W ostatni weekend w dużej części naszego kraju mieliśmy okazję zobaczyć pierwszy w tym sezonie śnieg - ludzki wzrok jest bardzo wyczulony na symetrię, dlatego kształt śnieżynek odbieramy jako piękny i harmonijny. Warto również zastanowić się nad tym, czym jest śnieg i jak powstaje.

Słowo "śnieg" oznacza zarówno opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu - zwykle sześcioramiennych gwiazdek często pozlepianych ze sobą w postaci płatków śniegu:

jak i powstałą w wyniku tego opadu pokrywę śnieżną w postaci porowatej masy kryształków lodu:

Aby powstał płatek śniegu, potrzebna jest odpowiednia ilość pary wodnej w powietrzu i niska temperatura. Takie warunki występują w chmurach. Nie wszystkie chmury dają opady śniegu. Chmury wysokie (cirrusy) zbudowane są z kryształków lodu, jednak powstają na dużej wysokości, gdzie wilgotność powietrza jest niewielka i te kryształki mają niewielkie rozmiary (rzędu mikrometrów). Ruchy powietrza utrzymują je na znacznej wysokości dzięki ich małej masie i dlatego nie spadają na ziemię.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    ''Wynika to z budowy cząsteczki wody, w której atomy wodoru tworzą między sobą kąt 104,5 stopnia. Z tego powodu woda krystalizuje w układzie heksagonalnym, czyli posiadającym sześciokrotną oś symetrii''
    Ba załączonym rysunku kąt HOH wynosi 120 stopni.
    Proszę Autora o wyjaśnienie.
    @panbuchman
    Zaprezentowany rysunek to "płaszczyzna". Na tej rzutni jest kąt 120 stopni ale to nie stoi w sprzeczności, że kąt faktyczny HOH może być inny bo cząstka jest formą przestrzenną.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    artkuł o.k.heksagonalny jak to brzmi
    już oceniałe(a)ś
    0
    0