Zagrażają im zmiany klimatu i wywołany przez globalne ocieplenie wzrost poziomu oceanu - ostrzegają naukowcy. Innymi słowy, plażom zagrażają ludzie.

Analizę stanu i zagrożeń czyhających na piaszczyste plaże świata przeprowadzili naukowcy z kilku europejskich ośrodków badawczych. Jej wyniki publikują w najnowszym wydaniu pisma "Nature Climate Change".

Jak piszą uczeni, plaże zajmują przeszło jedną trzecią morskich brzegów. Pełnią nieocenioną rolę w ekosystemach (same zresztą są arcyciekawymi ekosystemami). Bronią lądów przed oceanem i jego sztormowymi wezbraniami. Ludzie uwielbiają na nich wypoczywać.

Nie są jednak wieczne. Podlegają nie tylko interakcji z oceanem, ale także ogromnemu wpływowi ludzi. Wybrzeża należą do najbardziej zurbanizowanych rejonów świata, zagęszczenie ludzi jest na nich większe niż gdziekolwiek indziej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Spoko, pojawią się nowe, np. na Mazowszu.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    ejtam polakow NIC nie przkona, tacy sa najmadrzejsi
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Nauki geologiczne wyróżniają tzw. transgresje i regresje mórz. Są to zjawiska powszechne. W czasie transgresji morze wkracza na ląd. Strefa płytkowodnych osadów przybrzeżnych przesuwa się w stronę lądu. Tam gdzie była łąka-będzie plaża, tam gdzie była plaża-głębsze morze z mulistym dnem. W czasie regresji jest odwrotnie - tereny zwiększają swą powierzchnię, akweny zmniejszają. Niekiedy morza całkiem zanikają, niekiedy większość lądów przykrywa morze. Kto nie wierzy, niech pożyje kilka tysięcy lat, wtedy zobaczy te zjawiska w pełnej swej krasie.
    @sceptyk
    Różnica polega na skali czasu. Naturalne zjawiska geologiczne i klimatyczne mają inną dynamikę.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Wszyscy widzą podnoszenie się poziomu wód oceanu wywołany antropogenicznym ociepleniem, na które jaki taki wpływ mamy. Istnieć mogą też inne czynniki np. ruchy płyt litosfery mierzone w mm na rok, a więc szybkie. O nich cicho ale może i one też maczają palce. Na nie żadnego wpływu nie mamy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    To lądy się już nie podnoszą, panie U?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    O co chodzi w takim razie z tą Zatoką Pucką, że coraz płytsza jest? Powinna być chyba coraz głębsza, nie?
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    Jak pamiętam z prognoz lat 60 tych, to juz z końcem.lat 90 -tych poprzedniego wieku miały się skończyć ropa naftowa i srebro. Więc dajcie już spokój z tymi prognozami bo tylko bzdury wychodzą.
    @Alexamar
    Za każdą taką prognozę ktoś bierze sporą kasę; dla niego to żadne bzdury, liczy się ilość :-)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Grenladia była kiedyś zieloną, rolnicza krainą. Było to w czasach wikingów. I co? Palili zbyt mało ognisk, zbyt mało CO2 uwalniało się do atmosfery. klimat się ochłodził i teraz mamy zimną wyspę.
    @Jozef_K
    wierzysz w mity niestety, mit Grenlandii jako zielonej krainy to tylko zabieg reklamowy Wikingów, żeby skłonić osadników do wyjazdu
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @misio_pysio
    A mit węgla kamiennego w Arktyce? Z czego się ten węgiel wziął? Nie z drzew przypadkiem?
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @pedro.666
    Tak, tylko "nieco" wcześniej przed Wikingami...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0