Mikronarzędzia zostały wyhodowane na światłowodach o średnicy włosa. Potrafią chwytać przedmioty, wykorzystując jedynie energię światła.

Wynalazek jest dziełem naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

200-mikrometrowy chwytak nie ma okablowania elektrycznego lub przewodów pneumatycznych. Jest zdalnie sterowany jedynie zielonym światłem dostarczanym przez ultracienkie światłowody. Pochłonięta energia świetlna jest bezpośrednio zamieniana na pracę szczęk chwytaka.

"Chwytanie przedmiotów jest podstawową umiejętnością żywych organizmów, od mikroskopijnych wrotków, przez niesamowitą zręczność ludzkiej ręki, po szczęki drapieżnych wielorybów i miękkie macki olbrzymich kałamarnic. Jest także niezbędne w wielu miniaturyzowanych technologiach" - piszą fizycy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Cos nowego musieli w tej pracy pokazac naukowcy z UW i AGH, inaczej Advanced Materials (bardzo dobre pismo!) by tego nie opublikowaly, chociaz z artykulu powyzej nie jest jasne co to dokladnie bylo.
    Trzeba jednak pamietac, ze nano-narzedzia sterowane swiatlem istnieja juz naprawde od dawna. Prosze spojrzec na przyklad na sterowane laserem i uzywane czesto w biologii optical tweezers:
    en.wikipedia.org/wiki/Optical_tweezers
    pl.wikipedia.org/wiki/Szczypce_optyczne
    @MarcinFromJasoom
    Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale to "coś nowego" chyba zostało wzmiankowane w przedostatnim akapicie?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @yaah
    Moze....
    A moze to wykorzystanie LCE do produkcji tych narzedzi?...
    Nie wiem, tez nie jestem fizykiem-materialoznawca. :-)
    Ale wiem, ze sama idea i wykorzystanie swiatla do manipulacji mechanicznych na skale mikro i nano istnieje i dziala od dawna.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0