Polka mieszkająca w Kanadzie opowiada światu o kobietach mających zepsutą reputację. Caryca Katarzyna nie była potworem ze sprośnego dowcipu, a żona targowiczanina Zofia Potocka - bezwzględną manipulatorką

Ewa Stachniak "Ogród Afrodyty". Przeł. Bożenna Stokłosa, Znak, Kraków; Ewa Stachniak "Katarzyna Wielka. Gra o władzę". Przeł. Ewa Rajewska, Znak, Kraków

Imię Katarzyny Wielkiej łączy się z czarną legendą o rozpuście i okrucieństwie. Protekcjonalnie traktujemy Zofię Potocką, żonę targowiczanina Stanisława Szczęsnego Potockiego, stambulską kurtyzanę, która została polską magnatką.

Delfinę Potocką i Elizę Branicką znamy jako "kobiety Krasińskiego". Kochanka i żona istnieją w naszej wyobraźni tylko ze względu na poetę i wypadają w tym trójkącie śmiesznie. Ewa Stachniak te karykatury zastępuje pełnowymiarowymi portretami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Katarzyna nie byla ani rozpustna ani okrutna na tje innych monarchow europejskich. . Byla wyzwolona kobieta na swe czasy. Byla fenomenalnie dobrze wyksztalcona i nie przestala sie uczyc cale zycie. Zalozyla i wydawala pismo, w ktorym czesto pisala pod pseudonimem. Wprowadila mase znakomitych reform, m.in, mozliwosc ksztalcenia sie dziewczat. Czesto opowiadana o niej anegdota o "wioskach Potiomkinowskich" nie ma zadnego historycznego potwerdzenia i zrodzila sie w glowie niezyczliwego jej dziennikarza-satyryka jakiejs prowincjonalnej gazety, podchwycona na rzplotkowanych salonach. . Katarzyna byla jedna z najwybitnieszych kobiet Oswiecenia.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    ...bliżej mi odpowiedzieć na Pani prozę z perspektywy Polski - tej dzisiaj, i tej czasów Carycy...Z pytaniem: co sądzi PANI o "Iksach" Gy. Spiró ??
    już oceniałe(a)ś
    2
    0