Science fiction ciałem się stało: Obcy jest wśród nas. W najnowszym numerze "Nature" uczeni dowodzą, że stworzyli półsyntetyczną komórkę bakteryjną, która ma dwie obce, nienaturalne "cegiełki" w swoim DNA.

Co więcej, ta komórka umie już odczytać informację w nich zapisaną i na jej podstawie stworzyć białko - czyli fundament życia. Na razie jedno, ale naukowcy chcą zaprojektować organizm - fabrykę produkującą tysiące białek. Takich, na których zależy im, a nie naturze.

CZYTAJ TEŻ: Sztuczne życie wreszcie ożywa.

W takich przypadkach zawsze pada zarzut o zabawę w Boga i pytanie: dokąd zmierzają szaleni badacze? Dziś tworzą sztuczne mikroby, jutro zabiorą się za człowieka!

Owszem nauka od dawna majstruje w podstawach życia. Sensacyjne próby powielenia człowieka okazywały się oszustwem, więc klonowanie stało się passé, zastąpiła je edycja genów, która pozwala uczonym poprawiać to, co dała nam natura. Oby tylko choroby - ale jeśli również siłę, sprawność, inteligencję?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Niestety, naiwnych w tym kraju nie brakuje, widać to każdego 10 miesiąca. Tak jak nie brakuje śmieci wyrzucanych w lasach oraz smrodu z pieców, w których pali się zużytą folią. Kiedy sąsiad umiera na raka, to winią za to "nieodpowiedzialne eksperymenty naukowe".
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    Ci którzy mogą i potrafią - tworzą. Ci którzy nie mogą i nie potrafią - bawią się w filozofię i wstają z kolan. W każdej możliwej dziedzinie.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Skoro natura wyposażyła nas w zdolności, które umożliwiają tworzenie "syntetycznego życia", życie takie będzie trzeba uznać za konsekwencję naturalnego rozwoju, w pewnym sensie nowy etap ewolucji.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Co nie zmienia faktu, że Ziemia jest przeludniona.
    @.fartowny..gosc.
    I okrągła.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @zib-0
    Raczej kulista, bo nie jest płaska jak koło.;-)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Trudno zrozumieć sens publikacji, czy się bać czy nie bać? Mnie jednak szaleni naukowcy prześcigający się w nie do końca przemyślanych eksperymentach po prostu przerażają.... przy takiej produkcji "NOWEGO" coś pójdzie nie tak i takie "coś" wydostając się na wolność może narobić nieodwracalnych szkód... pół biedy jak wymrze tylko rodzina z laboratorium, gorzej jak poleci polowa ludzkiej populacji, ale może tu i o to chodzi by znaleźć sposób na pozbycie się 4 miliardów pasożytów?
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    Jeżeli założyć że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo albo odwrotną tezę, to wszystko się zgadza, człowiek powinien dążyć do boskiej doskonałości zarówno pod względem umysłowym jak i cielesnym.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Margit, zaprezentowała pani niezwykły chos myśli. To nie przystoi. Proszę poukładać tezy, przemyśleć i napisać ponownie. Bardzo chcę panią zrozumieć...
    już oceniałe(a)ś
    3
    3
    Wczoraj napisała Pani na ten temat bardzo przyzwoity, spójny i rozsądny artykuł. Aż dwa razy sprawdziłem, czy to istotnie Pani nazwisko w nagłówku. Ale dziś, widzę, wraca Pani już do dawnej formy.
    @nikanor
    Nie zwróciłeś uwagi na to, że tam to był artykuł, a tu to jest do niego komentarz, czyli z założenia bardziej luźne przemyślenia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0