Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) jest jednym z najbardziej znanych motyli w Polsce. W przeszłości zaliczał się do groźnych szkodników, które potrafiły mocno zaszkodzić polom kapusty. Teraz tylko lokalnie bywa liczniejszy.

Wierzchnia strona skrzydeł bielinka jest jednolicie biała z czarnymi plamkami, które różnią się w zależności od płci motyla. U samicy na przednim skrzydle występują dwie czarne plamki oraz duża, czarna plama przy wierzchołku skrzydła. U samców czarne plamki nie występują, a plamy na wierzchołkach są wyraźnie mniejsze.  

Pierwsze pokolenie bielinka kapustnika pojawia się w maju i występuje do pierwszej połowy czerwca, natomiast osobniki z drugiego można obserwować od lipca do połowy września. W październiku, w czasie wyjątkowo sprzyjających warunków, może pojawić się trzecie pokolenie. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Rzeczywiście dawno nie widziałem już tego pięknego motyla, choć kiedyś w mojej okolicy był pospolity... inna sprawa, że teraz już nikt tutaj nie uprawia kapusty.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Bo liście kapusty coraz twardsze ?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ja nie mam w ogrodzie kapusty, mam za to sporo bielinków.
    @jazzina2
    Toż wyraźnie napisano, że na kapustowatych żerują larwy, a nie dorosłe motyle. Motyle mogą być zainteresowane żółtymi kwiatami kapustowatych, np. całym polem rzepaku...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "pojawia się więc osobników". Ktoś to czyta przed wysłaniem?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1