Nowe ustalenia archeologów badających słynną jaskinię Szanidar podważyły mit romantycznego "pochówku z kwiatami".

To było przełomowe odkrycie. W jaskini Szanidar w kurdyjskim autonomicznym regionie Iraku na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku archeolodzy natknęli się na szczątki dziewięciu neandertalczyków. Jeden z tych pochówków należący do mężczyzny, który jak się szacuje w chwili śmierci mógł mieć od 30 do 45 lat, uznano później za wyjątkowy.

Nazwano go „pochówkiem kwiatów", ponieważ obok zachowanych kości znaleziono osad z kwietnego pyłku.

Palinolodzy (naukowcy zajmujący się analizą pyłków i zarodników) zidentyfikowali m.in. pyłki krwawnika pospolitego, chabra, ostu zwyczajnego, hiacynta winogronowego, skrzypu polnego i malwy. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    uprzejmie proszę przestać używać jakieś wczesnej wersji google translate do tłumaczenia tekstów - hiacynt winogronowy (ang grape hyacinth) to po polsku szafirek
    @MikeLwPozn
    Tam jest więcej takich, nomen omen, kwiatków, np. "neandertalczycy opłakiwali zwłoki swoich bliskich". Poza tym "pochówek kwiatów" to też jakaś bzdura. Kwiaty chowano?
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @MikeLwPozn
    Używa się powszechnie - jak czytam, nazwy hiacynt winogronowy, tak jak i szafirek, ściśle - szafirek armeński. Nie znam się na tym, byłem zaciekawiony, więc sprawdziłem czy chodzi o te dzwoneczki, które widywałem.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Halabarda
    Prawda, kwietny pochówek byłoby dobrze.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @kimfkimf
    angielska nazwa "grape hyacinth" jest nazwa "pospolita" - nie okresla jednego gatunku, ale kilka z rodzajow muscari i pseudomuscari (ten drugi rodzaj wczesniej byl zaliczany do muscari, ale wzglednei niedawno zostal wyodrebniony jako osobny), hiacynt winogronowy jest kalka z j. angielskiego, poprawna nazwa polska jest szafirek (z roznymi "dodatkami" okreslajacymi poszczegolne gatunki)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Halabarda
    ogólnie cały artykuł wygląda jak tłumaczony przez bardzo sztuczna inteligencje i kwiatków językowych jest pełno, ale hiacynt winogronowy zamiast szafirka to nie jest językowa niezręczność tylko zwyczajny błąd - mamy polska nazwę, wiec tłumaczenie 1:1 słowo po słowie bez uwzględnienia składni i kontekstu to już grubszy kaliber - tak tłumaczył "googiel" jakieś 20 lat temu, ewentualnie licealista nieznający sensu tekstu i mający tylko podstawowy słownik kieszonkowy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @MikeLwPozn
    Już kilka razy pisałem, że Tłumacz Google nie nadaje się do terminologii naukowej. Za to wyszukiwarka bezbłędnie wskazuje właściwe artykuły w Wikipedii.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @a_usher
    To bys musial to napisac do producentow artykulow - mi tego tlumaczyc nie musisz
    poprostu im prosciej wrzucic w jakis automatyczny translator niz sprawdzac...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    A my przypadkiem nie jesteśmy aby skupieni na tych trzech przyjemnościach?
    @czandrol

    Nie wszyscy.

    Są tacy, co lubią przede wszystkim pieniądze. Ciężko byłoby Neandertalom wytłumaczyć, o co tu chodzi.

    I tacy, co lubią przede wszystkim władzę; to już przyszłoby wyłuszczyć chyba łatwiej.
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    @czandrol
    Nie przypadkiem i nie wszyscy .)
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @turpin
    Pieniądze są jedynie środkiem do przyjemności, których pragniemy. Nie sądzisz?
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @wujek_zbyniu

    - mam wrażenie, ze dla wielu ludzi są celem samym w sobie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @turpin
    Słuszna uwaga, aczkolwiek jedno wiąże się z drugim. Pieniądze do pewnego poziomu zapewniają przyjemności w większym stężeniu (jedzenie, seks i spanie także, ale w dzisiejszym świecie można to poszerzyć też o inne aktywności). Powyżej tego poziomu (podobno jest to dochód około 10-15 tys. dolarów miesięcznie) nie zwiększają już przyjemności z życia, natomiast stają się niewątpliwie narzędziem władzy i ta władza może dawać wielu osobom psychiczną satysfakcję.
    Być może najtrudniej byłoby ludziom ze społeczeństw myśliwskich wyjaśnić nasz kult posiadania rzeczy i konsumpcjonizm, bo to narodziło się dopiero w epoce rolnictwa.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @czandrol
    Nie. Polak, po łacinie „plica polonica” jest skupiony ponadto na grilowaniu i żłopaniu alkoholu w każdej postaci. Proszę Polaków nie obrażać!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @czandrol
    Jeszcze mocno politykujemy, ale nie dam glowy, czy to akurat nie jest odwiecznym zajeciem, zwlaszcza w wykonaniu PiS, maczuga po lbie i wygralismy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    I nastali prymitywni pisowcy , matka natura zatoczyla koło
    już oceniałe(a)ś
    33
    3
    Dziegieć jest produktem suchej destylacji drewna, w związku z tym dziegieć się pędzi, a nie wypala. Zachęcam do uczestnictwa w dorocznym Festynie Archeologicznym w Biskupinie, gdzie odbywają się pokazy pędzenia dziegciu metodami archaicznymi
    @abursche

    ...chodziło raczej o gęstą smołę.

    news.uj.ac.za/news/uj-leiden-researchers-discover-how-neanderthals-made-the-first-glue-2/

    Dziegieć zgoła do niczego Neandertalowi by się nie przydał; no - może jako środek a robale.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Skrzyp nie jest roślina kwiatowa, nie może mieć pyłku. Należy do paproci i wytwarza zarodniki, nie mam pojęcia, czy pszczoły je zbierają.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    Spaniu jedzeniu i seksie - mniej więcej obraz obecnego homo sapiens ale tu trzeba dodac: pochłanianiu debilnej internetowej tresci
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Skoro było dziewięć pochówków, dlaczego pyłki znaleziono tylko przy jednym..?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Zmarłych nader starannie obdłubywali z tkanek miękkich (zostawiając charakterystyczne ślady na kościach, nawet drobnych), które następnie najpewniej spożywali*. Nic się u tego skrzętnego kuzyna nie marnowało.

    ---------------------------------------------------------
    *Kindred: Neanderthal Life, Love, Death and Art
    Rebecca Wragg Sykes
    już oceniałe(a)ś
    11
    3