Wzrost stężenia metanu w atmosferze w ostatnim stuleciu odpowiada za co najmniej jedną czwartą obecnych zmian klimatycznych. Obecnie ogromne ilości metanu ulatują z szybko tającej Arktyki.

Dr Maciej Bartosiewicz pracuje w Instytucie Geofizyki PAN, jest laureatem konkursu PASIFIC. To program stypendiów podoktorskich dla naukowców, którzy chcą podjąć najnowocześniejsze badania. Jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu H2020 - Działania Marii Skłodowskiej-Curie COFUND (umowa nr 847639) i MEiN.

_____________________

Arktyka to dla wielu osób kraina lodu, śniegu i niedźwiedzi polarnych. Mnie kojarzy się z ciszą, przerywaną głębokim dudnieniem cielącego się lodowca (kiedy odłamują się z niego góry lodowe).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jak ciekawie opowiedziane! Dziękuję za ten artykuł.
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    ważny projekt, trzymam kciuki
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    Ciekawy artykuł
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Świetny artykuł i świetny cykl. To są prawdziwi superbohaterowie, a nie durny marvel czy przygłupi celebryci...
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Trzymam kciuki i pospieszcie się z tymi badaniami zanim się ziemia ugotuje
    @Taberetta
    Zdaje się, że niestety ścigają się z całą resztą naszego gatunku, która stara się jak może do tego ugotowania doprowadzić.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    żryjcie mięcho dalej
    już oceniałe(a)ś
    8
    5
    Ciekawy artykuł. Powodzenia w realizacji projektu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Są złoża gazu energetycznego. Jak na razie naukowcy przyglądają się procesowi neutralizowania go przez bakterie. Przecież tak naprawdę to są złoża gazu. A może tak spróbować go w jakiś sposób "łapać" i wykorzystywać jako źródło energii, która póki co z ludzkiego punktu widzenia marnuje się.
    @maks2345
    Wygląda na to że one są zbyt rozproszone żeby to się dało ekonomicznie uzasadnić. Metan wydziela cała powierzchnia uwolniona od wiecznej zmarzliny, a jej się nie da w całości przykryć jakąś kopułą żeby wyłapać ten gaz.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @maks2345
    "W nieco bardziej odleglej przyszłości będziemy pewnie mogli wykorzystać specjalnie zaprojektowane filtry, aby wyłapywać metan bezpośrednio z powietrza – zmniejszając jego stężenie w atmosferze i przeciwdziałając globalnemu ociepleniu."
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @maks2345
    Rezygnacja ze spalania gazu to nie jest "marnowanie" źródła energii, tylko racjonalne działanie ograniczające emisję CO2.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2