To opowieść o zdradzie. O tym, jak europejskie mocarstwa postanowiły poświęcić Czechosłowację i podpisały dyktat monachijski przewidujący przyłączenie części terytorium tego państwa do III Rzeszy. To także rzecz o niechlubnej roli Polski, której rozbiór południowego sąsiada mógł być na rękę. Jak próbowano zadowolić Hitlera, by opóźnić konflikt zbrojny w Europie, pisze w "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotr M. Majewski.

Dlaczego Zachód zdradził Czechosłowację i uległ presji Hitlera? Co dokładnie stało się w roku 1938 i w jakiej atmosferze podpisywano układ monachijski? Czemu rozbiór południowego sąsiada mógł być na rękę Polsce i jak bardzo krótkowzroczne było to myślenie? O tym, jak próbowano zadowolić Hitlera, by nie dopuścić lub opóźnić konflikt zbrojny w Europie, pisze w "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotr M. Majewski. Za esej historyczny, który czyta się jak najlepszą powieść, trafił do finału Nagrody Literackiej "Nike". Autor jest gościem Michała Nogasia w 129. wydaniu Radia Książki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze