Powierzchnia Enceladusa jest geologicznie bardzo młoda. Wskazują na to nowe obrazy tego księżyca w podczerwieni, które naukowcy uzyskali z danych przesłanych przez sondę Cassini. Mimo że sonda została zniszczona trzy lata temu, zebrane przez nią informacje wciąż dostarczają sensacji.

W świetle widzialnym Enceladus wygląda na jednorodną i gładką kulę lodu o średnicy 500 km, która tu i ówdzie jest naznaczona żyłkami pęknięć na powierzchni.  

Ale w podczerwieni ujawniają się obszary lodu, który -  kiedy zamarzał i krystalizował - był nieco cieplejszy. Taki lód świeci inaczej, bo ma inną strukturę krystaliczną. W kosmicznym mrozie poza Ziemią cząsteczki wody zastygają błyskawicznie - tak szybko, że nie są w stanie nawet utworzyć regularnej struktury heksagonalnej. Dlatego poza nasza planetą lód ma najczęściej formę amorficzną, bezpostaciową, chaotycznie posklejanych cząsteczek H2O.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Na leczenie nie ma, na edukację nie ma", ale setki milionów dla Rydzyka zawsze się znajdą, miliardy na propagandę, miliardy zmarnowane przez nietykalnych polityków-nieuków i wysokie uposażenia dla pociotkow PiS umieszczonych na państwowych posadach.
    już oceniałe(a)ś
    42
    1
    Tymczasem w Wolsce... Setki osób rozpoznały twarz Jezusa we wzorach na zdjęciach Enceladusa. Uznano to za znak aby przywrócić oficjalnie absolutną władzę Kościoła oraz Świętą inkwizycję.
    @parazydek
    nie spodziewałem się tutaj inkwizycji... :-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nigdy nie spotkałem (przyznaję - mam na myśli tylko artykuły popularnonaukowe) opisu energetycznego zjawiska rozgrzewania podlodowego oceanu Enceladusa przez pływy wywołane grawitacją Saturna w takim stopniu, by prawdopodobne było występowanie gejzerów na powierzchni oraz kominów hydrotermalnych w głębi. Na Ziemi te ostatnie powstają jako rezultat zjawisk tektonicznych i napędzane są energią geotermalną. Enceladus jest na to raczej za mały i za stary. Energia słoneczna nie wchodzi w grę - ma na to zbyt wysokie albedo od śnieżnobiałego lodu. Narzucającą się alternatywną hipotezą jest jakaś aktywność biologiczna, która jednocześnie powoduje wzrost temperatury i ciśnienia (powstające gazy). Przypominam, że analiza spektrograficzna "gejzerów" wykazała obecność związków organicznych, które mogą być składnikami znanych na Ziemi aminokwasów. Przy okazji, ponieważ na Enceladusie raczej nie znajdziemy perpetuum mobile, będzie to potwierdzało, że powstanie życia biologicznego jest procesem bardzo długotrwałym (musiałoby powstać stosunkowo niedawno, bo inaczej substraty by się już dawno skończyły). Być może więc już za naszego życia znajdziemy życie nie tylko w wenusjańskich chmurach, ale i w oceanie satelity Saturna (są plany misji z wysłaniem podlodowego próbnika). P.S. Panie Marku! Jeśli zaprzestaniemy wydawać pieniądze na poszukiwanie odpowiedzi na pytania zadawane przez Naukę, to, być może, przejściowo będzie nas trochę więcej (choć właściwie po co...?). Będzie to jednak zjawisko bardzo krótkotrwałe, wkrótce wymrzemy z powodu przeludnienia, niedostatków technologii, wyczerpania zasobów oraz braku nadziei i motywacji...
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    najpierw życie na wenus a teraz to....może doczekam końca kk
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    No, to mamy problem.
    @ron_calli
    Nie my. Kieckowi.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Tam też ocieplenie? Znowu kosmici spalają węgiel?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Też mają COVID - mniej spalin i dymu z kominów i zaraz pokrywa lodowa wróciła...
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    Nie ma to jak ogrzany kotlet. "Pazury tygrysa" były już wałkowane przez jajogłowych jakieś właśnie 3 lata temu.
    @geonauta
    Jak widać nie doczytałeś całego artykułu albo nie zrozumiałeś. Jest tam też o tym, że odkryto lód krystaliczny nie tylko w okolicach pazurów tygrysa. I wyszło to na jaw teraz przy dokładniejszej analizie materiału, a nie 3 lata temu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0