Zaprogramowany przez naukowca z Nowego Jorku robot domowy rozpoznał swój głos i rozwiązał logiczną zagadkę, która służy do badania samoświadomości. To pierwszy taki przypadek w historii.

Robota, a dokładniej trzy podobne roboty, zaprogramował prof. Selmer Bringsjord, ekspert od sztucznej inteligencji z nowojorskiego Rensselaer Polytechnic Institute. Do swoich badań wybrał Nao - budowane przez Francuzów humanoidalne maszyny wykorzystywane w wielu uczelniach na świecie. Każdy za 8 tys. dolarów może takiego nabyć.

Nao mierzą 57 cm, ważą ponad 5 kg. Są naszpikowane głośnikami, mikrofonami, żyroskopami i szeregiem czujników. Potrafią rozpoznawać przedmioty i twarze, a także wyrazy i zdania wypowiadane w jednym z 19 języków. Potrafią się poruszać, podnosić rzeczy czy przywitać znajomą osobę. Oczy robotów mogą zmieniać kolory w zależności od "nastroju". Maszynami steruje komputer z system Linux, który za pomocą karty wi-fi może być podłączony do sieci.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Świadomość" to bardzo obszerne określenie. Mrówka jest "świadoma" swojego otoczenia. Dużo zwierząt jest "świadoma" samych siebie. Bardziej konkretnie mówiąc robot zaliczył test na samoświadomość. Klucz w tym jak był zaprogramowany? Banale jest napisać program "jeśli usłyszysz samego siebie powiedz to a to".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Kochani spece od sztucznej inteligencji nie mają jeszcze bladego pojęcia na jakim "oprogramowaniu" działa nasz kochany mózg homo sapiens... To co robimy to są kukiełki w teatrzyku lalek. (np. całą naszą psychiatrię możemy o kant dupy potłuc...to jest zabawa w stylu; -co będzie jeżeli zrobimy tak...)
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Nieźle...
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    naprawde w to wierzysz?
    @zalobanarodowa wiara akurat nie jest konieczna do inteligencji... niektorzy twierdza, ze wrecz przeszkadza :-) :-) :-) ...
    już oceniałe(a)ś
    14
    5
    @zalobanarodowa Przyjmuje do wiadomosci i zapamietuje to. Wiary w tym procesie logicznym tak jak i wiekszosci procesow logicznych nie potrzebuje i nie uzywam. Wiare w zasadzie pozostawiam ludziom niezbyt dobrze wyksztalconym jako proteze poznawania swiata
    już oceniałe(a)ś
    10
    2