Naukowcy obserwujący motyle w Indonezji odkryli, że samce niektórych gatunków ranią gąsienice własnego gatunku, aby wyssać z nich toksyny i wykorzystać je w czasie godów.

Kanibalizm nie jest czymś niezwykłym w świecie motyli. Gąsienice wielu gatunków chętnie zjadają swoich pobratymców, zwłaszcza po wykluciu się z jaj, gdy jest zbyt mało pożywienia, aby starczyło dla wszystkich. Starsze gąsienice też mogą na siebie napadać. Te należące do barczatki napójki (Euthrix potatoria) atakują inne gąsienice w czasie suszy, aby pozyskać z nich wodę.

Nigdy jednak nie zaobserwowano, aby dorosłe motyle polowały na gąsienice. Aż do teraz.

Mleczne motyle

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jeszcze jeden dowód potwierdzający, że życie drapieżne bardzo jest. Tylko veganie jakoś mi tu, do życia na Ziemi nie pasują ze swoją filozofią.
    @simon39
    Rośliny żyją, czują i " myślą ", tylko inaczej i najczęściej wolniej, niż zwierzęta, wię uzasadnianie veganizmu humanitaryzmem wobec zwierząt, uważam za hipokryzje. Co innego, jeśli powodem są składniki diety.....:)
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @simon39
    Widocznie nie czytali artykułu o Łysence.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0