Sonda Cassini w zeszłym roku zakończyła misję - została zniszczona na rozkaz z Ziemi. Ale do dziś trwa analiza tego, co odkryła przy Saturnie, szóstej planecie naszego układu. Praca opublikowana w najnowszym "Nature" przynosi fascynujące odkrycie.

Dopóki sonda Cassini nie zaczęła w 2005 roku okrążać Saturna, niewiele wiedzieliśmy o Enceladusie, księżycu o średnicy 500 km. Potem z każdym kolejnym rokiem dokonywano coraz bardziej zdumiewających odkryć.

Cassini potwierdziła, że pod lodową skorupą, która pokrywa całego Enceladusa, znajduje się głęboki słony ocean. Sfotografowała chmury kryształków lodu i pary wodnej, jakie unoszą się nad szczelinami w lodzie.

Te szczeliny tworzą lodowe gejzery, z których uwięziona pod lodem woda tryska na powierzchnię (jak na poniższym zdjęciu, które sonda Cassini wykonała w 2010 roku).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Coraz więcej wskazuje na to, że życie jest we wszechświecie powszechne. Ciekawe jaka będzie na to odpowiedź teologów chrześcijańskich. Czy Jezus Chrystus to tylko lokalny Bóg Ziemi czy może jest panem wszystkich istot ? Czy w ogóle ktoś w kościele się nad tym zastanawia ? Niebawem mogą stanąć wobec całkiem nowych problemów. Ale to w końcu nie mój problem.
    @larg7
    Już dawno ogłosili Jezusa królem wszechświata. Nie bój nic oni zawsze jakoś tą bajkę dostosują do aktualnej wiedzy.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @Burkoslaw
    Dokładnie, oni od zawsze potrafią improwizować. Jak się okazało, że stworzenie świata w 7 dni to bajka, to zaczęli mówić, że to tylko taka metafora i nie można tego traktować dosłownie. Za twierdzenie, że Ziemia nie jest w centrum wszeświata, najpierw palili na stosach, potem stwierdzili, że to jednak prawda. Mieli i mają problem z ewolucją, ale od czego jest "kreacjonizm"?

    Ja chciałbym zapytac któregoś z polskich arcybiskupów czy oni poważnie wierzą, że Bóg ulepił faceta z gliny, a babę stworzył z kawałka żebra tegoż pana?
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @larg7
    Hmmm!!! Nowe "rzycie"!!!!!
    Pewnie są i tacy co się już teraz zastanawiają, a może nadawali by się na ministrantów???
    Tacy egzotyczni!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    To by bylo pierwsze zycie odnalezione poza ziemia. Dowod na to ze zycie moze byc powszechne, bo jesli na takim ksiezycu jest to miliardach planet tez :)
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    Fascynujące, a zadziwiające już mniej. Kosmos tętni wręcz życiem i tylko kwestia napędu pojazdu kosmicznego stoi na przeszkodzie, aby to się potwierdziło... ale to tylko myślę jeszcze 50-100 lat i polecimy do Gwiazd, niestety nie za naszego życia...
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    fantastyczna obserwacja; ale - powiem, odwracając teraz celowo proporcje - żeby nie spieprzyć tego wątku poznania (bo jego rozwój to kwestia dekad i stuleci) nie możemy, w pierwszym rzędzie, doprowadzić do katastrofy życia na Ziemi - a do tego nam coraz bliżej, niestety;
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    To już idzie za daleko. Po wprowadzeniu zakazu aborcji, KK weźmie pod lupę badania kosmiczne. Powołana zostanie komisje etyczna, z ks. Franciszekiem Longchamps de Bérier na czele (ten od bruzd dotykowych u dzieci poczętych na drodze in vitro - bo czy nie widzicie bruzd na zdjęciach Enceladusa?) Komisja dojdzie do wniosku, że badania kosmosu nie są zgodne z naszą tradycją katolicką i ich zabroni. Dodatkowo wprowadzi nakaz, żeby wszystkie wydziały teologiczne zajęły się znalezieniem ewidentnego skądinąt dowodu na to, że JC był Polakiem. JP II też był Polakiem, więc wszystko się zgadza. A Twardowski pierwszym i jedynym kosmonautą (przepraszam: astronautą).
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Teolodzy na wszystko znajdą odpowiedź. Natomiast ja nie mogę wciąż pojąć, jakim cudem teologia jest nadal nauką uniwersytecką.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Może się autor zdecyduje czy Enceladus to księżyc Saturna czy Jowisza ;-)
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Związki organiczne to może być życie! Ale jak napisali, że są tam związki pierścieniowe, to na pewno zaraz jakieś WHO nawrzeszczy, że to może być rakotwórcze i zakaże wysyłania sond :D
    @niik
    Ryzyko, że ktoś nawrzeszczy i wymusi zakaz rzeczywiście istnieje, ale raczej nie będzie to WHO.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @niik
    Bardziej niebezpieczne jest wysyłanie masowo sond na taką dziewiczą planetę - nawleką różnego ziemskiego badziewia i wykoszą tamtejsze życie!
    Jak niektórzy uważają, tak właśnie stało się na Ziemi i widzicie do czego doszło!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0