Płetwal błękitny, największe zwierzę na Ziemi, ciągle stanowi zagadkę dla biologów. Niezwykłe wideo zaprezentowane przez National Geographic może rzucić światło na kwestię ważną dla badaczy i ekologów: jak płetwale opiekują się młodymi?

To pierwsze takie nagranie w historii badań ssaków morskich. Jego autorem jest ekolog morska Leigh Torres. Podczas badań, które prowadziła u zachodnich wybrzeży Nowej Zelandii dla uniwersytetu w Oregonie, trafiła na niesamowitą sposobność: wieloryba, najpewniej płetwala błękitnego, z młodym.

Zespół doktor Torres zachował bezpieczną odległość, by nie niepokoić zwierząt, ale uruchomił niewielkiego drona, który zwykle służył do pomocy w określaniu wielkości napotykanych wielorybów. Na nagraniu udało się uchwycić bardzo interesujący moment - młode właśnie się posilało.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    10 000 osobnikow? to jest nic, niestety. Wstydze sie, ze jestem czlowiekiem :/
    @ajavar Odbudowano tę populację niemal od zera, więc jest nieźle, biorąc pod uwagę tempo rozrodu.10 tys (niektóre źródła podają 12 tys.) to niewiele, ale będzie lepiej :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Już dawno odkryłem , że mały Płetwal ssie mleko nozdrzami, podpływa pod sutek i zasysa mleko nozdrzami. Nozdrza cielaka są troszkę inaczej zbudowane niż jak u dorosłej krowy. Z wiekiem jak zaczyna odżywiać się pokarmem żywym nozdrza Płetwala służą już tylko do oddychania.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0