Specjalizuje się w wysysaniu małych owadów, a także ich jaj i poczwarek. Sama może jednak paść łupem większych drapieżników, dlatego, by ich uniknąć, larwy zażartki podszywają się pod niezbyt apetyczne mrówki.

Wśród pluskwiaków nie brakuje drapieżników. Zalicza się do nich zażartka mrówkowata (Himacerus mirmicoides). Podobnie jak wiele innych pluskwiaków, zażartka posiada skrzydła, ale najczęściej są one mocno skrócone.

Bardzo rzadko spotyka się osobniki ze w pełni wykształconymi skrzydłami.

Jak do tej pory, tylko raz udało mi się spotkać zażartkę, której skrzydła sięgały niemal do końca odwłoka.

Oczy złożone zażartki nie są zbyt duże. Imponująca jest za to jej kłujka - długa i zakrzywiona do dołu. Warto też zwrócić uwagę na jej czułki, które są krótsze niż tułów i odwłok razem wzięte. To ważna cecha, pozwalająca odróżnić ją od bardzo podobnej zażartki drzewnej (Himacerus apterus), której czułki są wyraźnie dłuższe (za to jej skrzydła są jeszcze krótsze).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze