Niewykluczone, że znaczenie ma tu kolor. Niektóre czarnobylskie żaby nie są zielone, a czarne jak smoła.

W 1986 roku, w wyniku eksplozji elektrowni w Czarnobylu, do środowiska dostało się najwięcej materiałów radioaktywnych w znanej historii. Jednak wciąż nie jest do końca jasne, jaki miało to wpływ na żyjące na tym obszarze organizmy.

By próbować rozwikłać tę zagadkę, naukowcy z hiszpańskiej Estación Biológica de Doñana wzięli pod lupę żyjącą tam rzekotkę wschodnią (Hyla orientalis), która jest powszechnie występującym w Europie Wschodniej płazem. Wyniki badania mogą zaskakiwać.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "podczas dwóch tygodni intensywnych badań terenowych - po kilka godzin dziennie - w bardzo skażonych obszarach Strefy Wykluczenia naukowcy przyjęli tyle promieniowania, ile "podczas jednej wizyty u dentysty".
    .
    "Również w tym roku przedstawiono wyniki badania, które wykazało, że żyjące tam wilki codziennie są narażone na ponad 11,28 milirema promieniowania, co jest sześciokrotnością dopuszczalnej dawki promieniowania dla pracujących tam ludzi."
    .
    Czytam o żabie i czytam o wilku.... czy tylko ja nie potrafię tego sensownie skleić?
    .
    Poza tym tekst jest fatalnie zredagowany - nie wiadomo, czy czarne rzekotki są efektem presji selekcyjnej po wybuchu (ale skąd były tam przed wybuchem?) czy też są rezultatem jakiejś mutacji, która pojawiła się wskutek promieniowania.
    @homo_lupus
    Jak na razie faktem jest ze ruSSkim okupującym tą strefę żadna mutacja ich genów nie pomogła i padają jak muchy , i dobrze .
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ludzie też są zasadniczo tym bardziej "czarni" im niższa szerokość geograficzna i tym bardziej "biali" im wyższa szerokość geograficzna, co jest związane z promieniowaniem, tyle że UV.
    To promieniowanie jest potrzebne do produkcji witaminy D, ale jego nadmiar powoduje nowotwory skóry. Odpowiedni odcień skóry na danej szerokości geograficznej optymalizuje dawkę promieniowania UV tak, żeby wystarczała do produkcji witaminy D, ale jednocześnie żeby zminimalizować ryzyko nowotworów.
    Wszystko jest efektem doboru naturalnego.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    A co się stało z zielonymi rzekotkami z Czarnobyla...?
    @a.r.c.o
    Też się nad tym zastanawiałem. Zielone pewnie wyginęły w niedługim okresie po katastrofie, a zostały tylko te odporne na promieniowanie, czyli czarne.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @a.r.c.o
    Zostały zjedzone przez bociany. Nie czytali ci, jak byłeś mały wiersza "Proszę o zielone. Zaklekotał bociek. Do zielonej żabki, co siedziała w błocie."
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @a.r.c.o
    Przeżyły swoje, a ich dzieci poczerniały.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @Jurasz51
    Tylko skąd pewność, czy te czarne są potomstwem tych, które były tam przed katastrofą? A może wszystkie zielone wyginęły, a czarne migrowały? A jeśli nawet czarne są potomstwem tych przedkatastroficznych, to ilu procent?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czyli następne pokolenia żabek już na zawsze będą czarne?
    A gdyby tak z ludźmi….
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Czyli po prostu zmutowały?
    @milleniusz
    A może przywędrowały?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    I rzekotka i wilk żyja ok. 15 lat. Więc najstarsze osobniki to te urodzone po 2009r.- awaria w 1986. Wnioski? Wymarły 2 pełne pokolenia, a obecnie badane jest trzecie i czwarte. Z tamtymi może mieć niewiele wspólnego
    @maaa72
    Raczej dwudzieste i trzydzieste. Rzekotki rozmnażają się już w drugim roku życia, a większość nie dożywa tych 15.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @a.r.c.o
    Ze współczesnego udomowienia lisów wynika, że wpływy selekcji mogą zostać utrwalone genetycznie po upływie kilkunastu pokoleń poddanych presji selekcyjnej, co dla lisów oznaczało ok. 50 lat. Zatem czarnobylskie wilki należałoby badać za jakąś dekadę.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @maaa72
    to nawet może nie być pokolenie rodem z Czernobyla.Watachy wędrują.
    To mogą być imigranci .
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Tak to jest, jak sie nie ma pojęcia o czym się pisze...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    "Cara Love, biolożka ewolucyjna i ekotoksykolożka z Uniwersytetu Princeton, która prowadziła badanie, ma nadzieję, że odkrycie jej i zespołu będzie można wykorzystać w leczeniu nowotworów u ludzi. Badaczka ma nadzieję na identyfikację mutacji ochronnych, które powiększają szanse na pokonanie nowotworu."

    U ludzi robimy dokładnie odwrotnie - ratujemy i utrwalamy przeróżne szkodliwe i chorobowe mutacje ...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0