80 uczestników 18. Konkursu Chopinowskiego z kilkunastu krajów wystąpi na pewno, siedmioro zarejestrowało się dzisiaj. Obawa, czy dotrą do Polski u progu czwartej fali pandemii spędzała organizatorom sen z powiek.

Konferencja prasowa zapowiadająca 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim.

Obecny na niej Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu powiedział, że polski rząd gwarantuje, że konkurs się odbędzie mimo pandemii, której "krzywa jest na szczęście teraz spłaszczona". 

Japończykom nie popuścimy

- Mamy zapewnioną opiekę Ministerstwa Zdrowia. Konkurs odbyć się musi, bo to jest święto całej Polski, ale i całego świata. Chopin jest wielką wizytówką Polski na całym świecie, najdroższą polską marką, biznes wycenia go na 3 miliardy złotych. Zarazem to wartość ważna dla polskiej tożsamości - mówił Piotr Gliński.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Nie było żadnej konferencji prasowej via fb Instytutu Chopina, na You Tub. Częste przerwy fonii, wizji. Porażka totalna. Program Konkursu / w formie książkowej/ ma być dostępny dopiero 3.10. Dlaczego właściwie? Zawsze uczestnicy / zdjęcia, życiorysy / byli wymieniani alfabetycznie, a ich program i kolejność ulegały zmianie, np z powodu czyjejś choroby. Kto pomoże nie całkiem zdrowemu Instytutowi?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Skład jury „nie powala”. I nie chodzi o to, ze mało światowej klasy koncertujących wirtuozów (jest Goerner, Dang Thai Son, Kenner). Problem w tym, ze skład jest JEDNOSTRONNY - preferuje towarzystwo Dusznicko-Zdrojowe, i Warszawsko - katowickie Azjatyckie Biuro Podrozy Pedagogów na Daleki Wschód.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Ciekawe, czy wygra pianist(k)a z Dalekiego Wschodu? To bardzo prawdopodobne, bo chyba z 2/3 uczestników konkursu stamtąd przyjechało, ewentualnie z USA i Kanady, ale i ich nazwiska wskazują na azjatyckie pochodzenie. Oczywiście jest też spora reprezentacja Polski. Czy oznacza to, że muzyka Chopina staje się domeną artystów rodem z Dalekiego Wschodu, a gdzie indziej zainteresowanie nią słabnie? Że młodzi pianiści i pianistki (poza polskimi i dalekowschodnimi) coraz mniej poświęcają czasu na jej wykonywanie? Oto jest pytanie.
    @apollo1966
    Mam wrażenie, że zainteresowanie Chopinem (i muzyką klasyczną w ogóle) jest w Europie i Ameryce stałe, natomiast w Japonii i Korei wzrasta. Sprzyja temu (pop)kultura: książki, mangi/manhwy, anime, wreszcie seriale i filmy fabularne, których bohaterowie są muzykami (najczęściej pianistami, ale też skrzypkami lub dyrygentami). Taka ciekawostka: kiedy w Japonii niezwykle popularny stał się serial "Long Vacation", którego bohater jest muzykiem biorącym udział w międzynarodowym konkursie pianistycznym (i wygrywającym go), w całym kraju lawinowo wzrosła liczba chłopców i młodych mężczyzn biorących lekcje fortepianu...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @NotteStellata
    Będzie to trwało do momentu, kiedy ktoś uświadomi Panu Xî, ze muzyka Chopina była nazwana „armatami ukrytymi wśród kwiatów” i podtrzymywała ducha oporu wobec rozbiorów. Kult Chopina w ChRL skończy w jeden dzień …i bez śladu znikną wszyscy pianiści….
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nazjeżdża się azjatyckich zoofilów-terrorystów, żeby polskiego Chopina obcymi paluchami grać...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jakosc dziennikarstwa spada na psy. Sprawdzcie swoje dane:

    "Konkurs rozpocznie się koncertem 2 października. Aż pięciu zwycięzców Konkursu Chopinowskiego spotka się na scenie: Dang Thai Son, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Yulianna Avdeeva i Seong-Jin Cho."
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Zaangażowanie polityków w konkurs podważa jego wartość… niestety
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Pani redaktor powinna odróżniać bardzo utytułowanych od bardzo utalentowanych vide Eva Gevorgyan (przedstawicielka tych pierwszych wśród Rosjan) i Nikolay Khozyainov (druga grupa)...
    już oceniałe(a)ś
    1
    2