Japońska Agencja Meteorologiczna właśnie przedstawiła wstępne wyliczenia, z których wynika, że 2014 był na świecie rekordowo ciepłym rokiem.

" target="_blank"> Japończycy wyliczają, że średnia temperatura Ziemi (czyli temperatura powietrza mierzona tuż nad powierzchnią lądów i oceanu) przekroczyła w zeszłym roku średnią z zeszłego wieku aż o 0,63 st. C.

Japońska Agencja Meteorologiczna prowadzi zapiski globalnej temperatury sięgające 1891 r. Jest jednym z czterech instytutów naukowych, które to robią, zliczając dane ze stacji meteo rozsianych po całym świecie, a także pomiary dokonywane z satelitów krążących wokół naszej planety. Pozostałe ośrodki to amerykańskie NASA oraz Narodowa Agencja Badania Oceanu i Atmosfery (NOAA) , a także Centrum Hadleya należące do brytyjskiego Met Office .

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A przed królem Stasiem to było jednak cieplej. Ciekawe dlaczego. I było wtedy gorzej?
    Fajnie, że na minus, ale dlaczego to ma być złe? "Średniowieczne optimum klimatyczne szczególnie zaznaczyło się w Skandynawii i rejonach polarnych, dlatego na ten okres przypada rozkwit cywilizacji wikingów. Także w tym czasie w Anglii i innych rejonach Europy uprawiano winorośl[2]. W Alpach na przedpolach obecnie wycofujących się czół lodowców znajdowane są zakorzenione lub przywleczone z wyższych położeń pnie drzew pochodzące z tego ciepłego okresu[1]. Są to bezpośrednie dowody na mniejszy zasięg lodowców w tym czasie. Na podstawie badań nacieków jaskiń alpejskich stwierdzono, iż podczas średniowiecznego optimum średnia temperatura roczna była wyższa o 1,7 C° niż podczas najzimniejszego okresu małej epoki lodowej i porównywalna z XX-wiecznym ociepleniem[3]."
    już oceniałe(a)ś
    2
    1