Oczywiście nie ma takiej wagi na Ziemi, która byłaby w stanie udźwignąć całą Galaktykę. Tak naprawdę astrofizycy zmierzyli więc nie ciężar, ale całkowitą masę Drogi Mlecznej. Zanim napiszę, ile im wyszło, najpierw wyjaśnię, jak to zrobili.

Zacznijmy od tego, że pomiar masy ciała niebieskiego nie jest rzeczą trudną, o ile nie jest to ciało samotne, tj. ma swojego satelitę. Ruch satelity wszystko wyjawia.

Jeśli planecie towarzyszy księżyc, to wystarczy zmierzyć jego prędkość i promień jego orbity, aby obliczyć przyspieszenie, z jakim porusza się wokół planety. Z prawa Newtona wynika zaś, że przyspieszenie, które grawitacja planety nadaje księżycowi, jest proporcjonalne do masy planety. Rachunek jest więc prosty.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dziękuję za ten artykuł. Dzięki niemu dowiaduję się wcześniej niż przeczytam w miesięczniku, a lubię wiedzieć wcześniej.
    @rtg123
    Na www.urania.edu.pl jest od 10 marca
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @rtg123
    Na Youtube możesz obejrzeć "Projekt Boga". Dr. Woźny, fizyk atomowy mówi tam w swoich prelekcjach o budowie wszechświata i rzeczach dla nas niewyobrażalnych w sposób przystępny i zrozumiały dla przeciętnego człowieka. To naukowiec, który nie boi się łamać "jedynie słusznych teorii" lansowanych przez "elity nauki". Wierz mi, zmusi Cię to do głębokiej refleksji.
    już oceniałe(a)ś
    0
    6
    @mini1452153436705konto
    Dziękuję, nie skorzystam. Już sama nazwa mnie zniechęca. W żadne projekty Boga nie wierzę. Jestem zdecydowanie człowiekiem małej, o ile nie żadnej, wiary.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @mart223
    Dzięki, będę tam zaglądać. Na razie czytam regularnie od lat Świat Nauki, a tam są wiadomości z lekkim, ale zrozumiałym, poślizgiem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mart223
    Świetna strona. Podoba mi się!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ale fajny artykuł :-)
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Ciemna materia w wszechswiecie - czy to PIS ???
    @Bigus Dickus
    Nie, to czarny dół.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Biliard to tysiąc bilionów a dalej milion miliardów a nie tysiąc. Drobna różnica.
    @lagiewnicki
    Oczywiście, przepraszam za pomyłkę, spowodowaną przez pomroczność jasną :(
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @lagiewnicki
    Kto wie, ten wie...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @lagiewnicki
    Przypuszczam ze naukowcy po angielsku publikowali. A tam biliard=miliard ;-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W komentarzach pisza ludzie "nie znał angielskiego", a nawet w angielskim jest problem, bo amerykanie pominęli miliard i pomieszali trylion. W brytyjskim angielskim jest jak w reszcie Europy i w Polsce. Przynajmniej do brexitu...:( Czyli szereg liczb o tysiąc razy większych jest następujący: tysiac, million, miliard, bilion, biliard, trylion, tryliard. W amerykańskim: thousand, million, billion, trylion, quadrillion, quintillion, sextillion. I wszystkie narody mają przekonującą siebie argumentację dlaczego ich metoda jest logiczna. Dlatego lepiej dla precyzji posługiwać się notacją naukową, lub opisową - jedynka z dwunastoma zerami to bilion, czyli trillion ;)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    kudosy za ten PS!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    kolejny ciekawy artykuł.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie wiedziałem że droga mleczna waży więcej niż mózgi Kaczyńskiego, Macierewicza , prezydeta Dudy, picownika Morawieckiego i Suskiego łącznie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1