Dzisiaj w Bonn orkiestra odegra X Symfonię Ludwika van Beethovena. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Beethoven zmarł przed skomponowaniem całości. Dzieło dopiero teraz ukończyły algorytmy sztucznej inteligencji.

Beethovena nie trzeba przedstawiać. Gdy francuski kompozytor Hector Berlioz usłyszał III Symfonię Beethovena, stwierdził, że ten, kto ją skomponował, „nie był zwykłym człowiekiem". Richard Wagner mawiał: „Wierzę w Boga, Mozarta i Beethovena". 

Wiele z jego utworów znają nawet ci, którzy nigdy nie byli w filharmonii. Na przykład „Odę do radości" z IX Symfonii, która stała się hymnem europejskiej wspólnoty. Czy równie słynną sonatę „Księżycową", dedykowaną Giulietcie Guicciardi, której Beethoven (podobnie jak żadnej innej kobiety) ostatecznie nie poślubił (ojciec wybranki nie zgodził się na ślub).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    To raczej nie jest patent na dopisywanie nowych utworów nieżyjącym kompozytorom, ale pomysł ciekawy i wart uwagi. Myślę, że wkrótce wiele szanujących się filharmonii będzie chciało zagrać ten utwór u siebie, sprawdzić się, a i publiczność będzie ciekawa efektu na żywo. W końcu to Beethoven, jeden z gigantów, więc nie lada gratka. Jestem na tak!
    już oceniałe(a)ś
    13
    3
    Mają rozmach skurczesyny!
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Rewelacja! Wielka muzyka.
    już oceniałe(a)ś
    10
    4
    Z jednej strony, przypisywanie tego dzieła Beethovenowi wydaje się przesadą, z drugiej Requiem nie jest dziełem li tylko Mozarta. Czy dzieło dokończyli lub stworzyli ludzie, czy ludzie przy pomocy algorytmów wydaje się drugorzędne. Pierwszorzędne, czy jest dobre i nas wzrusza. Ale Słowacki wielkim poetą był...
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Posklejane skrawki motywów z różnych dzieł Beethovena (głównie z V symfonii). Dla laików, którzy nie rozumieją o co chodzi - gdyby to był Szekspir wg. AI, to brzmi mniej więcej tak: „…nie być - albo oto pytanie: być? Oto jest, albo …i nie” itd. Poruszające może … dla niektorych.;-)
    @Sopotpozdrawiasuwerena
    A może będzie jak z AI w szachach czy go? Algorytmy wzniosły się ponad poziom mózgu homo i "wymyśliły" nowe strategie czy wykryły nowe kombinacje.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Sopotpozdrawiasuwerena
    Spłyciłeś temat.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Co za profanacja! Wiadomo pomysł globalistów. Zostanie miliard ludzi i będą słuchać i oglądać twory stworzone przez nie człowieka. Co za durna idea NWO!
    już oceniałe(a)ś
    2
    12