Żeromski twierdził, że w Polsce ciągle jest przedwiośnie. Opisywał je jako błoto, schodzący śnieg. I oto mija sto lat, a my wciąż czekamy na wiosnę - mówi Paweł Łysak, reżyser i dyrektor Teatru Powszechnego.

– Młodzi ludzie chcą zmieniać świat, mają pomysły, zapał, inicjatywę, ale to nie znajduje ujścia, Przedwiośnie nie może przekształcić się w wiosnę – mówi Paweł Łysak, który przygotował w Powszechnym spektakl według „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Magdalena Dubrowska: Nie bał się pan tego „Przedwiośnia"? Mnie się to kojarzy z typowym przykładem nielubianej lektury szkolnej.

Paweł Łysak: Ja jestem z takiego pokolenia, które chyba czuje obowiązek mierzenia się z ważnymi utworami. Myślę, że można mieć niezbyt dobre skojarzenia w związku z wieloma lekturami, począwszy od „Odprawy posłów greckich", a skończywszy na „Dziadach". Ale mam też takie poczucie, że te wszystkie teksty w jakiś sposób krążą w naszym krwiobiegu. Słyszy się je choćby w języku polityków. Na przykład język prawicy bardzo często jest przepojony właśnie językiem „Dziadów". Najważniejsze lektury żyją w nas i kształtują nasze wyobrażenie o świecie, nawet jeśli o tym nie wiemy. I dlatego warto je znać i wiedzieć, że chcąc nie chcąc nimi myślimy i mówimy. Że to, co mamy w głowie, nie wzięło się znikąd.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Czego potrzeba teraz Polsce? Tego samego, co do tej pory : innego narodu!
    @swietylolekdrugi
    nie, mądrości przed, zamiast po szkodzie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @swietylolekdrugi
    Edukacji! Jak zawsze
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Stara gwardia sama nie ustąpi, na swoich następców namaszczają sobie poddanych, trzeba ich zepchnąć ,ale to wymaga czegoś więcej niż dobrych pomysłów
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    „Wciąż żyjemy w społeczeństwie rządzonym przez starych dziadów. Mówi to osoba prawie 60-letnia i dyrektor teatru, który też jest w pewnym sensie starym dziadem rządzącym instytucją”.
    Kiedy byłem młodym rewolucjonistą to myślałem podobnie jak Ci młodzi teraz: zepchnąć z piedestałów dziadersów. Tylko, że gdyby to się zrobiło, to młodego na miejscu dziadersa nikt by nie upilnował bo ziemię by spalił do gołej, a dziaders by umarł z głodu, bo by nikt z młodzieży go nie zatrudnił. Z perspektywy lat, a też zbliżam się do 60, twierdzę, że dziadersi z racji doświadczenia powinni wprowadzać w tryby maszyny tych młodych, aby ci, bez emocji zobaczyli na własne oczy jak świat jest urządzony.
    Nikt z nikim nie powinien walczyć, prowadzić wojen, podkładać sobie świń. Powinno się znaleźć sobie miejsce w społeczeństwie i współpracować oraz wspierać się. Ciagle wierzę w to, że murarz może murować, piekarz piec a aktor grać i gdy ten aktor zarobi, to ten murarz dom mu postawi a piekarz nakarmi. A potem pójdą do teatru np aby ten aktor miał na ten dom i chleb. To tak w skrócie. Młodym krew buzuje i chcieliby wszystko szybko i łatwo. A tu okazuje się, że trzeba co rano wstawać, pracować i dopiero po latach widać efekty. Dopóki będziemy marzycielami to ciagle będziemy tkwić w przedwiośniu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    To nie ,,Przedwiośnie" jest przyczyną tego stanu, od stu lat .
    To marazm polskiej inteligencji i zmieszania jej z prostactwem.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Nie mówiąc już o tym, że osoby urodzone w latach 90-tych i później przedwiośnia nigdy nie widziały! Tak jak w tym roku. Od połowy lutego plusowa temperatura aż do zimnego kwietnia, a przedwiośnia ani śladu!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    W Przedwiośniu byłem zaskoczony opisem biedy getta (sic!) żydowskiego w Warszawie. Natomiast końcówkę z Przedwiośnia A. Wajda umiejętnie wplótł w swój film „Ziemia obiecana”. Zapewne bez tego ówczesna cenzura dyktatury naukowego socjalizmu nie przepuściłaby mu takich kapitalistycznych obrazków bez końcowego rewolucyjnego morału
    już oceniałe(a)ś
    1
    0