Niewielu czytelników zapewne słyszało o Nagrodzie Abela. Nic dziwnego, dotyczy ona matematyków, a - jak wiadomo - matematyka nie jest ulubioną dziedziną nauki dla większości ludzi. Boją się jej i nie rozumieją.

Tymczasem ta nagroda – ustanowiona przez norweski rząd w 2001 roku i przyznawana przez króla Norwegii – stanowi matematyczny odpowiednik Nagrody Nobla. Jak wiadomo, matematycy z dość niejasnych powodów tej ostatniej nie otrzymują. Otrzymują natomiast niesłychanie prestiżowy, przyznawany co cztery lata Medal Fieldsa, który jednak ma z kolei dwie wady: można go dostać tylko przed ukończeniem 40. roku życia, a towarzysząca mu premia (15 tys. dol.) zgoła nie oszałamia.

Nagroda Abela nie ma ograniczeń wiekowych i jest znacznie wyższa: obecnie wynosi 980 tys. dol. No i jest przyznawana – jak Nobel – co roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Czy Langland walczył z komuną? Nie?

    To po co takie hasło w polskiej wikipedii?
    @fnord1975
    No i do podkomisji smoleńskiej się nie zapisał. Mógłby w cieniu Taylora i Biniendy macierewiczyc.
    już oceniałe(a)ś
    13
    2
    @fnord1975
    Wielu haseł brakuje w polskiej Wikipedii. Jeśli był znany w świecie matematyki to szkoda, że nie znalazł się jakiś jej miłośnik, czy osoba zajmująca się nią zawodowo, i nie zechciała poświęcić trochę swojego czasu by wprowadzić takie hasło. To o czym piszesz jest bez sensu, bo Wikipedia nie jest agendą IPN tylko wolną encyklopedią tworzoną przez ludzi, wychodzi tylko na to, że jej polska społeczność nie jest zbyt liczna i silna merytorycznie.
    Reasumując jaka społeczność taka Wikipedia.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @empi4822
    Smerf Maruda
    już oceniałe(a)ś
    2
    4
    Czy Langland jest członkiem PiSu? Nie?

    To po co takie hasło w polskiej Wikipedii?
    już oceniałe(a)ś
    20
    2
    "Ciekawostka: poświęcony mu w angielskiej Wikipedii artykuł jest naprawdę spory i rzeczowy. W polskiej hasło „Robert Langlands” nie występuje.” - i dlatego wszyscy kręcą nas jak chłopa w sądzie, bo jesteśmy po prostu, k..wa głupi, a ubogość polskojęzycznych wpisów z dziedziny, nauki, sztuki czy polityki na wiki, jest tego dowodem.
    @sol3zna
    jestesmy ciemni; glupi wcale nie jestesmy. Procesor jest jak u innych, tylko dysk u nas pusty.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @sol3zna
    Polskie szare komórki niczym szczególnym się nie różnią od innych. Też można je sensownie zagospodarować pod warunkiem, że:
    1. Ochroni się je w młodym wieku przed indoktrynacją Kościoła.
    2. Podda edukacji w systemie promującym zrozumienie świata (dzisiaj to byłyby jakieś tajne komplety).
    3. Po uzyskaniu dorosłości wyjedzie się do innego kraju.

    Dowód?
    Przypadek Marii Skłodowskiej-Curie.
    już oceniałe(a)ś
    10
    1
    Nagrody Nobla dla matematyków nie ma z bardzo jasnych przyczyn. Abel wybitny norweski matematyk jednocześnie jeden z najwybitniejszych na świecie, odbił Noblowi kobietę. Gdyby Nobel ufundował nagrodę również w dziedzinie matematyki, szansa, że otrzyma ją właśnie Abel była bliska pewności.
    @pikomat
    Tak, to znana historia. Zresztą Nobel to umiejętnie zamaskował: nagrody miały być przyznawane za osiągnięcia, które przyniosą praktyczne zastosowania. Dlatego Einstein dostał Nobla za efekt fotoelektryczny, a nie za teorię względności.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @dalbert69
    tak, to bardzo znana plotka. znana również z tego, że nieprawdziwa.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    noi dalej nic w zasadzie nie wiadomo na czym polega jego genialny pomysł i jakie ma znaczenie dla matematyki. Nawet w przybliżeniu nie zostało to omówione. Pisał ten artykuł jakiś poeta.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czy Langlads był księdzem? Nie?
    No to nie będzie miał ulicy swojego imienia w polskim mieście.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Prof Robert Langdon? Znam, on zajmuje sie rozczytywamiem hieroglifow i tajemnych znakow
    już oceniałe(a)ś
    3
    7
    Przeciętny zdolny maturzysta nie ma prawa wiedzieć, na czym polegają osiągnięcia pana Laglandsa. Matematyka jest inna niż reszta świata.
    Stanisław Remuszko
    remuszko@gmail.com, 504-830-131
    @wyatearp
    zupełnie bez sensu -- gratuluję.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0