W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego, czyli strefowego. Cofamy wskazówki zegarów o godzinę - z godz. 3 na 2. To jedyna noc, kiedy zegar wskazuje godzinę 2a.

W nocy z soboty na niedzielę formalnie oprócz godziny 2 będzie także godzina 2a, która ma literkę "a", bo następuje po zmianie czasu, czyli po cofnięciu wskazówek zegara. Słowem, tej nocy godzina między 2 i 3 w nocy się powtórzy, niczym w "Dniu świstaka".

Po co zmieniamy czas?

W niedzielę możemy więc bezkarnie wylegiwać się w łóżku o godzinę dłużej, ale to złudna korzyść. Zmiana czasu dwa razy w ciągu roku - jesienią i wiosną - ma więcej wad niż zalet. Wielokrotnie wyliczaliśmy powody, dla których ta operacja nie ma sensu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wolę letni

    Zalety:
    1. Nie bedzie jasno o 3 nad ranem.
    2. Bedzie jasno do 22.
    Uwielm te pore roku, gdy mozna wraca w swietle slonca do domu o 21 :)
    Ze bedzie w zimie ciemno do prawie 9? No coz, jak sie idzie do pracy to i tak jest ciemno, bo jest wtedy 6-7... wiec jaka roznica?
    Za to noc nie bedzie sie zaczynala o 16.
    Nic mnie nie doluje bardziej jak to, ze przez cala zime wychodze do pracy w nocy i w nocy - po 16 - wracam.
    @LTR
    Wolę zimowy. Jest prawdziwym czasem słonecznym. Po prostu żyj w innych godzinach.
    już oceniałe(a)ś
    29
    77
    @Szafirowlosa

    W praktyce nie ma czegoś takiego jak prawdziwy czas słoneczny, w każdym razie nie w dużych krajach, takich jak Polska. Różnica między wschodem a zachodem Polski to około 40 minut.
    już oceniałe(a)ś
    56
    6
    @LTR
    A dla mnie zimowy oznacza, że dzieci nie wychodzą po ciemku do szkoły (przynajmniej przez jakiś czas). Mieszkam pod holenderską granicą i juz o tej porze roku o 7.30 jest tu jeszcze ciemno. A pod koniec listopada i w grudniu nawet po zmianie czasu na zimowy... Ale dobre chociaż te kilka tygodni słońca.
    już oceniałe(a)ś
    11
    19
    @LTR
    Czasy i godziny to kwestia umowna. W Hisszpanii jest taki sam czas, jak w Polsce, choć ponad 1000 km leży na zachód od nas. W efekcie, latem jasno robi się ok 7, a ciemno ok 23. Wszyscy żyją w jakimś przesunięciu godzinowym, o 7:00 ulice są puste, bo ludzie jeszcze chyba śpią.
    Gdybyśmy żyli w czasie zimowym cały rok, to pewnie nauczylibyśmy sie wstawać wcześniej, chodzić powszechnie do pracy na 7:00, a spać chodzilibyśmy o 22:00. I wszyscy uważaliby to za normalne. Przecież to tylko cyferki na zegarze...
    już oceniałe(a)ś
    18
    5
    @liane
    Zgoda ale tutejszych krzykaczy nie przekonasz.
    Zmiana czasu na zimowy pozwala rozjaśnić poranki, zmiana czasu na letni pozwala wydłużyć noc (a poranki i tak są wtedy jasne). A to że ziminą robi się ciemno ok. 16 zamiast 17 nie ma w praktyce żadnego znaczenia, i tak wszyscy dopiero wtedy wychodzą z pracy.
    już oceniałe(a)ś
    14
    26
    @Szafirowlosa
    Żaden z nich nie jest prawdziwym czasem słonecznym. Czas zimowy środkowoeuropejski to czas astronomiczny około Berlina. Ale latem nawet tam już nie.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @LTR
    Zdecydowanie wolę czas zimowy.
    Mnie cieszą wcześniejsze poranki, męczą zbyt długie wieczory.
    już oceniałe(a)ś
    7
    24
    @LTR
    Ja tam jestem za zostawieniem, jak jest. Ze zmianą. Można te kilka dni po wiosennej przeżyć. Ale gdyby miał zostać jeden czas, to też przekonuje mnie zimowy.

