Ukształtowanie mózgu, czyli wypustki i rowki znajdujące się na jego powierzchni, są tak samo niepowtarzalne jak odciski palców. Ciągle mało jednak wiemy o tym, jak ich uformowanie wpływa na nasze zdolności.

Oczy są tylko przekaźnikiem światła. Same nie widzą. To mózg odbiera od nich bodźce wzrokowe (przekształcone z sygnałów świetlnych na chemiczno-elektryczne) i połączeniami neuronowymi przekazuje je do kory wzrokowej.

Zespół naukowców z Centrum Nauk Neuronalnych i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Nowojorskiego sprawdził, jak ukształtowanie kory wzrokowej wpływa na jakość widzenia.

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) uczeni przeanalizowali budowę mózgów 29 osób i określili wielkość ich kory wzrokowej.  Zmierzyli też ilość tkanki, którą mózgi badanych przeznaczyły na przetwarzanie informacji wizualnych z różnych miejsc pola widzenia – z boku oraz na górze i na dole. A także jakość widzenia w tych miejscach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Link do oryginału:
    neurosciencenews.com/visual-cortex-vision-20818/
    Czekam na Wasz pierwszy oryginalny artykuł dotyczący nauki…
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Pani Autorko, w tym przypadku angielskie słowo -contrast- należy tłumaczyć jako : różnica, rozróżnianie. Polskie słowo – kontrast – ma silną konotację jako: przeciwieństwo, a nie o to tu chodzi.
    @dob
    Takie są efekty gdy „pisze się” „artykuły” za pomocą tłumacza nie mają podstawowej wiedzy merytorycznej…
    już oceniałe(a)ś
    0
    0