Temperatura Ziemi w tym roku przekroczy tę z początku wieku aż o 1,25 st. C - prognozuje słynny prof. James Hansen. Musimy wyssać część dwutlenku węgla z atmosfery. Traktat klimatyczny z Paryża nie wystarczy.

Prof. Hansen, z powodu wieku i zaangażowania zwany "dziadkiem globalnego ocieplenia", to najsłynniejszy wojujący klimatolog świata. Do historii przeszło jego wystąpienie przed Kongresem USA z 1988 r., w którym jako jeden z pierwszych ostrzegał: - Pora skończyć z marudzeniem, trzeba przyznać, że mamy globalne ocieplenie.

Przez 46 lat pracował w należącym do NASA Instytucie Badań Kosmicznych im. Goddarda w Nowym Jorku. W latach 1981-2013 był jego szefem. Odszedł z NASA, bo uznał, że nie może dłużej łączyć pracy dla rządu z walką z tym rządem. Brał udział w demonstracjach, także przed Białym Domem, był zatrzymywany przez policję. Obecnie ma 75 lat na karku, ale energia ciągle go rozpiera. Wciąż jest profesorem Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, wspiera też grupy nawołujące do walki z globalnym ociepleniem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Temperatura powierzchni Ziemi wynosi dziś mniej więcej tyle, co w tzw. interglacjale eemskim 115 tys.-130 tys. lat temu." ========================= To ja teraz bardzo proszę o naukowe wyjaśnienie, dlaczego temperatura w interglacjale eemskim była wysoka, i dlaczego teraz na jej wysokość nie działają te same czynniki naturalne, które działały 115 tysięcy lat temu?
    @asperamanka Powszechna opinia jest taka że przy czysto naturalnych czynnikach klimat by się nam ochładzał. A jest odwrotnie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    @asperamanka FYI h ttp://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-klimat-zmienial-sie-juz-wczesniej-dzis-jest-tak-samo-1?t=2
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @zabicdrozda59 naukaoklimacie.pl to portal propagandowy. Po co się ośmieszasz linkując go?
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    @brysio76 a co ma tzw. powszechna opinia do faktów?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @zabicdrozda59 nie wiem, czy propagandowy, ale ale z pewnoscią robiony przez jednostronnych naukowców, czyli takich, którzy dali się uwieść zbyt prostym modelikom i ich propagatorom. Nauka żyje (np. grantami) w wiekszości ze zbyt prostych modeli, bo one najłatwiej znajdują propagatorów. Zbyt proste idee szerzą się łatwiej, niz zbyt trudne, choć to te drugie czesto są prawdziwe, ale okazuje się to po dość długim czasie. Siłą nauki jest to, że jednak kiedyś się okazuje, że modele były za proste. Pod jednym warunkiem - w NAUCE musi istnieć prawo do otwartej krytyki i do otwartej dyskusji. Często, niestety interesy (np. grantowe, czy chęc podbicia sobie jakiś wskażników miary w nauce) przeważają nad rzetelnoscia naukową. Dość powszechne jest np. ukrywanie niewygodnych faktów, próby zaprzeczania ich istnieniu lub zaprzeczania ich znaczeniu. Dla mnie ma to oznaki nieuczciwosci w nauce, ale nie jest to pogląd ani powszechny wśród naukowców, ani lubiany przez nich (przez nas).
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    nie wiem z czego "słynny" jest prof. Hansen, ale wiem, ze słynny prof Lindzen z MIT nakazuje ostrozność w bezkrytycznym przyjmowaniu argumentów, ze powodem zmian klimatycznych, zresztą cyklicznych od zawsze w historii planet, jest działalność człowieka.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Dobrze byłoby gdyby te wszystkie teorie o ocieplaniu się klimatu zaczęły być popierane konkretami w postaci badań. Jeśli dobrze kojarzę to pierwsze, najsłynniejsze doniesienia o ocieplaniu się naszego globusa były poparte wynikami jakichś badań, tyle że nosiły one błąd jednego rzędu wielkości. Nie udało się ustalić czy był on celowy czy przypadkowy, ale ponad wszelką wątpliwość prawdziwa wartość wcale nie była spektakularna i nie wzbudziła by większego zainteresowania. Stąd sugestie o nieprzypadkowości popełnienia błędu. Inna sprawa to to, że jeśli ludzkość zacznie pracować nad konkretami i porzuci opinie poparte opiniami, to stajemy wobec szansy pozwalającej zrozumieć procesy, o których dziś mamy blade pojęcie.
    @makss2345 " Jeśli dobrze kojarzę to pierwsze, najsłynniejsze doniesienia o ocieplaniu się naszego globusa były poparte wynikami jakichś badań, tyle że nosiły one błąd jednego rzędu wielkości." - dobrze by było poprzeć "swoje kojarzenie" linkiem do odpowiednich dokumentów. Mam już dosyć czytać kolejne bzdurne pseudointelektualne wywody na temat globalnego ocieplenia. Mam dość czytania nieprawdziwych komentarzy ("o których dziś mamy blade pojęcie.") Uczeni na całym świecie od lat na bieżąco badają to zjawisko, tysiące ich pomiarów potwierdziło pierwsze przypuszczenia, to nie są wymysły, mrzonki - to są twarde fakty poparte wieloma dowodami. Proponuję Pani/Panu zapoznanie się z wiedzą i informacjami z portala: h ttp://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity (proponuje zacząć od tej części), są tam odnośniki do wyników badań zamieszczonych na całym świecie przez naukowców. Tylko trzeba cierpliwie prześledzić całą dyskusję i większość watków. Twórcami portala są naukowcy. Miłego czytania. ..... Choć z drugiej strony zawsze można powiedzieć, że niemożliwe jest by pień brzozy uszkodził skrzydło samolotu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    Ten artykuł powinien być cytowany wszystkim fanom rozwijania energetyki opartej na węglu. Oczywiście obecny rząd PIS ma to w 'głębokim poważaniu', czyli w tylnej części ciała. Egoizm obecnej władzy jest przerażający. Za chwilę będziemy mieli najwyższe opłaty za energię. Produkujemy najwięcej CO2 na 1 USD PKB.
    już oceniałe(a)ś
    4
    6
    tak mysli adama smitha jak najbardziej wiecznie zywe tylko wiek juz nie ten ludzi na ziemi jakies 7-10x razy tyle co wtedy a ziemia zmalala znacznie. nie wiem kiedy to do bydla dotrze. nigdy. czeka nas rapa nui i tyle. szkoda tylko ze ja sie bede denerwowal zanim umre a to bydlo i tak do konca niczego nie zrozumie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    8