    Generalnie to wszystko jest zaklinanie rzeczywistości – i tak dzień będzie krótki. Wolę zimą zobaczyć rano trochę słońca. A potem i tak będą długie i ciemne zimowe wieczory.
    już oceniałe(a)ś
    3
    12
    @gramic
    No właśnie. Dlaczego niektórzy nie mogą tego pojąć?
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @Szafirowlosa
    Żyj w innych godzinach? Nie każdy może sobie na to pozwolić. Jak ktoś może sobie pozwolić na spanie do południa to nic dziwnego, że woli wstawać kiedy jest jasno. Ale kiedy ktoś jest przez kilka m-cy w roku skazany na jeżdżenie samochodem tylko w nocy to ten śpioch nigdy go nie zrozumie jak depresyjnie to oddziałuje na psychikę, że poza weekendami w ogóle się światła słonecznego nie doświadcza. Bo za dnia w pracy w budynkach światło dzienne i tak pochodzi z reguły ze sztucznego oświetlenia. I na taki tryb życia jest skazana większość pracujących i uczących się. I nie dziwcie się zwolennicy czasu zimowego, że większość Was nie popiera.
    już oceniałe(a)ś
    11
    3
    @Krenidez
    Prawie dobrze. Na 15 południku, który przechodzi nieco na wschód od Szczecina, przez Stargard…
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @LTR
    Czas taki jak nasi partnerzy handlowi - czyli środkowoeuropejski. Południe zawsze w południe.

    Natomiast od przerwy wielkanocnej do wakacji dzieci do szkoły publiczne na 7:00 czyli aktualną ósmą czasu letniego, podobnie urzędy, otwierać o godzinę wcześniej. Po wakacjach szkoła i urzędy od 8:00.

    Reszta gospodarki sama się dostosuje.

    Ludzie latem i tak wstają wcześniej niż zimą, teraz to "wcześniej" będzie miało tylko niższy numerek. A zmiana godziny pobudki nastąpi łagodniej, w czasie przerwy na wypoczynek.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @enderman_mob
    Nie nauczylibyśmy się; kwestia wstawania jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Jedni są skowronkami, a inni sowami; nie zmusisz sowy, żeby się cieszyła z porannego wstawania, niezależnie od tego, która jest godzina na zegarze; po prostu sowy później się budzą
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @joankb
    a mnie odwrotnie, to co, mam się przeprowadzić? ;) dla mnie godzina dłużej ciepłego, letniego dnia jest o wiele więcej warta niż bladosiny poranek w grudniu zamiast czystej nocy
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @dziab
    ale czas letni sprawi, że latem będziesz mógł właśnie wyjść po pracy na rower czy rolki jeszcze 'po widoku', a zimą? co ci za różnica, czy wstaniesz ciemną nocą czy bladym świtem, jak i tak wrócisz do domu po ciemku i do tego w przejmujący ziąb? komu by się chciało w grudniu na rolki? chyba masochistom jakimś ;)
    już oceniałe(a)ś
    8
    3
    @LTR
    ja chodze do pracy na 9.oo, wiec dla mnie to duza roznica.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @enderman_mob
    Skoro uzasadnieniem dla czasu zimowego jest to, by nie wstawać do pracy po ciemku i by dzieci miały dobrą drogę do szkoły, to jaki byłby sens przesuwania wszystkiego do tyłu... żeby znowu mieć ciemno? I czy ktoś realnie wyobraża sobie zmiany godzin funkcjonowania szkół, urzędów i całego biznesu? Jeśli to takie proste, to proponuję pozostać przy letnim i zmienić godziny nauki i pracy w przód. Równie realne.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @LTR
    "WOLĘ" - dzięki temu, wciąż mamy zmiany czasu. UE wtedy CAŁKOWICIE niepotrzebnie zapytała o preferencje!

