Maleńką kościaną figurkę przedstawiającą ptaka stojącego na podstawce naukowcy datowali na ok. 13,5 tys. lat. Dotychczasowe przykłady najstarszego rzeźbiarstwa z Azji Wschodniej są młodsze o blisko 7,5 tys. lat.

Dzieło o długości ledwie 19,2 mm, wysokości 12,5 mm oraz szerokości 5,1 mm zostało wyrzeźbione z opalonej ptasiej kości.

Możemy więc sobie wyobrazić, że pradawny artysta wydobył materiał do pracy z wygasłego ogniska, w którym leżały resztki jego posiłku.

W tej samej warstwie archeologicznej - na stanowisku Lingjing w prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach - uczeni znaleźli zresztą inne zwierzęce szczątki oraz kamienne narzędzia, którymi musiano wyrzeźbić figurkę.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Aleksandra Sobczak poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Fascynująco piękne!
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Nie wystarczą mu żywe naturalnie ptaki,
    sam własne musi tworzyć - człowiek już jest taki,
    genetycznie zależny od potrzeb kreacji,
    gdy w jaskini rodzina szła spać po kolacji,
    on, eksperymentując z węglem i ochrami,
    skały nowatorskimi pokrywał freskami,
    i kiedy na śniadanie poobgryzał kości,
    brał się za ich obróbkę w ramach swej twórczości.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Wow! Znalezc cos o podobnych rozmiarach w haldzie, to dopiero nie lada sztuka. Ze o wyrzezbieniu nie wspominajac.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czy nie sądzicie, że paleolityczne "kobiety" (Np. Wenus z Willendorfu) to były ówczesne "świerszczyki" przydatne myśliwym na dalekich wyprawach?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    sadzac po ogonie to jest rzezba bobra
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zwierzę na piedestale? Czy to nie aby za bardzo górnolotne? A nie mogło być tak, że rzeźbiarz nie mógł wyrzeźbić nóżek ptaka, bo nie dało się tego zrobić np. bez uszkodzenia całości albo ze względów na rozmiar figurki?
    Odpustowo-jarmarkowe gliniane ptaszki, które "świrgolą" po napełnieniu ich wodą i dmuchnięciu, też nie mają nóżek. Za parę tysięcy lat ktoś stwierdzi, że w Europie, tak samo jak w starszych o tysiąclecia Chinach, wytwarzano figurki ptaszków na piedestałach, tylko zmieniła się i rozwinęła technika wytwarzania.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Przestańcie powielać chińską propagandę!
    już oceniałe(a)ś
    1
    2