Na nowotwór jąder chorują zazwyczaj młodzi mężczyźni w wielu od 15 do 35 lat. Leczenie choroby może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania jąder i obniżenia płodności. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na utrzymanie płodności.

Przed rozpoczęciem terapii choroby mężczyzna może zdecydować się na zamrożeniu nasienia. Dzięki temu w przyszłości ma szansę na zostanie ojcem.

Takie rozwiązanie nie jest jednak dostępne w przypadku młodszych pacjentów, którzy nie są jeszcze dojrzali płciowo.  

W tej grupie można pobrać i zamrozić tkankę jądra, która zawiera komórki macierzyste odpowiedzialne za produkcję plemników. W przyszłości rozmrożone komórki mogłyby być przetransplantowane do uszkodzonych jąder celem przywrócenia ich funkcji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Po przeszczepieniu zamrożonej tkanki jąder okazało się, że próbki mrożone przez 24 lata były w stanie przyjąć się jądrach szczurzych biorców i wytworzyć wszystkie typy komórek niezbędne do skutecznej produkcji plemników. "

    Otoz transplantacji szczurzej tkanki dokonano do bezplodnych myszy. Czyli biorcami byly myszy, a nie szczury.

    Artykul pokazuje, ze rzeczywiscie po przeszczepieniu tkanki zamrozonej ponad 20 lat mozna uzyskac plemniki, ktore doszly do ostatniej fazy rozwoju, ale efektywnosc tego procesu jest bardzo niska (w porownaniu z tkanka swieza lub zamrozona na krotko).
    już oceniałe(a)ś
    1
    1