Podczas gdy świat wiwatuje na cześć noblistów, sir David Attenborough wraz z brytyjską rodziną królewską ustanawia własnego Nobla. Attenborough to jeden z ostatnich wielkich marzycieli. Takich jak John Lennon, który dziś obchodziłby 80. urodziny.

Tęsknisz za filmami, spektaklami, wystawami i koncertami? Podpowiadamy, co i gdzie oglądać, czytać i czego słuchać – online i w realu. Zapisz się na specjalny kulturalny newsletter.

Cały świat w czwartkowe popołudnie wstrzymał na chwilę oddech, by usłyszeć werdykt Akademii Szwedzkiej. W tych pełnych niepewności czasach Akademia postawiła na poezję. Wyróżniła Louise Glück, amerykańską autorkę, która wypracowała swój własny liryczny głos, rozpoznawalny, charakterystyczny, związany ściśle z jej wizją świata, w którym losy jednostki mają wymiar uniwersalny - choć podszyty eterycznym fatalizmem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "czwartkowe popołudnie wstrzymał na chwilę oddech" ale nie w Polsce skoro czytamy niecałą książkę rocznie, wliczając w to podręczniki szkolne
    już oceniałe(a)ś
    11
    0