Myśliwski, Różewicz, Miłosz, Barańczak? A może Masłowska, Szczygieł, Wicha, Rak? Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na ulubioną książkę zwyciężczynię Nagrody Literackiej "Nike".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2021 laureata Nagrody Literackiej "Nike" poznamy po raz 25. Po raz pierwszy tę nagrodę przyznano w 1997 r. Wiesławowi Myśliwskiemu za powieść "Widnokrąg".

- Cieszę się wstrzemięźliwie. Od początku towarzyszy mi melancholijne przekonanie, że literatura jest wielkim cmentarzyskiem i tylko nielicznym udaje się zmartwychwstać. My nie mamy na to żadnego wpływu, nie zmienią tego ani nagrody, ani licytacje. Mimo to cieszę się, dziękuję - mówił wtedy laureat najważniejszej dziś polskiej nagrody książkowej.

Plebiscyt Nike Czytelników
ZAGŁOSUJ

Potem nagrodę za swoje książki dostali: Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Ronikier, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski po raz drugi, dwukrotnie Olga Tokarczuk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek, Marian Pilot, Marek Bieńczyk, Joanna Bator, Karol Modzelewski, Bronka Nowicka, Cezary Łazarewicz, Marcin Wicha, Mariusz Szczygieł, Radek Rak.

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie, w którym wybierzemy tę z nagrodzonych książek, która do dziś jest najważniejsza. Wybierzmy Nike 25-lecia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Najważniejszą dla mnie powieścią po 1989 roku jest "Widnokrąg" Myśliwskiego. To książka o tym, kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy. O wiele lepsza od banalnego "Traktatu...", który też Nike otrzymał.
    Najbardziej epicką historią są za to "Księgi Jakubowe" Tokarczuk. Tokarczuk zajrzała wszędzie tam, gdzie Sienkiewicz nie zaglądał. Fabuła rozgrywa się wprawdzie ponad wiek później, ale jej monumentalne dzieło jest dla mnie rewersem Trylogii.
    @geo-tmk
    To ciekawa jestem twej opinii o "Nagim sądzie"... Moim zdaniem to najlepsza powieść Myśliwskiego. A pierwsze zdanie tej powieści jest samo arcydziełem.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @geo-tmk
    Widnokrąg też super, ale ja jednak wolę Traktat
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Tnnengebirge
    Jeszcze nie czytałem - obawiałem się, że stylem będzie podobny do "Traktatu". Wolę "Widnokrąg", bo to dla mnie najbardziej osobista wielka powieść, którą po upadku komuny napisano w Polsce. Język "Traktatu..." trochę mnie irytował.
    Niemniej cenię Myśliwskiego jako najwybitniejszego żyjącego polskiego pisarza. Ciężko porównywać go z Tokarczuk, bo to kompletnie inna literatura.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Zagłosowałem na "Biegunów" Olgi Tokarczuk, nie przejrzawszy całej listy, bo dla mnie książką najlepszą moich 70 lat czytania - są "Księgi Jakubowe". Czytam, odkładam i znów wracam - rozsmakowuję się, bo to uczta, nie książka.
    @mareklef2
    Mój początek fascynacji Tokarczuk to „Bieguni”.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Najbliższy sercu jest Mariusz Szczygieł :))
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Wybrałam M. Wichę, który nie wygra, ale...już się cieszę, że wygra Myśliwski, bo Myśliwski zawsze, każdy, a Wicha świeży , zrobił wrażenie. I język i temat.
    @giocoso
    Dokladnie tak, jak ja!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @giocoso
    Ja też na Wichę bo bardzo jest mi bliski, chociaż chciałam też na „Bieguni”, moje zapoznanie z Tokarczuk
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    O, ciekawy pomysł. Tyle dobrej literatury. Ale "Traktat o łuskaniu fasoli" pozostaje najwybitniejsza polską powieścią 21. wieku.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Nie wszystko udało mi się przeczytać, ale Widnokrąg po prostu zapiera dech.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Pilch i jego Mocny Anioł.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Trudny wybór. Różewicz? Barańczak? Miłosz? Czy może "Widnokrąg"?
    @Poraitka
    Barańczak. Największa strata, bardzo mało znany poeta jak na jakość tego, co w życiu zrobił. Do tego absolutnie genialny tłumacz.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @byledopojutrza
    Tak, wspaniały poeta. "Widokówka z tego świata" to w ogóle wiersz nad wiersze. A komedie Shakespeare'a w jego przekładach... co za rozrywka!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0