnie wolnosc bedzie wygladala tak : "W2008 r. w USA stosunek zarobków CEO [chief executive officer, najwyższe stanowisko zarządcze w przedsiębiorstwie] do zwykłego pracownika wynosił 271:1, a dziś jest to już 320:1? Tymczasem w roku 1965 było to 21:1 "
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    e tam chca mieć wolność i być panami swojego losu to mają, nasze europejskie systemy ubezpieczeń wzajemnych uwazają za komunizm, przeciez nie ma problemu zmienić ustrój podczas wyborów ale nie, jak im Obama chciał wprowadzić trochę ubezpieczen zdrowotnych to wyzywali od komunistów, także cóż umierają w kamperach
    @myoko
    Ubezpieczenia zdrowotne Obamy nadal funkcjonują. Tylko nie trzeba płacić „kary” czyli extra podatku jeśli takiego nie wykupisz sobie. Nie żartuję, na początku kupienie takiego ubezpieczenia (jeśli nie miałeś innego od pracodawcy) było obowiązkowe a jego brak skutkował wyższym podatkiem dochodowym do zapłaty na koniec roku. Wysokość składki Obamacare zależy od wysokości wynagrodzenia. W moim przypadku Obamacare byłoby 400$ droższe (miesięcznie) niż ubezpieczenie oferowane przez mojego pracodawcę.
    już oceniałe(a)ś
    6
    4
    @myoko
    twoja wypowiedź dowodzi głębokiej nieznajomości amerykańskich realiów jak również tego w jaki sposób artykułuje się (jest w stanie zostać wyartykułowana) wola polityczna w USA.
    Tak się akurat składa, że rzeczywistość amerykańska jest odrębna od obrazu tej rzeczywistości w głowach większości, ten zaś kształtowany jest przez media, a te nie należą akurat do wykluczonych, wyrzuconych poza nawias, najsłabszych i upośledzonych. I w ten sposób to błędne koło się zamyka. Większość kocha Amerykę, ltóra istnieje tylko w ich wyobrażeniach i taką wybiera.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    @ekumeniczna_ortodoksja
    Dokładnie. W Polsce okupant germanizował czy rusyfikował - w USA robią to Amerykanie Amerykanom: stworzono społeczeństwo po przysłowiowych 4 klasach, którymi manipuluje się za pomocą mediów. Są dwie partie, opłacane przez tych samych ludzi - nic się nie zmienia.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @myoko
    "także cóż umierają w kamperach". A oprócz tego co robią?
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    To jest właśnie wersja państwa, do której dąży Kaczyński i jego banda. Morawiecki w podsłuchanej rozmowie jasno to określił. "co oni k..a myślą, że będzie się ich za darmo leczyć?" albo "trzeba im wszystko obiecać, potem po trochu wycofać i będą zapier...lać za miskę ryżu". A kasta będzie miała wszystko - rabuje właśnie co się da - im nie zabraknie.
    @dyskootantka
    Kaczyński dąży do sowieckich kołchozów a nie do amerykańskiej wolności.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @dyskootantka
    proponuję sobie przypomnieć, kto wołał, że śmieciówki to wolność, a etat to kajdany
    a zabezpieczenia socjalne modo E. Zachodnia to przeżytek?
    kto mówił "niech upadają" - guru wolnego rynku w PL ale tylko w odniesieniu do rodzimej drobnicy, dla gigantów były inne zasady
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @dyskootantka
    Pani wypowiedz to jest najlepszy komentarz do dzisiejszej Polski. Cytat z Morawieckiego idealny. Najchętniej udostępniłabym to na facebooku z tym komentarzem.
    Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @dyskootantka
    oni swiadomie i z zamyslem niszcza edukacje i sluzbe zdrowia. Myslalam kiedys ze oni nic nie umieja ale oni to robia specjalanie, zeby nastapil upadek tych instytucji.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Anka.abc
    Niszczą inteligencję i klasę średnią, która mogła by im kopa w d********pę sprzedać przekonując do tego innych przy najbliższych wyborach...

    ;))
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Grona gniewu ad. 2020
    już oceniałe(a)ś
    39
    1