    Ponieważ zmiany czasu wprowadzono w określonym celu, to teraz, kiedy wiadomo, że to bzdurne, trzeba wrócić do czasu NATURALNEGO, czyli bez pytania o zdanie "obywateli" (jak już, to lepiej naukowców, tym historyków), wrócić do punktu PRZED wprowadzeniem tej zmiany.

    Co oznacza powrót do czasu ZIMOWEGO, bo to jest czas strefowy.

    Internet > Wiki > strony instytutów naukowych i wszelka inna wiedza, na wyciągnięcie ręki.

    A pomimo to "JA wolę".

    A kogo to interesuje.... A ja wolę być młodsza o 40 lat i co z tego? :p
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @flying_dude
    Naprawdę? Nie ma "prawdziwego" czasu słonecznego? Bo co, słońca już nie ma?
    Matko... popatrz na globus... taki pokazujący też strefy czasowe...

    Czego po 1989 w szkołach uczą, że takie wypowiedzi... a przecież teraz wystarczy zajrzeć do Wiki, nawet nie trzeba pamiętać ze szkoły....
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @Konrad Zieliński
    TAK WYMYŚLIŁEŚ? Do szkoły na 7:00? A czemu nie na 6:00? Ciekawe dlaczego w takim razie coraz częściej naukowcy sugerują, że szkoła, zwłaszcza dla nastolatków, powinna zaczynać się najwcześniej o 9:00 albo nawet 9:30?
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @flying_dude
    Polska dużym krajem.... hahaha kraj który można w parę h przejechać wszesz i wzdłuż. Misiak w europie kraje są pod względem powierzchni małe w skali świata.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @enderman_mob
    Hiszpania misiu to osoby temat tam sztucznie zmieniono strefę czasową by podkreślić swoją odrębność od Francji
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @ksantypa
    Przecież 7:00 czasu środkowoeuropejskiego latem to jest dokładnie ta sama godzina co 8:00 co czasu letniego i 6:00 UTC! Wszystkie dzieci teraz latem chodzą na siódmą CET, tylko się to nazywa ósmą, bo mamy CEST. Czy wy naprawdę tego nie rozumiecie?!

    Kulturowe znaczenie siódma = wcześnie wynika z aktualnie stosownej strefy czasowej! Jak latem pozostajemy przy czasie środkowoeuropejskim, to siódma nie będzie już tak wczesna, bo to czy jest wcześnie określa słońce.

    W Hiszpanii jeszcze późniejsze godziny są wczesne. 7:00 to jest dla nich nasza, słonecznie, 5:30 i tak jest kulturowo odbierana. Np. nieprawdą jest, że u nich dzieci kładą się późno spać. Kładą się tak samo późno, tylko ta pora ma u nich "inny numerek". A np. w Paryżu o 7:00 jeżdżą tylko śmieciarki - bo, mimo że stosują naszą strefę czasową, są geograficznie, obiektywnie, godzinę do tyłu!

    Tak jest najlepiej - utrzymać wspólną ogólnoeuropejską strefę czasową (to są oszczędności większe niż z likwidacji zmiany czasu!), a godziny pracy i nauki dostosowywać do słońca.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Burkoslaw
    To im chyba nie wyszło, bo są w tej samej. Zarówno Francja i Hiszpania przyjęła strefę czasową III Rzeszy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ksantypa
    A, i jeszcze, jeśli uważacie, że dzieci powinny chodzić "na dziewiątą", to skutkiem utrzymania czasu zimowego i braku zmiany godziny pierwszego dzwonka będzie to, że dzieci będą chodzić na tę właśnie godzinę przez część roku szkolnego, bo 8:00 CET = 9:00 CEST.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Zmiany czasu są tylko po to by wkurzać ludzi!
    @telegrafista
    I obniżać nastrój
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    @telegrafista
    I jeszcze po to by dwa razy w roku dziennikarze mogli wypuścić artykuł o zmianie czasu, a ludzie mogli sie przekonać, że połowa woli czas zimowy a połowa letni ... ;)
    już oceniałe(a)ś
    21
    2
    @telegrafista
    No nie tylko.
    Zimą zysk, bo da się zobaczyć słońce przed pracą.
    Latem zysk, bo długie jasne wieczory mają swój urok.
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    @telegrafista
    Wytłumaczcie krowom dlaczego z cycami pełnymi mleka mają czekać. One nawet nie wiedzą, że to tylko godzinę dłużej.
    Dramat
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Uważam że powinniśmy zostać przy czasie letnim.
    Nawet zimą.
    @rozliczymy_to_wszystko
    To dzieci będą miały pierwszą lekcję po ciemku.
    już oceniałe(a)ś
    23
    52
    @kinlej
    Przynajmniej chwilę byłoby jasno po lekcjach.
    już oceniałe(a)ś
    68
    16
    @kinlej
    Ale w lecie cieszylibyśmy się jasnym dniem dłużej zamiast mieć słońce o 3 rano
    już oceniałe(a)ś
    58
    10
    @oman-86
    Byłyby zbyt niewyspane, by skorzystać. Wolę zimowy.
    już oceniałe(a)ś
    20
    51
    @kinlej
    To dzieci będą miały pierwszą lekcję po ciemku.
    ---
    A mogłyby zaczynać o 9, jak głosi nauka i co praktykują cywilizowane kraje.
    już oceniałe(a)ś
    65
    8
    @rozliczymy_to_wszystko
    W Szczecinie wschod słonca byłyby około 10 rano.
    Czas "letni" to czas rosyjski i w rosji powinien obowiazywać.
    już oceniałe(a)ś
    17
    45
    @witoldo
    Proszę cię, w szkole już teraz uczą na 2 zmiany.

    Ludzie chcą niskich podatków oraz taniego państwa i dziwią się, że mają paździerz zamiast sprawnej ochrony zdrowia czy edukacji...
    już oceniałe(a)ś
    15
    4
    @kinlej
    I znaczna część budowlanki.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    i kończyć @witoldo
    Dokładnie. I obciąć ilość godzin. Normalnie powinni zaczynać o 9 i kończyć o 15. A nie zaczynają 8 kończą o 12,30 albo zaczynają o 11 i kończa o 16. Polska szkoła to od lat brak organizacji i pojęcia. Syn w szkole społecznej zaczyna o 8,45 i konczy o 15,15 a w piatek ma 4 lekcje. Kończy o 12. Tylko że to kosztuje.
    już oceniałe(a)ś
    16
    3
    @rozliczymy_to_wszystko
    I w np. Szczecinie wschód słońca będzie o 9:17.
    Brawo.
    już oceniałe(a)ś
    2
    11
    @witoldo
    A rodzice będą też o dziewiątej albo dziesiątej do
    pracy przychodzić, po tym jak dzieci w szkołach będą.
    już oceniałe(a)ś
    2
    7
    @acp
    W Hiszpanii tak żyją, mimo znacznej odległości od nas mają taki sam czas jak my...
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @kinlej
    Parę lat temu UE przeprowadziło ankietę w/s, czas letni czas zimowy.
    84% opowiedziało się za czasem letnim. W Polsce, większość, to zdecydowani zwolennicy czasu letniego.
    PS. Z tego co pamiętam, to UE planuje decyzję dot. niezmiany .) czasu,
    na 2026.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @kinlej
    W większości szkół - pewnie cię zaskoczę! - już jest elektryczność.
    już oceniałe(a)ś
    25
    1
    @witoldo
    Cywilizowane kraje są na zachodzie. W Bilbao wschód słońca był dzisiaj ponad godzinę później niż w centralnej Polsce. O ósmej tam jest jeszcze noc. Szkoła od dziewiątej to żaden luksus.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @rozliczymy_to_wszystko
    Jestem za. Choć nie ukrywam, że zmiana czasu ma swój urok - przynajmniej dla mnie. Podnoszone larum w tej kwestii jest chyba przesadzone.
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    @rozliczymy_to_wszystko
    A ja na odwrót.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @same.zalety
    Oczywiście, że chcę niskich podatków i taniego państwa. Szkoły ukończyłem, a do lekarza i tak muszę iść prywatnie jak przychodzi co do czego.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @smegol_w
    dzięki waszym, w szkołach będzie jeszcze gorzej, chyba, że zatrudnicie beżowych inżynierów lub czarnego luda z Afryki. Bo normalny wykształcony Polak nie będzie tam tyrał za najniższą krajową.
    już oceniałe(a)ś
    0
    9
    @Mambla
    Żyją akurat zupełnie inaczej. U nich nawet letnie noce zapadają wcześnie, bo powinni mieć czas taki jak Brytyjczycy, a nie jak centralna Europa.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tt
    Już konkretnie nic nie planuje. Miało to nastąpić w 2023, a ostatnia zmiana czasu w 2022 na zimowy. Potem tylko te kraje, które wolałyby przejść na letni.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Ale wiesz, że rano do dziewiątej będzie ciemno.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    @Mambla
    a nawet na wyspach kanaryjskich które są jeszcze bardziej na zachód
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Pucybut
    Ja nie uważam że jest przesadzone. Mieszkam w północnej części kraju gdzie zimą zmrok zaczyna zapadać po 15, a o 15.30 robi się ciemno. Dla mnie zdecydowanie lepiej byłoby mieć tą godzinę światła po południu.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @car2fill
    Co Ty z tą budowlanką? Zimą i tak na dworze na budowach się prawie nie pracuje, a większość prac budowlanych jest wykonywana w pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu. Za to latem budowlanka mogłaby pracować na 2 zmiany a tymczasem na prawie wszystkich budowach, w tym drogowych, po godz. 15-tej ruch zamiera. W Niemczech za to roboty drogowe prowadzi się latem na 3 zmiany, w tym przy sztucznym oświetleniu przez kilka godzin nocy. I dlatego remonty odcinka drogi nie trwają tam latami.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @L4L
    Czas letni, to czas wschodnioeuropejski. W Rosji obowiązuje moskiewski.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @rozliczymy_to_wszystko
    Jeżeli chcemy utrzymać czas "ogólnoeuropejski" to musi to być czas środkowoeuropejski, czyli zimowy.

    Naturalnym czasem dla Hiszpanii i Francji jest zachodnioeuropejski, ale używają czasu niemieckiego i naszego. Nasz letni tam zimą jest absurdalny. Jeśli my wybierzemy letni, to oni zimowy swój lub niemiecki, albo ewentualnie Niemcy też wybiorą letni UTC+2, ale Francja i Hiszpania na pewno nie, i wrócą do swojego naturalnego lub może letniego.

    Czy bardziej nam zależy na wspólnym czasie z resztą UE, z którą mamy silne związki gospodarcze i wielką wymianę handlową czy z Ukrainą? Moim zdaniem wystarczy, że z Anglikami jest problem. Zresztą nie można wykluczyć, że Ukraina też przejdzie na uniwersalny czas środkowoeuropejski, tak jak Hiszpania, np. symbolicznie, przy okazji wstąpienia do Unii - o ile będzie faktycznie uniwersalny. Przecież wystarczy zmienić godziny otwarcia szkół i urzędów, to jest przecież wszystko umowne.

    Nota bene, gdy Rosja likwidowała zmianę czasu, też przeszła najpierw na całoroczny czas letni, ale po jednej czy dwóch ciemnych zimach wrócili do geograficznie poprawnego czasu zimowego.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    Rosja nie jest europejskim państwem. Chcieliby tak być postrzegani ale, mówiąc wprost, geograficznie leżą w Azji, a mentalnie i społecznie są na Plutonie.
    @behemot123
    mentalnie to najblizrj im do Polonu
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    @behemot123
    mentalnie to Mongolia
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @sqro
    Co ty masz do Mongolii?
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @behemot123
    Nie obrażaj mieszkańców Plutona :))))
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @behemot123
    Ale gdy likwidowali zmianę czasu to na początku przeszli na czas letni - to rozwiązanie, tak jak u nas, było bardziej popularne. Po jakimś czasie okazało się, że zimą tak się jednak nie da żyć i przeszli na naturalny zimowy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Przez kilka miesięcy musze żyć jak kret - już droga powrotna do domu odbywa się w ciemnościach. Dzienne światło widzę w zasadzie tylko w weekendy.
    @poziomka2
    Jeśli nie masz w pracy okien ani przerw żeby wyjść na zewnątrz to zmiana czasu jest dla ciebie najmniejszym problemem. No chyba, że pracujesz pod ziemią np. jako górnik dołowy albo kierowca metra - ale wtedy zmiana czasu też jest dla ciebie najmniejszym problemem.
    już oceniałe(a)ś
    11
    18
    @poziomka2
    To przenieś sie do Serbii czy Rumunii.
    Albo z Gdańska na południe.
    Zmiana czasu nie wplywa na długosć dnia
    już oceniałe(a)ś
    11
    6
    @wnuk
    Nie chodzi o długość dnia, tylko o "godziny urzędowe" (urzędy, biura, szkoły), czyli czy będziesz w ciemności wychodzić z/ wracać do domu.
    już oceniałe(a)ś
    11
    3
    @wnuk
    Serbia i Rumunia to dwie różne strefy czasowe
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @poziomka2
    To nie przez zmianę czasu..... W grudniu i styczniu jasno jest przez 7 godzin dziennie, a w pracy jesteśmy średnio 8, jakby się nie kręcić, du.a z tyłu...
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @Krenidez
    Godziny szkolno-urzędowe mogą się zmieniać, np. w Wielkanoc i z początkiem roku szkolnego.

    Zamiast zmieniać czas na wszystkich zegarkach, wystarczy przestawić budziki.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Jedni 30 min. do przodu, drudzy 30 min. to tyłu, i wszyscy będą jednakowo niezadowoleni.
    @chmee_the_orc
    To chyba dobrze, w końcu jesteśmy w Polsce. Gorzej jakby się okazało, że wszyscy są jednakowo zadowoleni, wtedy Polska upadnie...
    już oceniałe(a)ś
    14
    2
    @chmee_the_orc
    Parę lat temu UE przeprowadziło ankietę w/s, czas letni czas zimowy.
    84% opowiedziało się za czasem letnim. Wynik w Polsce: większość,
    to zdecydowani zwolennicy czasu letniego.
    PS. Z tego co pamiętam, to UE planuje decyzję dot. niezmiany .) czasu,
    na 2026.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @chmee_the_orc
    To jest chyba podobny model do tego, jak w USA standardyzowano wszelkie rury, śruby, rozstawy szyn, itp. Najpierw bałagan aż się wykształci duopol, potem wkracza rząd, wylicza średnią między propozycjami obydwu potentatów, i sankcjonuje to jako normę.
    I stąd mają wszelkie rozmiary wymierne, jak "5/32", i niewymierne typu "nearest fraction / imperial size".

    Jak nie może być z sensem, niech chociaż będzie po równo :)
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @tt
    84% głosowało za samym zniesieniem zmiany czasu, nie nad czasem letnim, czy zimowym. Nawet takiego pytania nie było.
    już oceniałe(a)ś
    5
    5
    @Krenidez
    było; sam głosowałem, za letnim
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Niech nikt nie mówi, że nie można się przenieść w czasie bo można.
    już oceniałe(a)ś
    61
    3
    W Polsce powinien być cały rok czas letni, tak samo w innych państwach tej części Europy. Natomiast być może w zachodniej części bardziej odpowiedni jest czas zimowy
    @Ariel Karim
    Których krajach?
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Ariel Karim
    Iza - Przepraszam ale południkowo jesteśmy w środku Europy i czas wcześniejszy o godzinę latem to tylko ulga dla rolników - ucieczka przed upałem. Dla całej reszty nie będącej rolnikami to bezsens. Po co nam ta męczarnia dla organizmów. Rolnicy natomiast sami sobie regulowali czas i wstawali wcześniej niż inni śmiertelnicy. Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    9
    4
    @NeoCrash
    Np. w Beneluxie. W czasie zimowym poranki nie będą już ciemne do (prawie) godziny 9-ej. A letnie wieczory nie muszą być jasne do 23-ej jak obecnie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    @Ariel Karim
    Ludzie się kłócą nie wiadomo o co, a tak naprawdę to jest kwestia umowy. To normalne, że to my, Polska musimy najpierw zrezygnować ze zmiany czasu, żeby był jako taki porządek w strefach czasowych. Przecież za nami już jest inny czas. W podobnej sytuacji jest Słowacja, Czechy, Węgry, może i Austria. Dopiero jak my przejdziemy na czas wschodni, to mogą to rozważać Niemcy, czy Austria, lub Bałkany. Cały daleki zachód, Czyli Francja, czy Hiszpania mógłby pozostać w czasie tzw. zimowym, choć wtedy już nie nazywałoby się go czasem zimowym. Byłby to normalny całoroczny czas dla tych państw. Wcale cała Europa nie musi być w tym samym czasie. Nie jesteśmy Chinami.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @Ariel Karim
    Myślisz, że jak przez cały rok będzie czas letni, to znaczy, że cały czas będzie lato? Zmiana czasu daje nam, najprościej mówiąc, latem dodatkową godzinę światła dziennego wieczorem (żebyśmy mogli po pracy jeszcze pobiegać po lesie), a zimą godzinę światła dziennego rano (żebyśmy nie musieli wstawać w środku nocy).
    już oceniałe(a)ś
    3
    5
    @Roli
    To, że przeważająca większość Europy jest w jednej strefie jest wielkim osiągnięciem, które obniża koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wolę być w tej samej strefie co reszta partnerów gospodarczych, nawet jeśli po przerwie wielkanocnej moje dzieci będą chodzić do szkoły na godzinę, która będzie się nazywać siódma, a jesienią i zimą na ósmą.
    Ludzie latem będą wstawać wcześniej względem południa czy się umowne godziny będą zmieniać czy nie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @Ariel Karim
    Naturalny czas dla Beneluksu, Niemiec i Polski (i Włoch, zachodnich Bałkanów i krajów pomiędzy) to UTC+1. Południki tej strefy czasowej niemal pokrywają się z zachodnią granicą Niemiec i wschodnią Polski, a środek tej strefy przechodzi przez granicę na Odrze i Nysie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @NeoCrash
    Np. Hiszpani
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @aeromonas
    Zimą to najlepiej byłoby spać do południa, po śniadaniu wyjść na spacer, a po południu i tak siedzieć w domu przed kominkiem i oglądać telewizję albo grać w gry komputerowe. Komu się chce zimą pracować? Doskonale Cię rozumiem. Ale niektórzy muszą i jeżdżą z pracy i do pracy po ciemku a w ciągu dnia pracując też słońca nie widzą. Oglądają je tylko w weekendy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Ariel Karim
    Dokładnie odwrotnie.
    Fizjologiczny dla naszej długości geograficznej jest czas ZIMOWY.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @Platfus
    Wielu tu coś próbowało ugrać z argumentu o rzekomej naturalności. Ale jesteś pierwszy z fizjologią. Respect.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0