W którymś momencie rozwoju Nowego Jorku została przekroczono granica - w mieście nie ma już miejsca dla ptaków.

Dr Jacek Betleja jest ornitologiem w Dziale Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przez cały 2021 r. relacjonował na łamach "Wyborczej" swój Wielki Rok Ptasiarza, czyli próbę zaobserwowania jak największej liczby gatunków ptaków na terenie Polski w ciągu roku kalendarzowego. W 2022 r. prowadzi dla naszych czytelników nowy cykl, w którym opowiada o swojej ptasiarskiej pasji i badaniach naukowych na temat tych fascynujących zwierząt.

_______

Betonowa dżungla nigdzie indziej nie jest tak wymowna jak w Nowym Jorku. Czy jest to również dżungla w rozumieniu biologicznym, gdzie różnorodność jest ogromna, a wszystkie rosnące obok siebie drzewa należą do różnych gatunków? Tylko jeśli drzewami byłyby wysokościowce, drapacze chmur to Nowy Jork zdecydowanie przypomina dżunglę. Każdy wysoki budynek jest inny, co najlepiej widać z wysokości tarasu widokowego na 86. piętrze słynnego Empire State Building.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Prawde mowiac, nie oczekiwalbym niczego innego.
    Nowy Jork to duze miasto, sam Manhattan jest przestrzenia mocno przeksztalcona przez czlowieka. Jestem pewien, ze sytuacja w innych duzych miatach na swiecie, gdzie srodek miasta pokryty jest wiezowcami, przedstawia sie podobnie.
    Jednak wystarczy wyjechac z Manhattanu, zeby zobaczyc nieco wiecej przyrody. Inne boroughs tez sa czescia tego miasta, a rodzaj zabudowy jest jednak zupelnie inny. I tam od razu pojawi sie znacznie wiecej ptakow, i rowniez bedzie wieksza ich roznorodnosc.

    Polecam spojrzec tutaj:
    www.nycaudubon.org/events-birding/birding-resources/birding-in-nyc
    www.nycgovparks.org/places-to-go/birding

    Van Cortlandt Park - 230 gatunkow
    Prospect Park - 200 gatunkow
    Marine Park - sezonowo ponad 300 gatukow
    itd.
    @MarcinFromJasoom
    Dodam że sytuacja na środku trzcinowiska, rozciągającego się na kilka kilometrów w każda stronę, byłaby dość podobna do tej z centrum Manhattanu - w sumie mało ptaków.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Pan dr Betleja rzeczywiście był dwa dni w NY ale zaliczył jedynie dzielnicę Manhattan a w/g mnie to poniżej 10 % powierzchni miasta.
    @baza
    A dokładnie 7.5%. Pozostałe dzielnice mają w większości niską zabudowę i dużo zieleni prywatnej której czasem można nie dostrzec ze zwartej zabudowy ulic.
    Central Park leży na trasie migracji parków. Aby to zobaczyć trzeba stawić się przed świtem w Ramble w kwietniu lub wrześniu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wspaniałe zdjęcia ptaków w Nowym Jorku robił całymi latami Roman Brewka, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Aż dziwne, że autor tekstu nie trafił na jego strony. Teraz fotografuje w Polsce. Zdjęcia można obejrzeć na stronie birdsofnewyork.com
    @Perseusz
    skąd wiadomo że autor nie trafił na zdjęcia P. Brewki? Może po prostu o nich nie wspomniał?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Zaorać Manhattan, pozostawić po jednym pasie na każdej ulicy a na reszcie porobić parki kieszonkowe.
    A tak serio - są miejsca dla ludzi i są miejsca dla ptaków. Nie zawsze tworzą zbiór wspólny. Szczególnie gdy jest nas o 700% więcej niż 100 lat temu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Uwielbiam ptasiarskie relacje p. dr.Betlei
    już oceniałe(a)ś
    2
    0